
Polsko zvažuje kvůli ČR a Slovensku výstavbu dalšího LNG terminálu
Polsko by mohlo vybudovat ještě jedno plovoucí zařízení na příjem zkapalněného zemního plynu (LNG), které by stálo vedle toho, které už Varšava plánuje u Gdaňsku. Řekla to ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Polsko podle ní výstavbu zvažuje proto, že značný zájem o nákup LNG má Česká republika a Slovensko. Obě tyto země se snaží co nejrychleji zbavit závislosti na zemním plynu z Ruska.
Česká republika a Slovensko hledají alternativní dodávky surovin, aby je mohly přestat odebírat z Ruska. Slovenská státní plynárenská společnost SPP uzavřela smlouvy na nákup takového množství LNG a zemního plynu z Norska, aby Slovensko těmito dodávkami do konce příštího roku pokrylo asi 65 procent své spotřeby.
Polsko má už teď v plánu výstavbu plovoucího zařízení na uskladnění LNG a jeho přeměnu zpět do plynného stavu. Toto zařízení, označované anglickou zkratkou FSRU (Floating Storage and Regasification Unit) bude stát u Gdaňsku na pobřeží Baltského moře. Kapacita pro přeměnu zpět na plynný stav bude činit šest miliard metrů krychlových plynu ročně. Se zprovozněním Varšava počítá v roce 2026. Polsko má už teď jeden terminál na LNG s kapacitou 6,2 miliardy metrů krychlových, uvedla agentura Reuters.
„Můžeme posoudit různé možnosti. Mohli bychom otevřít další zařízení FSRU a pronajmout další plavidlo, to by ale bylo na zodpovědnosti našich partnerů,“ řekla Moskwová serveru BiznesAlert.
Polsko podle ministryně chce, aby zařízení FSRU bylo součástí unijního plánu nazvaného REPowerEU, jehož cílem je ukončit v unii nákup energií z Ruska. Moskwová řekla, že kapacita zařízení k přeměně LNG zpět do plynného skupenství by mohla činit šest nebo 12 miliard metrů krychlových, záležet bude na zájmu v sousedních zemích.
Ministryně také poznamenala, že Polsko nepotřebuje mimořádnou daň, aby mohlo část výrazně vyšších zisků energetických firem přerozdělovat spotřebitelům, a kompenzovat jim tak prudký růst cen energií. Energetickému sektoru v Polsku totiž dominují firmy, ve kterých má hlavní slovo stát, a od kterých se vyžaduje, aby zajistily energetickou bezpečnost, řekla.
Český ministr průmyslu Jozef Síkela už dříve deníku E15 řekl, že Česká republika jedná o pronájmu kapacity plovoucího LNG terminálu, konkrétně s Nizozemskem, Německem a Polskem. Premiérka severoněmecké spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuela Schwesigová pak uvedla, že Německo potřebuje terminály na LNG nejen na pobřeží Severního moře, ale kvůli zásobování východu země a také České republiky rovněž na pobřeží Baltu.
Evropská unie se začala od ruských energií odklánět už dříve. Své odhodlání urychlila po letošním 24. únoru, kdy ruská vojska napadla Ukrajinu. Brusel pak přistoupil k sérii protiruských sankcí, aby co nejvíce ochromil ruskou ekonomiku.
Mohlo by vás zajímat:
Takže nyní se budeme zase klanět polákům, aby nám nezavřeli kohoutek s plynem, který povede přes jejich území. :-)Nyní můžou jejich skleníky svítit a studny kvůli jejich dolům vysychat, budeme pěkně držet pysk.....
To je v pořádku, neumíme si vládnout. Národní strategický zájem je klid,pohoda a koukáme maximálně na jedno volební období dopředu. Zasloužíme si to.
My bysme si vládnout umeli, jsme lidé s životní praxi, ale nasi samozvani vůdci to neumí, to jsou jen teoretici...
Můžete definovat tu samozvanost? Třeba vítězství ve volbách?
petrD, samozvanost v demokracii znamena, ze sa niekto nazve sam seba odbornikom a necha sa ako odbornika zvolit.
Este nieco, co nedokazes pochopit na prvu?
Ano. V kterých volbách dochází k volbě odborníků? To je nějaká novinka.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
@Peter Zachara
Opakuji otazku: v kterych volbach se voli odbornici? Odbornik - starosta, odbornik -poslanec, odbornik - krajsky zastupitel, odbornik - prezident, odbornik - europoslanec?
mueee, ja myslim odbornikov na nieco, nie na mlatenie hubou.
Aha, a ty odborníky volíme v jakých volbách? Aby byli nebo nebyli samozvaní?
Hlpb... Naštěstí já už nic ovlivňovat nepotřebuji, za život jsem vzdy jednal proziravě a ekonomicky, proto jsem i za toho sociku se měl dobře a nahospodaril pekny majetek.
Proto se divím, ze naší noví vládci vedou ekonomiku a stát do krachu, nejspíš se takto chovali celý život i ve svém osobním životě. Zkrátka nemajetniků... :-)
Více trhu = větší tlak na cenu = výhoda pro zákazníka. Teda pokud nás někdo nebude nutit nakupovat od někoho za vyšší cenu.
Tak mne napadá - český přístav v Hamburku leží ladem. Pro stavbu terminálu možná leží příliš ve městě a velevysokotlaká přípojka plynu blízko asi nebude, ale o to území Němci zájem mají, zobchodovat za podíl jinde by snad šlo.
Jo, taky jsem četl o tom, že by Němci o to území měli zájem. Stejně tak by se mělo intenzivně jednat a rozšíření a českém podílu na LNG terminálu ve Svinoústí. A je ostuda, že spadlo pod stůl to propojení plynovodů mezi ČR a PL. A jednat o českém podílu na LNG terminálu na Krku nebo někde v severní Itálii.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se