Do Polska dorazil tanker s americkým plynem pro Ukrajinu

DomůPlynárenstvíDo Polska dorazil tanker s americkým plynem pro Ukrajinu

Do polského terminálu pro příjem zkapalněného zemního plynu (LNG) na začátku tohoto týdne dorazil tanker s plynem ze Spojených států, který je určen pro Ukrajinu. Přestože Ukrajina v současné době nemá žádné možnosti pro přímé dodávky LNG, jednou z možností je právě dodávka plynu přes Polsko.

Ukrajina se po dlouhá desetiletí spoléhala na dovoz zemního plynu z Ruska, jeho nákup však ke konci roku 2015 pozastavila a nyní musí své potřeby pokrývat dovozem z Evropy. Další možností je také nákup zkapalněného zemního plynu, který může importovat po jeho zpětném zplynění skrz plynovod vedoucí do Polska.

„Americké LNG je na cestě na Ukrajinu. Další krok v pomoci Ukrajině zajistit si energetickou nezávislost, loď s nákladem LNG pro Ukrajinu dorazila včera do Svinoústí,“ uvedla podle serveru Platts americká ambasáda v Kyjevě.

Plyn pro Ukrajinu nakoupila podle serveru Platts soukromá společnost Energy Resources of Ukraine, která plánuje celý objem 90 milionů kubíků v nejbližší době vtlačit do tamních zásobníků. Podle společnosti lze pomocí efektivních tržních mechanismů nakoupit LNG za dostupné ceny.

„Zatímco ostatní plánují, my konáme. Transatlantický plynový koridor funguje. Americké LNG dorazilo do Svinoústí 19. listopadu. LNG může pro Ukrajinu představovat jeden ze základních prvků pro vybudování energetické nezávislosti,“ uvedla společnost.

Ukrajina k 1. listopadu nashromáždila ve svých zásobnících 21,78 miliard metrů krychlových plynu, vůbec nejvíce za poslední desetiletí. Vyšší zásoby plynu by měly snížit riziko plynoucí z případného přerušení tranzitu ruského plynu po Novém roce, kdy vyprší současná dohoda.

Rusko nabízí Ukrajině svůj plyn se slevou

Rusko podle tamního ministra energetiky nabídlo Ukrajině obnovení přímého nákupu plynu z Ruska v objemu zhruba 15 miliard metrů krychlových ročně. Tento objem byl podle Novaka projednáván při společném vyjednávání s Ukrajinou a EU o budoucím tranzitu ruského plynu skrz Ukrajinu do Evropy.

V minulém týdnu ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že je Rusko připraveno obnovit přímé dodávky plynu na Ukrajinu s cenou sníženou o 20-25 %. Ukrajinská státní firma Naftogaz tuto nabídku odmítla s tím, že cena, kterou by země měla Rusku vzhledem k její blízko platit, by stejně měla být výrazně nižší než pro zbytek Evropy.