Domů
Plynárenství
Německo má rekordní stav zásob plynu, rizika ohledně dodávek však přetrvávají
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Německo má rekordní stav zásob plynu, rizika ohledně dodávek však přetrvávají

Německo má ve svých zásobnících uskladněno nejvíce plynu v historii, uvádí data sdružení evropských provozovatelů plynárenské infrastruktury Gas Infrastructure Europe (GIE) a síťového regulátora BNetzA. Německé zásobníky plynu se plní i po říjnovém zahájení topné sezóny. Podle BNetzA však přetrvávají rizika ohledně zajištění dodávek plynu v případě velmi chladné zimy. 

K 1. listopadu dosáhl stav naplněnosti německých plynových zásobníků 99,8 % kapacity, to je více než zákonem požadovaných 95 % naplnění ke stejnému datu. Zároveň díky navýšení kapacity je objem uskladněného plynu nejvyšší v historii.

Stav naplněnosti zásobníků plynu v Německu. Zdroj: Bundesnetzagentur, AGSI+

V polovině listopadu loňského roku dosáhl stav naplněnosti zásobníků plynu 100 %, od té doby se však kapacita zásobníků zvýšila. Navzdory nižšímu naplnění zásobníků je tak uskladněno více plynu, aktuálně 254 TWh.

BNetzA a ministerstvo hospodářství (BMWK) již dříve v tomto roce vyjádřily obavy, že dosažení potřebných úrovní bude v létě 2023 obtížnější kvůli snížení dodávek plynu z Ruska. Nízká spotřeba plynu však dosud pomáhala tento problém zmírňovat. Přestože ceny ve srovnání s předchozím rokem prudce klesly, spotřeba je v současnosti na stejné úrovni jako v roce 2022 a přibližně 15 % pod dlouhodobým průměrem.

Německo v roce 2022 spotřebovalo 850 TWh zemního plynu, o 18 % méně než v roce 2021. V německých zásobnících je tak uloženo přibližně 30% roční spotřeby plynu Německa. Na celkových zásobách plynu v EU se Německo aktuálně podílí více než pětinou.

Výchozí pozice pro zimu 2023/24 je výrazně lepší než před rokem. Podle BNetzA ale přetrvávají rizika ohrožení dodávek zemního plynu v Německu v případě velmi chladné zimy. Ta by totiž způsobila prudký nárůst spotřeby plynu a v případě současného ukončení zbývajících dodávek ruského plynu do jihovýchodní Evropy, by tyto země v případě nedostatku musely být zásobovány také přes Německo. Úspory ve spotřebě plynu proto podle BNetzA zůstávají důležité.

Norsko a dodávky LNG přes Belgii a Nizozemsko nyní zajišťují většinu německého plynu, přibližně 90 procent. Vlastní německé LNG terminály zajišťují jen asi 10 % celkového dovozu plynu, a hrají tak v zásobování země plynem méně významnou roli. Aktuálně jsou totiž provozovány na zlomek své dovozní kapacity.

Stav zásobníků v EU a ČR

Podobně jako Německo je na tom se stavem zásob plynu také celá EU s aktuálně 99,4 % naplněnosti plynových zásobníků. Celkové zásoby plynu V EU přitom pokryjí zhruba 30 % spotřeby plynu v EU.

Česká republika dosáhla také stavu naplněnosti zásobníků okolo 99 % kapacity. V ČR přitom kapacita uskladněného plynu vystačí na zhruba polovinu roční spotřeby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Stanislav Mikeska
5. listopad 2023, 09:28

V zásobnících je použitelného zemního plynu pouze cca 15% spotřeby!!!

RosMar
5. listopad 2023, 16:12

15% ale roční spotřeby!!!

Ale máme se tím vůbec zabývat? Loňský rok jsme zvládli s menší kapacitou terminálů a větší spotřebou (odchod od plynu pokračuje). Tedy letos je prostor i pro tuhou zimu.

Myslím, že není třeba panika, byť by si jí někteří určitě přáli.

RosMar
6. listopad 2023, 14:42

Dle Josefa níže jsem se ještě jednou podíval na kapacitu zásobníků a při aktuálním naplnění pokryjí 30,17% roční spotřeby EU.

Zásobníky ČR pokryjí 52,45% roční spotřeby.

Tedy se omlouvám za to, že jsem neověřil blábol výše.

Josef
5. listopad 2023, 16:38

Asi zase spiknutí, těch zbývajících 85% objemu v zásobníku není plyn, ale animace?

Kolik procent Vaší využitelné mozkové kapacity jste vynaložil na tento blábol??

Baton David
6. listopad 2023, 10:33

% roční spotřeby, která je ale v zimě vyšší než v létě, to by znamenalo méně než 55 dní, kde mají ten slibovanej světaspásnej vodík?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se