Práce na pokládce potrubí plynovodu Nord Stream 2 byly obnoveny. Otázkou zůstává, jak budou pokračovat

DomůPlynárenstvíPráce na pokládce potrubí plynovodu Nord Stream 2 byly obnoveny. Otázkou zůstává, jak budou pokračovat

Developer plynovodu Nord Stream 2 minulý týden v pátek obnovil práce na pokládce 2,6 km dlouhého úseku potrubí v německých vodách. Pokládku potrubí zajišťuje ruské plavidlo Fortuna. Otázkou stále zůstává, zda pokládka bude pokračovat i v dánských vodách.

Podle serveru myshiptracking.com, se loď Fortuna nachází v německých vodách v oblasti kudy má vést plynovod nord Stream 2, poté, co 5. prosince opustila německý přístav Wismar. Obnovení prací na plynovodu, kterému pro zkompletování zbývá položit něco málo přes 150 km potrubí v německých a dánských vodách, potvrdila i sama společnost Nord Stream 2.

„Nord Stream 2 potvrzuje obnovení prací na potrubí plánovaných na 11. prosince. Loď Fortuna položí 2,6 km dlouhý úsek potrubí ve výlučné ekonomické zóně Německa v hloubkách do 30 metrů,“ uvedl mluvčí projektu pro agenturu Platts.

Plavidlo Fortuna již bylo použito k pokládce potrubí plynovodu Nord Stream 2 v pobřežních oblastech Ruska. Jedná se o loď využívající kotvy, na rozdíl od například ruské lodi Akademik Čerskij, která je vybavena systémy pro dynamické udržování polohy. Plavidla používající kotvy však umožňují výrazně pomalejší pokládání potrubí než plavidla s možností dynamického udržování polohy.

Rusko tvrdí, že projekt by měl být dokončen v příštím roce. V současném stavu se však projekt nachází již od prosince 2019, kdy sankce uvalené Spojenými státy americkými na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 zastavily práci švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas.

Důvodem, proč nyní práce v německých vodách mohou pokračovat, může být dle agentury Platts to, že rozšířené sankce ze strany USA zavedené říjnu se vztahují pouze na pokládku potrubí v hloubce nad 100 stop (30 metrů).

Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Práce v dánských vodách

Zatímco obnovení pokládky potrubí je, vzhledem k tomu, že je to téměř rok, co byly práce pozastaveny, považováno za malé vítězství, větší výzvou je, kdy a jak budou pokračovat práce v dánských vodách.

Společnost Nord Stream 2 získala v červenci od Dánska povolení k pokládání potrubí i za využití plavidel s kotvami. Hrozba sankcí USA proti jakékoli zúčastněné společnosti by však stále mohla představovat překážku pro pokládku potrubí v dánských vodách.

USA navíc plánuje přijmout rozšířené sankce proti projektu jako součást svého nového rozpočtového zákona amerického ministerstva obrany (NDAA). Rozšířené sankce zpřísňují aktuálně platné sankce a zaměřují se na všechny společnosti a jednotlivce podílející se přímo i nepřímo na projektu, včetně např. modernizace lodi potřebné k položení potrubí, ověření zařízení použitého k položení potrubí a pojištění techniky podílející se na projektu.

Německo mezitím údajně zkoumá možnost vytvoření státem chráněné ochrany, která by držela aktiva Nord Stream 2, jako způsob, jak se vyhnout sankcím USA.

Úvodní fotografie: Pokládka potrubí plynovodu Nord stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Nord Stream 2 

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují