Domů
Plynárenství
Pondělní jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o přepravě plynu nepřineslo žádný výsledek, Rusko údajně zdržuje
Výstavba plynovodu. Zdroj: eugal.de

Pondělní jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o přepravě plynu nepřineslo žádný výsledek, Rusko údajně zdržuje

Rusko a Ukrajina se v pondělí setkaly aby diskutovaly ohledně budoucnosti Ukrajiny jakožto tranzitní země pro ruský zemní plyn. Současný tranzitní kontrakt vyprší na konci roku a s fungujícími plynovody Nord Stream 2 a Turkish Stream hrozí Ukrajině velké finanční ztráty. Poplatky za tranzit ruského plynu přes Ukrajinu tvoří téměř 3 % ukrajinského HDP.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o setkání představitelů Ruska a Ukrajiny. Setkání bohužel žádný výsledek nepřineslo, a jednání tak budou podle ruského ministra pro energetiku Alexandera Novaka pokračovat v květnu. Do budoucích jednání mohou zasáhnout rovněž prezidentské volby na Ukrajině, které proběhnou 31. března. Možný výsledek voleb je zatím velká neznámá.

Komplikované jednání

Ruský prezident Vladimír Putin sdělil, že Moskva je připravená pokračovat v tranzitu zemního plynu do Evropy skrz Ukrajinu i po vypršení současné smlouvy na konci letošního roku. Putin ale dodal, že dodávky přes Ukrajinu musí být ekonomicky výhodné.

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz nařkla Rusko, že schválně zdržuje jednání, aby se stihl dokončit plynovod Nord Stream 2. Nord Stream 2 by měl zdvojnásobit kapacitu plynovodu Nord Stream, a tím zmenšit objem dodávek zemního plynu přes Ukrajinu. Tím by logicky Ukrajina přišla o značné finanční prostředky.

„Gazprom prodlužuje vyjednávání ohledně tranzitu plynu, aby mohl dostavět Nord Stream 2. A pak nám řeknou: Pro nás je OK i vůbec žádný tranzit plynu přes Ukrajinu,“ řekl před pondělním jednáním Yuriy Vitrenko, náměstek generálního ředitele Naftogazu.

Turkish Stream Ukrajinu dále oslabí

Další ránou pro ukrajinské tranzitní poplatky je plynovod Turkish Stream. Pomocí tohoto plynovodu plánuje Rusko dodávat plyn skrz Černé moře do evropské části Turecka, a tím by se ještě dále snížilo množství zemního plynu přepravovaného přes Ukrajinu.

Třístranné rozhovory

Budoucí tranzit ruského plynu přes Ukrajinu je již delší dobu ožehavým diplomatickým tématem nejenom mezi Ukrajinou a Ruskem, ale také mezi EU a Ruskem. Z tohoto důvodu se do pondělní debaty zapojil i místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

Šefčovič předsedal pondělnímu jednání mezi ruským ministrem Novakem a ukrajinským ministrem zahraničních věcí Klimkinem. Komisař navrhl nový desetiletý kontrakt, kde bude garantované minimum ročního tranzitu plynu o hodnotě 60 miliard metrů krychlových ročně a k tomu navíc flexibilita přepravy dodatečných 30 miliard kubíků plynu ročně.

Nicméně jediné, co z jednání vzešlo, byla dohoda o dalším jednání v květnu. Především Ukrajina vidí tyto kroky jako hru o čas, kterého už moc nezbývá.

Zdroj úvodní fotografie: eugal.de

Komentáře

(6)

bancafe

23. leden 2019, 19:23

kdo by se divil,,, když ukrajinci "kradli" vše co šlo pšes jejich území, a nezaplatili ani to co "koupili".

loudil

23. leden 2019, 21:51

Já jen nechápu jak si nějaká země může automaticky "nárokovat" inkasování poplatků za transport nějaké komodity přes své území, když navíc dodavateli suroviny nemůže přijít na jméno a tvrdí o něm , že je : záludný, krutý, okupační, imperiální, podlý,....atd. atd. A potom po něm kupodivu chtít, aby plyn posílal přes naše území. Je to stejné jako by naše ČR v období Druhé republiky 1938-39 nutila Třetí říši posílat do Polska přes Prahu vlaky ocelárenských výrobků Krupp Thyssen, aby nám pak Berlín platil tranzit. Padlé na hlavu.

Pavel

24. leden 2019, 21:34

Nárokujeme si je my, nárokuje si je Ukrajina. Co skutečně nelze pochopit je to, že okupační rusácký režim není sto dodržovat smlouvy a klidně si jednostranně v rozporu se smlouvou zvýší cenu plynu.

realista

26. leden 2019, 11:06

Můžete napsat, kdy v rozporu se smlouvou Rusko zdražilo plyn?

Josef Klein

28. leden 2019, 13:15

Milý Pavle když Ukrajina samovolně zvýší tranzitní poplatky musí i Rusko zvýšit koncovou cenu dodávek plynu. Škoda ,že jsi někde studoval ,ale rozumu se ti asi nedostalo i když jsi na něj stál ve frontě.

Jarda

26. leden 2019, 06:51

Každý rozumný člověk ví,že pravda je na straně Ruska.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.