Domů
Plynárenství
Práce na pokládce potrubí plynovodu Nord Stream 2 byly obnoveny. Otázkou zůstává, jak budou pokračovat
Pokládka potrubí plynovodu Nord stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2

Práce na pokládce potrubí plynovodu Nord Stream 2 byly obnoveny. Otázkou zůstává, jak budou pokračovat

Developer plynovodu Nord Stream 2 minulý týden v pátek obnovil práce na pokládce 2,6 km dlouhého úseku potrubí v německých vodách. Pokládku potrubí zajišťuje ruské plavidlo Fortuna. Otázkou stále zůstává, zda pokládka bude pokračovat i v dánských vodách.

Podle serveru myshiptracking.com, se loď Fortuna nachází v německých vodách v oblasti kudy má vést plynovod nord Stream 2, poté, co 5. prosince opustila německý přístav Wismar. Obnovení prací na plynovodu, kterému pro zkompletování zbývá položit něco málo přes 150 km potrubí v německých a dánských vodách, potvrdila i sama společnost Nord Stream 2.

„Nord Stream 2 potvrzuje obnovení prací na potrubí plánovaných na 11. prosince. Loď Fortuna položí 2,6 km dlouhý úsek potrubí ve výlučné ekonomické zóně Německa v hloubkách do 30 metrů,“ uvedl mluvčí projektu pro agenturu Platts.

Plavidlo Fortuna již bylo použito k pokládce potrubí plynovodu Nord Stream 2 v pobřežních oblastech Ruska. Jedná se o loď využívající kotvy, na rozdíl od například ruské lodi Akademik Čerskij, která je vybavena systémy pro dynamické udržování polohy. Plavidla používající kotvy však umožňují výrazně pomalejší pokládání potrubí než plavidla s možností dynamického udržování polohy.

Rusko tvrdí, že projekt by měl být dokončen v příštím roce. V současném stavu se však projekt nachází již od prosince 2019, kdy sankce uvalené Spojenými státy americkými na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 zastavily práci švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas.

Důvodem, proč nyní práce v německých vodách mohou pokračovat, může být dle agentury Platts to, že rozšířené sankce ze strany USA zavedené říjnu se vztahují pouze na pokládku potrubí v hloubce nad 100 stop (30 metrů).

Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Práce v dánských vodách

Zatímco obnovení pokládky potrubí je, vzhledem k tomu, že je to téměř rok, co byly práce pozastaveny, považováno za malé vítězství, větší výzvou je, kdy a jak budou pokračovat práce v dánských vodách.

Společnost Nord Stream 2 získala v červenci od Dánska povolení k pokládání potrubí i za využití plavidel s kotvami. Hrozba sankcí USA proti jakékoli zúčastněné společnosti by však stále mohla představovat překážku pro pokládku potrubí v dánských vodách.

USA navíc plánuje přijmout rozšířené sankce proti projektu jako součást svého nového rozpočtového zákona amerického ministerstva obrany (NDAA). Rozšířené sankce zpřísňují aktuálně platné sankce a zaměřují se na všechny společnosti a jednotlivce podílející se přímo i nepřímo na projektu, včetně např. modernizace lodi potřebné k položení potrubí, ověření zařízení použitého k položení potrubí a pojištění techniky podílející se na projektu.

Německo mezitím údajně zkoumá možnost vytvoření státem chráněné ochrany, která by držela aktiva Nord Stream 2, jako způsob, jak se vyhnout sankcím USA.

Úvodní fotografie: Pokládka potrubí plynovodu Nord stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Nord Stream 2 

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
energetik II
14. prosinec 2020, 09:16

Boj s americkým národním zupáctvím a supervelmocenským chováním skončí pro porobené národy vítězně. Po neúnavné a těžké práci budou evropské národy slavit své vítězství nad současnou neokoloniální politikou Washingtonu. Přišel čas skoncovat jednou provždy s politikou Washingtonu , která nemá nic společného s myšlenkami mezinárodní spolupráce a mírového soužití států. Pro začátek doporučuji, aby už žádný evropský stát nekoupil ani jeden americký letoun Boeing a aby nakupovaly jen Airbusy a aby nekoupil už ani jeden US tank Abrams a aby nakupovali jen německé Leopardy II. Uvidíme, kdo tuhle "přetlačovanou" nakonec vyhraje .Evropa má přes 700 mil. obyvatel, USA jen 300.

