Obchodní válka eskaluje. Čína plánuje zavést 25% importní clo na dovoz LNG z USA

DomůPlynárenstvíObchodní válka eskaluje. Čína plánuje zavést 25% importní clo na dovoz LNG z USA

Čína zařadila na seznam zboží, které má podléhat zvýšenému dovoznímu 25% clu, americký zkapalněný zemní plyn. Rozšíření seznamu importovaných produktů proběhlo v minulém týdnu po poslední eskalaci obchodní války mezi USA a Čínou.

Aktuálně se rozbíhající obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa nebude bez dopadu ani v energetickém sektoru. Po potenciálním zvýšení dovozních cel na vybrané produkty z Číny z 10 % až na 25 % ze strany USA zvažuje zavedení 25% dovozních cel také Čína.

Čína mimo to rozšířila seznam produktů, na které se mají zvýšená cla aplikovat, a tentokrát se na seznam dostal i zkapalněný zemní plyn pocházející z USA. Momentálně Čína na dovoz LNG z USA žádná cla neaplikuje.

Role LNG přitom může být v obchodní válce mezi oběma zeměmi významná. USA má velké plány s exportem zkapalněného zemního plynu a jeho role má v nadcházejících letech nadále růst. Podpora exportu zkapalněného zemního plynu je jedním z hlavních cílů prezidenta Donalda Trumpa a pokud by svojí obchodní politikou způsobil zavedení cel na dovoz LNG do Číny, byly by jeho kroky v přímém rozporu.

Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA

Pro zkapalněný zemní plyn z USA přitom může být Čína jedním z nejatraktivnějších trhů. Poptávka po zkapalněném zemním plynu totiž v Číně roste a zároveň by se země měla již tento rok stát největším odběratelem LNG z USA.

Uvalení cel na LNG ze Spojených států amerických by tak mohlo být pomyslným rozhodujícím faktorem pro další vývoj v obchodní válce. Již v minulém týdnu se objevily spekulace o tom, že se Spojené státy s Čínou snaží obnovit rozhovory o zavedení cel.

Důraz na export zkapalněného zemního plynu momentálně pociťuje i Evropa. Donald Trump dlouhodobě vyhrožuje uvalením sankcí na ruskou společnost Gazprom a německé společnosti, které se mají podílet na stavbě plynovodu Nord Stream 2. Tato snaha evidentně směřuje k zabránění výstavby plynovodu a donucení Evropy ke zvýšeným nákupům amerického LNG.