Domů
Plynárenství
Nord Stream 2 mimo evropská pravidla. Německá vláda plánuje projektu pomoci vlastním výkladem směrnice
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Nord Stream 2 mimo evropská pravidla. Německá vláda plánuje projektu pomoci vlastním výkladem směrnice

Nejen Gazprom, ale i německá vláda připravují opatření, aby mohlo dojít k bezproblémovému zahájení provozu plynovodu Nord Stream 2 po jeho dokončení. Gazpromem kontrolovaná společnost Nord Stream 2 AG podle informací listu Handelsblatt založila společnost, na kterou může být převedena část plynovodu. Německá vláda připravuje transpozici Směrnice o zemním plynu takovým způsobem, aby se její pravidla, pokud možno, na Nord Stream 2 nevztahovala.

Změna směrnice o zemním plynu, která byla přijata v dubnu Radou EU rozšířila pravidla EU na plynovody vedoucí z a do třetích zemí. Na plynovody, které budou dokončeny po 23. květnu 2019, se tak budou vztahovat pravidla, která se před změnou směrnice vztahovala pouze na plynovody na území EU. Mimo jiné se jedná například o oddělené vlastnictví plynovodu a dodávaného plynu. Cílem je umožnit využití přepravních kapacit širšímu spektru dodavatelů.

„Dodávky plynu byly příliš často využívány jako politická zbraň. Nemůžeme ostatní přimět, aby toho nezneužívali, ale můžeme se bránit jasnými a konzistentními právními předpisy. Na tom stojí naše energetická unie a tato směrnice,“ uvedl polský lidovecký poslanec Jerzy Buzek, který předsedá výboru pro energetiku.

Zpřístupnění kapacity plynovodu třetím stranám by mohlo negativně ovlivnit ziskovost miliardového projektu. Gazprom dle očekávání hledá cesty, jak zamezit tomu, aby se na Nord Stream 2 nová pravidla vztahovala, nebo jak alespoň zmírnit jejich dopad. Německá vláda se v tomto ohledu staví proti Evropské unii a je připravena pomoci Gazpromu tohoto cíle dosáhnout.

Opatření Gazpromu a možný soudní spor s EU

Gazpromem kontrolovaná společnost Nord Stream 2 AG podle informací listu Handelsblatt založila společnost, na kterou může být převedena část plynovodu. Jedná se o posledních dvanáct námořních mil plynovodu procházejících německými teritoriálními vodami.

Na zbývajících 1200 kilometrů plynovodu by se pak nevztahovaly evropské regulace. Podle informací jsou přípravy v pokročilém stadiu. Mluvčí společnosti Nord Stream 2 AG vysvětlil, že je povinností developera připravit se na všechny myslitelné varianty.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Založení společnosti je preventivním opatřením, pokud se německé vládě nepodaří zmírnit tvrdé předpisy EU při jejich transpozici do vnitrostátního práva. Společnost Nord Stream 2 AG zdůrazňuje, že vytvořením nových struktur chce splnit pouze právní požadavky EU. Evropská komise však postup sleduje s velkou nedůvěrou.

„Už jsem Komisi  před takovými manévry ze strany provozující společnosti varoval. Komise mi dala jasně najevo, že by to nebylo slučitelné se směrnicí. Pokud společnost Nord Stream 2 AG provede své plány, je tedy pravděpodobné, že dojde k právnímu sporu s EU,“ uvedl představitel německé strany Zelených, Reinhard Bütikofer, pro Handelsblatt.

Svařovací práce na potrubí na palubě instalačního plavidla Castoro Dieci (C10). Zdroj: © Nord Stream 2 / Paul Langrock

Podpora německé vlády

Bundestag v současné době pracuje na transpozici směrnice o zemním plynu do německého práva. Praktické provádění nařízení převezme německý síťový regulátor (Bundesnetzagentur). Německá vláda původně hovořila o „čisté transpozici“ směrnice. Podle jednání a změn z minulé středy se však německá velká koalice chystá projektu připravit co nejsnazší cestu.

Ačkoliv Nord Stream 2 nebyl dokončen 23. května 2019, německá koalice poukazuje na fakt, že již před tímto datem byly provedeny miliardové investice a značná část potrubí byla položena. Nahrává ji k tomu fakt, že neexistuje právní definice termínu „dokončení“. Oponenti projektu postup koalice označují za „zjevný podvod“.

„I kdyby Bundesnetzagentur měla negativně upravit žádost společnosti Nord Stream 2 AG o výjimku z regulace, Nord Stream 2 by musel [v rámci unbundlingu] oddělit vlastnictví posledních dvanácti námořních mil. Gazprom provozuje plynovod pouze do místa jeho vstupu do německých teritoriálních vod, zbývající část plynovodu je v rukou jiné společnosti,“ bylo dle listu Handelsblatt prohlášeno v koaličních kruzích.

Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Spekuluje se i o dalších možných variantách. Gazprom by mohl převést vlastnictví plynovodu na spřátelenou ruskou společnost. Zdá se, že ani kompromis není vyloučen. Namísto úplného právního oddělení vlastnictví by se evropská strana mohla omezit na požadavek, aby byl plynovod provozován nezávislým provozovatelem.

EU by pak například mohla požadovat, aby určitá část kapacity plynovodu byla zpřístupněna pro třetí strany. To se prozatím pro Gazprom zdá jako poslední možná volba, která by negativně ovlivnila ekonomickou stránku projektu.