Miloslav Černý
14. prosinec 2020, 11:32

Bez dalšího Gorbačova se dá těžko očekávat zlepšení. Obchodní války pouze vyhrocují daný stav a to bývá živná půda pro terorismus, případně válečné konflikty, které si v dnešní době soudný člověk těžko může přát.

Hawkie
14. prosinec 2020, 11:49

Souhlas, jen by mne zajímalo, kde jsou kořeny tohoto podivného počínání USA. Mám pocit, že několik střípků zkušeností z mládí může vnést světlo.

Před skoro 30 Lety jsem byl na přednášce- jméno už nevím, byl to Američan, kde jsem nevydržel a ozval se, že ze stromu jsme už dávno slezli. Podotýkám, že jsem nebyl první a má reakce byla ostrou odpovědí na aroganci vůči mému šedivému šéfovi s profesorským titulem... A podobnou zkušenost jsem měl asi ve 2/3 podobných záležitostí.

2 stážisti z USA, normální kluci, molekulární biolog a tuším chemik, u nás zůstali s tím, že u nás je svět normální.

Převeliká farmafirma, pro kterou občas dělám, vyhlásila, že do studií nechce lidi v důchodu a na sociálních dávkách - asi 2015

Budí to dojem výchovy současné generace v klamu, že USA jsou neomylný pupek lidstva.

energetik II
14. prosinec 2020, 14:37

Schyluje se k velmi zajímavé situaci, kterou by asi nikdo neočekával. Já bych tuto situaci přirovnal k situaci před Druhou válkou a také při ní. Když si dnes třeba přečtu digitalizované Národní listy z období kolem let 1925-35 , tak se tam na SSSR kydá jenom samá špína : "Bolševici, vrazi, lháři, podvodníci, teroristé, zloději,......atd. atd." = tehdejší náš tisk na nich nenechal - "nit suchou !!" Naopak Francie s Británií jsou tam všemožně chváleni a vyzdvihováni. Pak ovšem r. 1938 přišlo "do tuhého" a Francii s Anglií se strachy rozklepaly kolena a hodily nás náckům. Pak nás nakonec ovšem ten "zlořečený SSSR" musel přijít vytáhnout z bryndy". Dnes opět náš tisk každodenně kydá hnůj na Čínu a věříme při tom, že USA jsou naše národní spása. Pokud se ovšem USA nerozejdou s "Trumpetismem" = hulvátstvím a prasárnami všeho druhu, pak počítám, že Čína bude pro Evropu lepší partner, jak USA.

Dušan
14. prosinec 2020, 14:49

A ako nás "vytiahol" ?

To čo písali bola pravda ... "Bolševici, vrazi, lháři, podvodníci, teroristé, zloději,......atd. atd."

Síce sú veľké hádky, koľko miliónov ľudí vyvraždili boľševici, ale boli to milióny .... + milióny pri hladomoroch ...

A ZSSR "vytiahol" i na prelome dvadsiatich a tridsiatich rokov i Nemecko a po roku 1939 bol ZSSR s Nemeckom najväčším spojenec .... keď tí "zlí" spojenci bojovali s náckami, tak ZSSR posielal vlaky zo surovinami do Nemecka...

Až v roku 1941 sa to zmenilo a ZSSR začal bojovať s náckami ... za masívnej pomoci USA .. mimochodom zväčša BEZPLATNEJ .... dlh bol v roku 1972 zmazaný s tým, že ZSSR zaplatili iba časť dodávok protidodávkami a po vojne zaplatil ZSSR resp. Rusko len za materiál civilného charakteru (lokomotívy, stroje a pod. ).

A Čína "lepší partner" ... to je skôr vtip ...

Ladislav Čurnek
15. prosinec 2020, 20:35

Souhlasím

Dušan
14. prosinec 2020, 14:40

To sú naozaj komické "starosti" ...

Tanky Abrams nekupuje v Európe nikto ... nie sú totiž ideálne na naše prostredie.

I čo sa týka strojov Airbus vs Boeing, tak obe firmy používajú mnohých spoločných dodávateľov v rátane amerických a ak USA vyhlásia bojkot na nejakú krajinu, tak tam nemôže dodávať stroje ani Airbus ...

Každá strana chce "medzinárodnú spoluprácu" ale v praxi rada zvýhodňuje svojich.

I také Slovensko napr. stoplo vývoz pľúcnych ventilátorov počas koronakrízy a zobralo ich samo ....ignorovalo platné kontrakty dodávateľa ...

