Pondělní jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o přepravě plynu nepřineslo žádný výsledek, Rusko údajně zdržuje

DomůPlynárenstvíPondělní jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o přepravě plynu nepřineslo žádný výsledek, Rusko údajně zdržuje

Rusko a Ukrajina se v pondělí setkaly aby diskutovaly ohledně budoucnosti Ukrajiny jakožto tranzitní země pro ruský zemní plyn. Současný tranzitní kontrakt vyprší na konci roku a s fungujícími plynovody Nord Stream 2 a Turkish Stream hrozí Ukrajině velké finanční ztráty. Poplatky za tranzit ruského plynu přes Ukrajinu tvoří téměř 3 % ukrajinského HDP.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o setkání představitelů Ruska a Ukrajiny. Setkání bohužel žádný výsledek nepřineslo, a jednání tak budou podle ruského ministra pro energetiku Alexandera Novaka pokračovat v květnu. Do budoucích jednání mohou zasáhnout rovněž prezidentské volby na Ukrajině, které proběhnou 31. března. Možný výsledek voleb je zatím velká neznámá.

Komplikované jednání

Ruský prezident Vladimír Putin sdělil, že Moskva je připravená pokračovat v tranzitu zemního plynu do Evropy skrz Ukrajinu i po vypršení současné smlouvy na konci letošního roku. Putin ale dodal, že dodávky přes Ukrajinu musí být ekonomicky výhodné.

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz nařkla Rusko, že schválně zdržuje jednání, aby se stihl dokončit plynovod Nord Stream 2. Nord Stream 2 by měl zdvojnásobit kapacitu plynovodu Nord Stream, a tím zmenšit objem dodávek zemního plynu přes Ukrajinu. Tím by logicky Ukrajina přišla o značné finanční prostředky.

„Gazprom prodlužuje vyjednávání ohledně tranzitu plynu, aby mohl dostavět Nord Stream 2. A pak nám řeknou: Pro nás je OK i vůbec žádný tranzit plynu přes Ukrajinu,“ řekl před pondělním jednáním Yuriy Vitrenko, náměstek generálního ředitele Naftogazu.

Turkish Stream Ukrajinu dále oslabí

Další ránou pro ukrajinské tranzitní poplatky je plynovod Turkish Stream. Pomocí tohoto plynovodu plánuje Rusko dodávat plyn skrz Černé moře do evropské části Turecka, a tím by se ještě dále snížilo množství zemního plynu přepravovaného přes Ukrajinu.

Třístranné rozhovory

Budoucí tranzit ruského plynu přes Ukrajinu je již delší dobu ožehavým diplomatickým tématem nejenom mezi Ukrajinou a Ruskem, ale také mezi EU a Ruskem. Z tohoto důvodu se do pondělní debaty zapojil i místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

Šefčovič předsedal pondělnímu jednání mezi ruským ministrem Novakem a ukrajinským ministrem zahraničních věcí Klimkinem. Komisař navrhl nový desetiletý kontrakt, kde bude garantované minimum ročního tranzitu plynu o hodnotě 60 miliard metrů krychlových ročně a k tomu navíc flexibilita přepravy dodatečných 30 miliard kubíků plynu ročně.

Nicméně jediné, co z jednání vzešlo, byla dohoda o dalším jednání v květnu. Především Ukrajina vidí tyto kroky jako hru o čas, kterého už moc nezbývá.

Zdroj úvodní fotografie: eugal.de

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...