Domů
Plynárenství
Některé země EU nadále sází na ruský plyn
Plynové pole Kharasaveyskoye
Zdroj: Gazprom

Některé země EU nadále sází na ruský plyn

Evropa vynaložila od započetí války Ruska na Ukrajině velké snahy na snížení své závislosti na ruském plynu diverzifikací jeho dodavatelů. Dokonce i ve druhém roce války však některé země EU stále nakupují značné množství ruského plynu.

Dovoz ruského plynu prostřednictvím plynovodů do EU drasticky pokles, ze 3,2 miliardy metrů krychlových (bcm) plynu v lednu 2021 na 0,4 bcm v lednu 2023. Dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) lodní dopravou z Ruska do EU se však ve stejném období zvýšil ze 0,8 bcm na 1,6 bcm.

Snížení dovozu plynovody Rusko finančně těžce zasahuje, protože rozvoj plynovodní infrastruktury do jiných zemí nelze tak rychle realizovat. Na druhou stranu LNG může Rusko snadno dopravit do různých koutů světa, a kompenzovat tak alespoň částečně ušlý zisk z nižších dodávek plynu plynovody. To je jeden z důvodů, proč se EU tak zdráhá uvalit zákaz na dovoz ruského plynu. Finanční důsledky pro Rusko by byly omezené, Evropa by navíc takovým krokem poškodila sama sebe.

Politici zvažují sankce proti dovozu ruského plynu

Státy nemohou soukromým dovozcům plynu diktovat, kde mají plyn nakupovat. Mnoho společností má s ruskými dodavateli uzavřeny dlouhodobé smlouvy. Podle španělských průmyslových zdrojů je běžné uzavírat smlouvy na pět až deset let. V případě jejich předčasného vypovězení by nastala splatnost smluvních pokut, pokud by Evropa dovoz plynu z Ruska nezakázala.

Politická vůle k zákazu v EU existuje. V březnu se členské státy v zásadě dohodly, že budou hledat právní cesty, jak zabránit ruským vývozcům plynu, aby si rezervovali potřebná zařízení pro znovuzplyňování LNG. Bez těchto zařízení by nemohli LNG do EU dovážet.

Některé země ještě však nejsou připraveny obejít se bez ruského plynu. Proto bude obtížné dosáhnout dohody. Bez politických sankcí však bude plyn z Ruska do Evropy proudit i nadále.

Česká republika stejně jako například Německo přímo žádný plyn z Ruska nedováží. Dovoz ruského plynu do ČR od ledna kompletně nahradil plyn z Norska a LNG z Nizozemska a Belgie. K omezení závislosti na Rusku pomohly i úspory ve spotřebě.

Rakousko odebírá 64 % plynu z Ruska

Ruská energetická společnost Gazprom již nějakou dobu opět spolehlivě dodává zemní plyn do do Rakouska. V dubnu tak z Ruska pocházelo 64 % do Rakouska dovezeného zemního plynu. Plyn je přepravován přes Ukrajinu do uzlu Baumgarten na východě Rakouska. Odtud se podle poptávky dostává také do Itálie, Maďarska, Německa a Slovinska.

Předávací stanice pro zemní plyn u Rakouského Baumgartenu Předávací stanice pro zemní plyn u Rakouského Baumgartenu. Zdroj: C.Stadler/Bwag / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Rakousko nemůže na této závislosti v krátkodobém horizontu nic změnit. Rakouská společnost OMV má s Gazpromem smlouvu, která platí do roku 2040. Pokud Rusové plyn dodají, musí OMV podle klauzule take-or-pay za smluvně dohodnuté množství plynu zaplatit.

Rakouská vláda je z vysokého dovozu plynu z Ruska v rozpacích. Ale vyhlídka, že zhruba za rok a půl už možná nebude surovinu z Ruska dostávat, ji znervózňuje. Rakousku se velmi ulevilo, když Ukrajina signalizovala, že kapacity plynovodů mohou být rezervovány i v roce 2025.

Dovoz ruského plynu do Španělska se letos zdvojnásobil

Rakousko není jedinou zemí, která stále nakupuje velké množství plynu z Ruska. Španělsko letos do konce dubna zvýšilo tento dovoz o 118 %. V loňském roce činil nárůst 55 %. Podle zdrojů z odvětví je jedním z důležitých důvodů cena.

"Existují alternativy, které mohou nahradit ruský plyn, ale jsou mnohem dražší," řekl Eduardo Irastorza z EAE Business School španělské televizní stanici Antena 3.

Španělsko však není na ruském dovozu závislé, pokud jde o vlastní dodávky plynu. Země disponuje plynovodem do Alžírska a největšími kapacitami pro znovuzplyňování LNG v Evropě. Může proto snadno nakupovat zkapalněný plyn z jiných částí světa, například z USA. Přesto se podíl ruského plynu na celkovém dovozu plynu zvýšil z 9 % v roce 2021 na 17 % v prvních čtyřech měsících letošního roku.

Velká část tohoto plynu nezůstává ve Španělsku. Zahraniční poptávka po plynu z této země se letos více než zdvojnásobila, loni činil nárůst 90 %. Dva relativně malé plynovody do Francie v posledních měsících často dosahovaly maximální kapacity.

Itálie je velkým odběratelem plynu ze Španělska

Vývoz španělského plynu do Itálie od začátku roku vzrostl o 3752 %, zatímco v roce 2022 to bylo o 634 %. Vysoká čísla lze vysvětlit tím, že před válkou na Ukrajině Itálie ze Španělska prakticky žádný plyn nedovážela.

Ve snaze stát se nezávislou na dovozu ruského plynu se však Itálie nyní spoléhá i na Španělsko a je druhým největším odběratelem po Francii. Plyn se dováží lodí, především na trase z Barcelony do Livorna.

"Italské přístavy jsou příliš malé na to, aby mohly přijímat náklady velkých tankerů s LNG," uvádí španělské zdroje.

Zkapalněný plyn je proto překládán ve španělských přístavech a přepravován do Itálie. Plyn, který Španělsko dováží z Ruska, v tom však pravděpodobně nebude hrát roli, jelikož ruský plyn se dováží hlavně do přístavů na severním pobřeží Španělska.

Podle údajů provozovatele plynovodů Snam Itálie od ledna do května snížila dovoz plynu z Ruska na 7 %. To je opět výrazně méně než 19,3 % za celý rok 2022. Itálie dováží díky novým dohodám většinu plynu z Alžírska. Tato země z velké části nahradila ruský dovoz a pokrývá již 33 % italských potřeb plynu.

Francie rovněž snižuje svůj dovoz plynu z Ruska. S 9% podílem však Rusko stále zaujímá druhé místo mezi dodavateli plynu pro Francii. Podle odhadů Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší je zase Francie pátým nejvýznamnějším odběratelem ruského plynu v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se