Samozrejme čím väčší štát tým väčšie deformácie svetového trhu a EÚ určite nie je žiadny neviniatko a hlavne v oblasti poľnohospodárskej politiky či v IT technológiách ...

Trump len išiel často do extrémov i keď často mal i pravdu, napr. v prípade Číny, ktorá patrí k nejväčším deformátorom svetového trhu ...

Skrátka ideálne nie je nič.... ale určite je nám bližšie USA ako diktátorská Čína či Rusko ....

Hawkie
17. prosinec 2020, 13:18

Zatím... ale ta trajektorie společnosti v USA budí obavy z budoucnosti- a jak jsem párkrát psal, rozhodnutí dnes se týkají našich školou povinných dětí a možná ještě vnoučat a pravnoučat. Zkrátka, investice do energetiky připomínají investici do lesa.

Novotný
15. prosinec 2020, 11:47

Dušan: A ako nás "vytiahol" ?

Tak například tím, že porazil nacistické Německo a tím umožnil, aby vznikla i taková individua, jak jste vy. Někdy si myslím, jestli to nebylo spíš ke škodě.

To, že bolševici vyvraždili miliony, o tom zřejmě nikdo nepochybuje. Ovšem proti vašemu demokratickému západu to byli úplní beránci. Ti ještě, než vůbec "komunismus" vznikl, dokázali vyvraždit ne miliony, ale desítky, stovky milionů lidí po celé planetě plus desítky hladomorů. A je jedno, jestli se jedná o Španělsko, Francii, Británii a nebo ty nejdemokratičtější, USA.

Ten, kdo dostal Německo z krize nebyl SSSR, ale opět váš západ v čele s USA. Po celá třicátá léta tam plynuly tak obrovské investice, že na konci 30. let bylo německé z jedné třetiny americké. Takže nástup Hitlera a vzestup nacistů, to je práce vaší milované Ameriky, jejíž prd.. neustále obýváte a lížete.

O nějaké pomoci ze strany Americky, pomoc bych viděl, kdyby poslali 1 000 000 vojáků, lidé totiž bojují ve válce. A ne boty, hadry a materiál. Pro ně to byl jen obchod, velice výhodný obchod, placený ve zlatě.

Vaše naivita spojená s hlupáctvím je skoro až nebezpečná.

Dusan
15. prosinec 2020, 17:49

No vy ste úplný magor zrejme s maximálne základným vzdelaním. Vy ste historik asi taky ako ten co seno žerie.

Hawkie
17. prosinec 2020, 13:31

Sice bych jistá zjednodušení viděl i v textu pana Novotného, ale v jádru s ním souhlasím. Vy totiž - kromě neschopnosti argumentace - vidíte svět jako statický a zamrzl jste na stavu kolem roku 2000. Spojenci budou vždy spojenci a nikdy jinak, že. Pamatuji podobné heslo: se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak.

Nejsem mladý, ale ani úplně starý, přesto jsem zažil vznik nových států, překreslování hranic, rozpad a vznik spojenectví uzavřených dříve na věčné časy.

Zkuste pochopit, že svět se mění a...podívejte se na vývoj rusko-německých vztahů za posledních 120 let. A zamyslete se. Tím tupým opakováním vaší indoktrinace (zřejmě) starší část diskutujících vytáčíte.

Dušan
17. prosinec 2020, 13:40

No nie som "Dusan" bez diakritiky ..... to je nejaký "vtipálek". Ja spoludiskutujúcich neurážam ...

A čo sa týka spojencov, tak nie sú dôležitejšie reči ale "nohy" ... kde tak končia našinci ... je ich plný západ ... na východ sa akosi nechce nikomu ....

Hawkie
17. prosinec 2020, 14:11

OK, neodlišil jsem, Slováci a Vietnamci jsou všichni stejní :-)

jenže na západ táhnou profesní vazby (firmy), jazykové znalosti (čtyřicátníci nemluví rusky, ale anglicky) a hlavně peníze. Taky jsem zvažoval před nějakými 15 lety nabídku v Británii s ročním příjmem obvyklým v nejvyšší odborné pozici (150-200 tis. liber ročně, dle počtu půldenních kontraktů). Odradila mě kombinace důvodů - a přiznám se, že jsem jazykové dřevo, takže bych musel hodně dřít. Hlavně hůř rozumím.

