Norský export zemního plynu do Evropy spadl v srpnu na tříleté minimum

DomůPlynárenstvíNorský export zemního plynu do Evropy spadl v srpnu na tříleté minimum

Norský export plynu do Evropy klesl v srpnu kvůli plánovaným odstávkám na klíčovém ložisku Troll a dalších prvcích plynárenské infrastruktury na tříleté minimum. Kvůli pokračování části odstávek i během září bude pravděpodobně roční hodnota exportu nižší než v předchozích dvou letech.

Podle zahraničního serveru Platts bylo v srpnu dodáno z Norska do Evropy 7,13 mld. m3 zemního plynu, což je nejnižší měsíční hodnota od září 2016, kdy bylo dodáno 5,53 mld. m3.

Hlavním důvodem poklesu exportu jsou plánované odstávky na klíčovém ložisku Troll, kde byla během srpna produkční kapacita snížena o 120 mil. m3/den.

Podle Platts ovlivnily srpnové odstávky zejména export zemního plynu do Spojeného království, který spadl na pětileté minimum 1,22 mld. m3. Export do Německa klesl na 1,54 mld. m3, do Nizozemska na 2,07 mld. m3, a do Belgie na 1,06 mld. m3. Dodávky do Francie naopak mírně vzrostly na 1,25 mld. m3.

Pokles ročních dodávek

Odstávky by přitom měly částečně pokračovat i během září a hodnota celkového ročního exportu tak bude pravděpodobně nižší než hodnoty z posledních dvou let.

V letošním roce bylo prozatím z Norska do Evropy dodáno 70,7 mld. m3 zemního plynu, což je o 2 mld. m3 méně než za stejné období v roce 2018 a o téměř 4 mld. m3 méně ve srovnání s rokem 2017.

Pro srovnání, export ruského plynu do Evropy a Turecka dosáhl v loňském roce rekordní hodnoty 183 mld. m3 (přepočteno na standardní evropské podmínky).

Pokles dodávek norského plynu do Evropy přichází v období značného poklesu cen plynu v Evropě. Spotová cena zemního plynu v největším evropském obchodním bodě TTF klesla v úterý na pouhých 7,31 EUR/MWh.