Norský premiér: Zastropování cen plynu v Evropě jeho nedostatek nevyřeší
Ačkoliv se možnost zastropování velkoobchodních cen plynu, která byla jedním z diskutovaných témat mezi evropskými politiky, nezdá velmi pravděpodobná, zcela vyloučit nelze v aktuální době žádný krok. Podle předsedy vlády Norska, které se po omezení dodávek plynu z Ruska stalo největším dodavatelem do Evropy, by případné zastropování velkoobchodních cen nic nevyřešilo.
Evropské domácnosti a průmysl již od léta loňského roku trápí růst cen energetických komodit, který vyvolalo zejména omezení dodávek zemního plynu z Ruska. V posledních týdnech cen atakovaly nová maxima poté, co Rusko zcela zastavilo dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1, což vedlo k nastartování vyšší aktivity mezi politiky napříč jednotlivými evropskými zeměmi, stejně tak jako v orgánech Evropské unie.
Jedním z navrhovaných krizových opatření, která by mohla být přijata v relativně krátké době a zůstat v platnosti po omezenou dobu, bylo i zastropování velkoobchodních cen plynu. Návrhy z různých stran přitom hovořily o zastropování cen pouze ruského plynu proudícího do Evropy plynovody, či dokonce o plošném cenovém stropu na všechny dodávky. Plošný cenový strop, ačkoliv se tato možnost zdá aktuálně jako velmi nepravděpodobná, by vzhledem k současným objemům dodávek nezasáhl negativně jenom Rusko, ale i jiné dodavatele, a to především Norsko.
„Zahajujeme jednání s otevřeným přístupem, ale jsme skeptičtí ohledně cenového stropu pro plyn. Cenový strop neudělá nic s fundamentálním problémem, totiž s tím, že je v Evropě málo plynu,“ řekl na začátku týdne norský premiér Jonas Gahr Støre.
Norský předseda vlády v pondělí znovu jednal na téma energetické krize s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, která by měla představit návrhy krizových opatření ve svém dnešním projevu na půdě Evropského parlamentu. Støre podle serveru S&P Global Platts řekl, že se s předsedkyní komise dohodli na ještě bližších jednáních s EU o různých návrzích, které jsou aktuálně na stole.
Norsko nicméně již od loňského posledního kvartálu navýšilo dodávky zemního plynu do Evropy, a to pomocí úpravy povolení k těžbě z jednotlivých polí, stejně tak vývozem plynu, který dříve vtláčelo zpět do ložisek za účelem navýšení těžby ropy. Podle dat S&P Global Commodity Insights dodalo Norsko do Evropy skrz plynovody v období mezi letošním lednem a srpnem více než 76 miliard kubíků plynu, tedy o 6 miliard kubíků více než za stejné období v roce 2021.
„Norsko dělá od začátku vše v jeho silách, aby pomohlo zmírnit současnou situaci v Evropě, a norské společnosti zásadně navýšily těžbu plynu. Norsko nyní dodává do Evropy o 8 % více plynu, než jsme dodávali před vypuknutím války,“ uvedl norský premiér.
Støre se před týdnem nechal slyšet, že je důležité nepřijímat opatření, která by měla nezamýšlené následky a v nejhorším případě by mohla situaci v dlouhodobém měřítku ještě zhoršit.
„Předvídatelnost a dlouhodobá perspektiva budou výhodné jak pro těžaře, tak pro zákazníky v Evropě. To zajistí, že Evropa bude mít dostatek energie i v budoucnu,“ dodal Støre.
Mohlo by vás zajímat:
Niekolko myslienok si dovolim.
Rusko znizilo dodavky zo 100 na nula, Norsko z 70 na 76. Ale zasobniky mame plne.
Treba pripomenut tomu Norovi, ze plyn je fuj, fuj, fuj, takze o dlhodobych odberoch nech nekazi zelenym radost.
Aj ked sme zazracne naplnili zasobniky, pride cas, ked vrchnost bude musiet priznat, ze klamala, ze aby nevyvolavala paniku. Take oni maju dobre srdce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se