Pokud by mi nabídli Rusové pracovní podmínky a peníze, které by byly srovnatelné, tak bych to zvažoval - ale oni nenabídnou.

Dušan
17. prosinec 2020, 13:47

Necistické Nemecko porazili SPOJENCI .... v rátane ZSSR. Môžme sa teraz baviť aký podiel mal kto, ale porazili ho spolu ...

A na rozdiel od VB či USA s nacistickým Nemeckom oficiálne spolupracoval len ZSSR do svojho prepadnutia ...

A chcel by som vedieť tie "milióny" čo umreli "pre demokraciu" ...

A nevyťahujte Indiánov .... Rusko v tom čase viedlo podtatne brutálnejšie vyhladzovanie Kaukazu, akurát o tom sa nanatáčali filmy, takže "filmový intelektuáli" poznajú len hrichy Amíkov, ktorí si ich sami sfilmovali ...

Americké investície v tom čase išli i do ZSSR .... bez nich by Rusi nevarobili jediný poriadny tank či lietadlo ...

A čo sa týka materiálne pomoci ... zas ste mimo reality ... väčšina pomoci z USA v rámci lízinku bola pre ZSSR ZADARMO ....

Vidím, že ruská propaganda na Vás funguje ... už len čakám, že budete "dokazovať", že nás v roku 1968 "Rusi oslobodilo od fašistov" ...

Hawkie
17. prosinec 2020, 14:23

Ono to Rusko bylo na štíru s průmyslem za cara, on i ten Lenin a Stalin byli (aspoň podle kamaráda zoologa, co mj. SSSR procestoval) docela pokrok po stránce průmyslového rozvoje. Ale za 15 let toho moc nevybudujete, lidi nevychováte.

Ten Kavkaz- tam se konflikty, do kterých se pletlo Rusko, táhly tuším už od 18. století, takže dodnes nekonečný příběh.

O té VB a Francii- co takhle Mnichovská dohoda? To není spolupráce?

Jinak já relativizuji, protože "čo bolo, to bolo", je dobré se z toho poučit, ale nelze z toho jednoznačně aproximovat budoucnost. Francie má v sobě démona islamismu, Německo taky a k tomu sklon k fanatismu, USA vysílají znepokojivé signály (co je počínání stran NS2, když ne vydírání?), z Ruska mám obavy taky- co se stane, až skončí Putin?

Dušan
17. prosinec 2020, 20:27

Nič : )

Po odchode Putina sa nestane z pohľadu dnešného režimu nič. Urobia sa "voľby", kde bude "vsjo jasno" tak ako doteraz a koho Putin/jeho nasledovníci určia ten bude a karavána pôjde ďalej ... tak ako moc odovzdal Jelcin.

Väčší problém bude pre režim ak padnú ceny energetických surovín .... lebo to je hlavná zdroj upevňovania moci dnešného režimu. Už dnes cítiť, že oslabuje ... samozrejme v rámci "dovoleného" .... lebo zas v Rusku nie je tak zle aby väčšina národa išla protestovať, keď majú stále celkom slušnú životnú úroveň .... hlavne v porovnaní so svojimi rodičmi či prarodičmi ....

Hawkie
21. prosinec 2020, 14:18

Já o tom tak zdaleka přesvědčený nejsem, ale pro Rusko by to bylo asi to nejlepší- kontinuální vývoj, kultivace politické a společenské kultury je pomalý proces.

Jinak v ruské ekonomice jsou patrné znaky diverzifikace, třeba produkce pšenice, oživující autoprůmysl, ale tohle je vždy běh na dlouhou trať.

Josef
15. prosinec 2020, 14:22

Je těžko někomu něco vysvětlovat když Slovensko jako stát a národ díky cechumse stal slovenskem a škody že podruhé válce se nestal ruskema. Nebo Maďarskem.zkratka kam vítr tam plášť.

Dušan
17. prosinec 2020, 07:06

To je do značnej miery pravda, ale národ "československý" bol v tom čase výhodný i pre Vás, lebo opticky zmenšoval nemecké menšinu v novom štáte ... bolo to "manželstvo z rozumu" výhodné pre obe strany .... faktom je, že nám to pomohlo viac, ale z Vašej strany to nebola žiadna charita, ale pragamtizmus.

Hawkie
21. prosinec 2020, 14:41

Ono to za první republiky bylo stran vztahů docela dobré, aspoň podle pamětníků (prarodiče).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se