Domů
Plynárenství
Postoj německých politiků k plynovodu Nord Stream 2 je nejednotný, jeho dokončení je stále nejisté
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Postoj německých politiků k plynovodu Nord Stream 2 je nejednotný, jeho dokončení je stále nejisté

Projekt plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit přepravní kapacitu přímé trasy pro dodávky zemního plynu z Ruska do Německa, sice naráží na opozici u řady evropských zemí a USA, nicméně dlouhou dobu měl jasnou podporu alespoň v Německu. V současné době se však stále častěji ozývají na německé politické scéně hlasy, které mluví proti jeho dokončení. Osud projektu, který byl již téměř dokončen, je tak stále nejistý.

Podle Manuely Schwesigové, ministerské předsedkyně spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko, do které má plynovod Nord Stream 2 stejně jako jeho první větev ústit, podle serveru S&P Global uvedla, že případ zástupce ruské opozice Alexeje Navalného by neměl být využíván jako výhrůžka pro tento projekt.

„Zastavení plynovodu by nepoškodilo pouze Rusko, ale rovněž Německo. Plynovod potřebujeme pro zásobování Německa. A na jeho výstavbě se podílely německé společnosti,“ uvedla Manuela Schwesigová.

„I před případem Navalného zde byly pokusy ze strany Spojených států zastavit Nord Stream 2. Dělníci v našem přístavu Mukran jsou neklidní, jelikož jim američtí senátoři hrozí sankcemi. Německo musí být schopné se samo rozhodovat, odkud a jakou cestou bude získávat svou energii,“ dodala Schwesigová.

Názory se různí i v rámci jednotlivých stran

Zatímco někteří němečtí politici projekt nového plynovodu podporují, jiní se k němu staví odmítavě. Podle šéfa zahraničního výboru Spolkového sněmu Norberta Röttgena, který má ambice na kancléřský post, není dokončení plynovodu jisté. Dokončení projektu by podle Röttgena Rusku potvrdilo to, aby pokračovalo v současné politice, jelikož bez rázné odpovědi se podle něj přístup země nezmění.

Nejednotu názorů německých politiků potvrdil i německý europoslanec David McAllister, podle kterého v Německu probíhají čilé diskuze na toto téma s různými názory napříč celým politickým spektrem. „To, co vidím, je, že různé názory procházejí všemi politickými stranami,“ řekl v rozhovoru pro rádio BBC. Nedokončení projektu by podle něj mělo obrovské ekonomické dopady.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Richard Vacek
10. září 2020, 14:42

Měli by to raději zastavit, nebo dojde k dalším otravám. Jinak Rusku to může být šumafuk, staví další plynovody směr Čína a ta je schopna pojmout jakékoliv množství plynu bez toho, aby hrozila sankcemi.

V chodu je plynovod Síla Sibiře a v Rusku probíhá i propojení východ-západ, takže vše může jít do Číny.

Dušan
10. září 2020, 15:03

Nechcem Vám kaziť Vaše ilúzie .... ale EÚ je pre Rusko rozhodujúci trh a žiadna Čína či iné krajiny to nenahradia. Do EÚ síce ide cca 1/3 exportu ruského plynu, ale tu získava z plynu Rusko asi 1/2 príjmu .... také "esá" ako Bielorusko či Moldavsko - to sú skôr čisté straty ...

Čína si drží "odstup" a stráži si aby mala zdroje diverzifikované a dnes zrovna plyn je dosť dole a každý je rád, že sa svojho plynu "zbaví" ... a vyzerá to, že ešte nejaký čas pretlak plynu (i ropy) na trhu zostane a dnes diktujú zákazníci a nie producenti ...

Jiří Trn
10. září 2020, 15:20

Pokud je mi známo, tak se začal plánovat plynovod Síla Sibiře 2 (projektování a průzkumné práce), protože jednička nestíhá.

Ale jinak souhlasím, že Rusko evropský trh zásadně potřebuje. A Evropa zase potřebuje ruská paliva. Spoléhat na trucovitý nestabilní arabský svět nebo despotické USA, které každý nepoddajný stát (evropské nevyjímaje) "trestají" sankcemi a blokádami, by byly hřebíčkem do rakve Evropy.

Bizon
10. září 2020, 20:03

Vidím to stejně. Rusové nám plyn prodají velice rádi, a my si ho zase velice rádi koupíme. Business je business, tuším se tomu říká tržní ekonomika:D

Jan Veselý
10. září 2020, 20:27

Myslím, že je třeba lidem stále vysvětlovat, že plynovod je zařízení obousměrné. Na jednu stranu teče plyn, na druhou tečou peníze. Obojí je pro příjemce důležité. Za co jiného by si Rusové měli kupovat ta "cingrlátka" z ciziny?

Bizon
11. září 2020, 10:31

Přesně tak.

markusaurelius
10. září 2020, 17:58

Naštěstí v projektu mají hodně peněz také evropané takže to nebude tak jednoduché zrušit , a Rusové to mají určitě dobře ošetřené ve smlouvách tak by to evropu stálo hodně peněz na pokutách....

Jan Veselý
10. září 2020, 20:30

Možná vás to překvapí, ale evropa (sic!) není centralizovaný stát, který řídí celou ekonomiku. Za případné neplnění závazků budou zodpovědné smluvní strany. Zjistěte si alespoň, kdo to je.

PetrV
12. září 2020, 10:52

Ty tanečky okolo nordstreamu 2 utne tuhá zima v evropě. Pak se ukáže, jak je předražená přeprava přes UA.

Nordstream 1 krmí i UA,Polsko za ceny na německém trhu. Záleží na zimě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se