Nord Stream 2 mimo evropská pravidla. Německá vláda plánuje projektu pomoci vlastním výkladem směrnice

DomůPlynárenstvíNord Stream 2 mimo evropská pravidla. Německá vláda plánuje projektu pomoci vlastním výkladem směrnice

Nejen Gazprom, ale i německá vláda připravují opatření, aby mohlo dojít k bezproblémovému zahájení provozu plynovodu Nord Stream 2 po jeho dokončení. Gazpromem kontrolovaná společnost Nord Stream 2 AG podle informací listu Handelsblatt založila společnost, na kterou může být převedena část plynovodu. Německá vláda připravuje transpozici Směrnice o zemním plynu takovým způsobem, aby se její pravidla, pokud možno, na Nord Stream 2 nevztahovala.

Změna směrnice o zemním plynu, která byla přijata v dubnu Radou EU rozšířila pravidla EU na plynovody vedoucí z a do třetích zemí. Na plynovody, které budou dokončeny po 23. květnu 2019, se tak budou vztahovat pravidla, která se před změnou směrnice vztahovala pouze na plynovody na území EU. Mimo jiné se jedná například o oddělené vlastnictví plynovodu a dodávaného plynu. Cílem je umožnit využití přepravních kapacit širšímu spektru dodavatelů.

„Dodávky plynu byly příliš často využívány jako politická zbraň. Nemůžeme ostatní přimět, aby toho nezneužívali, ale můžeme se bránit jasnými a konzistentními právními předpisy. Na tom stojí naše energetická unie a tato směrnice,“ uvedl polský lidovecký poslanec Jerzy Buzek, který předsedá výboru pro energetiku.

Zpřístupnění kapacity plynovodu třetím stranám by mohlo negativně ovlivnit ziskovost miliardového projektu. Gazprom dle očekávání hledá cesty, jak zamezit tomu, aby se na Nord Stream 2 nová pravidla vztahovala, nebo jak alespoň zmírnit jejich dopad. Německá vláda se v tomto ohledu staví proti Evropské unii a je připravena pomoci Gazpromu tohoto cíle dosáhnout.

Opatření Gazpromu a možný soudní spor s EU

Gazpromem kontrolovaná společnost Nord Stream 2 AG podle informací listu Handelsblatt založila společnost, na kterou může být převedena část plynovodu. Jedná se o posledních dvanáct námořních mil plynovodu procházejících německými teritoriálními vodami.

Na zbývajících 1200 kilometrů plynovodu by se pak nevztahovaly evropské regulace. Podle informací jsou přípravy v pokročilém stadiu. Mluvčí společnosti Nord Stream 2 AG vysvětlil, že je povinností developera připravit se na všechny myslitelné varianty.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Založení společnosti je preventivním opatřením, pokud se německé vládě nepodaří zmírnit tvrdé předpisy EU při jejich transpozici do vnitrostátního práva. Společnost Nord Stream 2 AG zdůrazňuje, že vytvořením nových struktur chce splnit pouze právní požadavky EU. Evropská komise však postup sleduje s velkou nedůvěrou.

„Už jsem Komisi  před takovými manévry ze strany provozující společnosti varoval. Komise mi dala jasně najevo, že by to nebylo slučitelné se směrnicí. Pokud společnost Nord Stream 2 AG provede své plány, je tedy pravděpodobné, že dojde k právnímu sporu s EU,“ uvedl představitel německé strany Zelených, Reinhard Bütikofer, pro Handelsblatt.

Svařovací práce na potrubí na palubě instalačního plavidla Castoro Dieci (C10). Zdroj: © Nord Stream 2 / Paul Langrock

Podpora německé vlády

Bundestag v současné době pracuje na transpozici směrnice o zemním plynu do německého práva. Praktické provádění nařízení převezme německý síťový regulátor (Bundesnetzagentur). Německá vláda původně hovořila o „čisté transpozici“ směrnice. Podle jednání a změn z minulé středy se však německá velká koalice chystá projektu připravit co nejsnazší cestu.

Ačkoliv Nord Stream 2 nebyl dokončen 23. května 2019, německá koalice poukazuje na fakt, že již před tímto datem byly provedeny miliardové investice a značná část potrubí byla položena. Nahrává ji k tomu fakt, že neexistuje právní definice termínu „dokončení“. Oponenti projektu postup koalice označují za „zjevný podvod“.

„I kdyby Bundesnetzagentur měla negativně upravit žádost společnosti Nord Stream 2 AG o výjimku z regulace, Nord Stream 2 by musel [v rámci unbundlingu] oddělit vlastnictví posledních dvanácti námořních mil. Gazprom provozuje plynovod pouze do místa jeho vstupu do německých teritoriálních vod, zbývající část plynovodu je v rukou jiné společnosti,“ bylo dle listu Handelsblatt prohlášeno v koaličních kruzích.

Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Spekuluje se i o dalších možných variantách. Gazprom by mohl převést vlastnictví plynovodu na spřátelenou ruskou společnost. Zdá se, že ani kompromis není vyloučen. Namísto úplného právního oddělení vlastnictví by se evropská strana mohla omezit na požadavek, aby byl plynovod provozován nezávislým provozovatelem.

EU by pak například mohla požadovat, aby určitá část kapacity plynovodu byla zpřístupněna pro třetí strany. To se prozatím pro Gazprom zdá jako poslední možná volba, která by negativně ovlivnila ekonomickou stránku projektu.

V každém případě je zřejmé, že Nord Stream 2 má plnou podporu německé vlády. To je trnem v oku oponentům plynovodu.

 „Je skandální, že Groko [německá vládní koalice, pozn. red.] chce využít bruselského mezivládí k prosazení německo-ruské dohody s Putinem proti všem evropským institucím a drtivé většině našich sousedů,“ kritizoval Bütikofer.

Uvedení do provozu v první polovině příštího roku

Dle posledních informací by  výstavba plynovodu Nord Stream 2 by měla být dokončena během několika příštích měsíců. Po měsících váhání Dánsko minulý týden oznámilo, že dává zelenou realizaci plynovodu. Tím odpadla poslední vážnější překážka k výstavbě projektu, který rozděluje země Evropské unie.

Předpokládá se, že plynovod bude uveden do provozu v první polovině roku 2020. Celkové investiční náklady jsou odhadovány na 9,5 miliard EUR.