V každém případě je zřejmé, že Nord Stream 2 má plnou podporu německé vlády. To je trnem v oku oponentům plynovodu.

 „Je skandální, že Groko [německá vládní koalice, pozn. red.] chce využít bruselského mezivládí k prosazení německo-ruské dohody s Putinem proti všem evropským institucím a drtivé většině našich sousedů,“ kritizoval Bütikofer.

Uvedení do provozu v první polovině příštího roku

Dle posledních informací by  výstavba plynovodu Nord Stream 2 by měla být dokončena během několika příštích měsíců. Po měsících váhání Dánsko minulý týden oznámilo, že dává zelenou realizaci plynovodu. Tím odpadla poslední vážnější překážka k výstavbě projektu, který rozděluje země Evropské unie.

Předpokládá se, že plynovod bude uveden do provozu v první polovině roku 2020. Celkové investiční náklady jsou odhadovány na 9,5 miliard EUR.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Lulas
11. listopad 2019, 09:55

To smrdi pokutou od Polska, co si maju co nemci svojvolne upravovatbl smernice tak aby im to vyhovovalo bez toho aby sa opytali co na to Poliaci?!

Sankcie cely zapad proti Rusku to ano ale plyn nam je od nich dobry. Na smiech toto...

Ivan Novák
11. listopad 2019, 11:11

Jde o to, aby k přepravní kapacitě měl rovný přístup každý, včetně např. pravidla "use it or lose it", a aby německo-ruské duo nemělo právo chovat se stylem "Pepa je kámoš, přepravíme mu to se slevou, ale Franta kámoš není, tak zaplatí tak, aby to pokrylo i Pepu".

markusaurelius
11. listopad 2019, 20:32

Proč bych měl pouštět do své trubky kterou jsem vybudoval a zaplatil , někoho jiného když se na stavbě nepodílel a nic neplatil co je to za k-kotinu. To by sa panu Novákovy asi nelíbilo kdyby se mu tak někdo nastěhoval do továrny kterou vybudoval že má na to nárok podle evropských směrnic......

Josef Novák
12. listopad 2019, 09:50

Je to obvykla metoda unbundlingu. Bezne se pouziva v energetice, napriklad Vas dodavatel elektricke energie a distributor jsou rozdilne firmy.

Mne se cela tahanice velmi libi, protoze krasne ukazuje, jak jsou Nemci "proevropsti" a co muzeme od vsech tech kecu o "evropanstvi" ocekavat.

Dušan
11. listopad 2019, 12:11

Nič prekvapivé .... Rusko na sponzorovaní nemeckých politikov nešetrí. No a tí musia "splácať" ....

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/438145-nemecky-exkancelar-schroder-sa-dostal-do-vedenia-ruskej-rosnefti/

energetik II
11. listopad 2019, 15:29

Exkancléře Gerharda Schrodera si velmi vážím. Jeho táta jako voják Wehrmachtu byl zabit Rudou armádou v Rumunsku a přesto na Moskvu nijak nezanevřel, naopak. Další "bodík" u mne získal r. 2003 . kdy spolu s prezidentem Francie veřejně odsoudili zbabělou invazi žoldnéřů USA do Iráku, kde pak v době okupace zheblo 300 000 nevinných civilistů. A odmítl tam jako - " okupačního poskoka USA" - poslat jediného svého vojáka. Pokud někdo odejde z politiky, tak myslím se může zcela svobodně rozhodnout, do jaké soukromé firmy nastoupí. Zřejmě takové firmy jako Shell, Exxon, ...apd. nedokázaly dát tak vysokou finanční nabídku jako Rosněfť. A abych někde dělal - "z politických důvodů" - za 50 % mzdy, kterou mi nabídl někdo jiný, to bych musel být pořádný hlupák !

Rosta
11. listopad 2019, 18:14

OK, takze pan Schredder cely zivot pracoval v tezebnim prumyslu, o rope toho vi fakt hodne a obchodni kvality prokazal kdy?

Muzu se zeptat? To fakt verite,ze to misto nema Schrodder jako teple mistecko a odmenu za praci,kterou delal jako nemecky kancler ve prospech ruskych tezebnych firem?

energetik II
11. listopad 2019, 21:33

Jak se píše v odkazu, je tam nějakým předsedou výboru akcionářů Nord Stream. Když mohla u nás v ČR dělat ministra obrany jakási paní Parkanová, která možná umí výborný gulaš nebo svíčkovou, nebo divadelní herec Stropnický , kteří oba zřejmě za celý život ani neviděli pistoli natož pak třeba tank, tak nemám žádnou obavu o - "odborné kvality pana Schrodera." Jistě i on má pod sebou řadu dalších "radílků", kteří jsou už ovšem - "od fochu" - a kteří mu dodají včas potřebné informace. Kdeže jsou ty časy, když u nás býval ministrem obrany generál Vacek, člověk který od mládí prošel funkcemi velitele : čety, roty, praporu, pluku , divize a vojenského okruhu , než se pak dostal po moha letech na nejvyšší post ministra !

Josef Novák
12. listopad 2019, 09:54

Co Vacek (celozivotni komous, ktety chtel pred triceti lety poslat na lidi tanky!), ale co teprve Cepicka, to byl odbornik! A to nemluvim o "nepripustat na saka".....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se