Domů
Plynárenství
USA představilo rozpočtový zákon ministerstva obrany. Dle podporovatelů zastaví dokončení plynovodu Nord Stream 2
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

USA představilo rozpočtový zákon ministerstva obrany. Dle podporovatelů zastaví dokončení plynovodu Nord Stream 2

Každoroční rozpočtový zákon amerického ministerstva obrany (NDAA), který zákonodárci představili ve čtvrtek, obsahuje sankce, které podle podporovatelů zastaví dokončení plynovodu Nord Stream 2. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Projekt plynovodu Nord Stream 2 by měl zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu dopravujícího ruský plyn skrz Baltské moře do Německa na 110 miliard m³ za rok. Projekt za 11 miliard dolarů, vedený ruským plynárenským gigantem Gazprom, je dokončen z více než 90 %, k jeho dokončení zbývá položit 160 km potrubí v německých a dánských vodách. Práci však komplikují nevybuchlé bomby z druhé světové války v oblastech mořského dna, kde má být položeno potrubí.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltické moře do Německa. Zdroj: Nord Stream
Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Rusko tvrdí, že projekt by měl být dokončen v příštím roce. V současném stavu se však projekt nachází již od prosince 2019, kdy sankce uvalené Spojenými státy americkými na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 zastavily práci švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas.

Sankce uvedené v NDAA zpřísňují aktuálně platné sankce a zaměřují se na všechny společnosti a jednotlivce podílející se přímo i nepřímo na projektu, včetně např. modernizace lodi potřebné k položení potrubí, ověření zařízení použitého k položení potrubí a pojištění techniky podílející se na projektu.

„Tyto sankce významně zpřísňují stávající ustanovení … k pokrytí kritických složek projektu plynovodu,“ uvedl americký úředník obeznámený s procesem vytváření sankcí pro Nord Stream 2 a hovořil pod podmínkou anonymity.

Podporovatelé tvrdí, že sankce připraví Rusko o schopnost upravit loď Gazpromu Akademik Cherskiy, která je po stažení speciálních lodí společnosti Allseas jedinou možností, jak položit zbývající potrubí.

Loď Akademik Čerskij. Zdroj: Gazprom

„Bez čehokoli z toho [modernizace lodi, pojištění, zajištění potřebných certifikací] prostě nebudou schopni plynovod dokončit,“ uvedl Daniel Vajdich, prezident Yorktown Solutions, společnosti lobbující za zájmy ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz, která je proti projektu.

Minulý měsíc v reakci na to zastavila práce norská DNV GL, společnost, která monitorovala testování a přípravu zařízení používaných loděmi k pokládání potrubí. V září největší skupina pojišťoven lodní dopravy na světě uvedla, že nepojistí plavidla zapojená do projektu.

Kreml uvedl, že hrozba nových amerických sankcí je známkou nekalé soutěže, a slíbil, že Rusko bude hájit své zájmy a komerční projekty.

Svařovací práce na potrubí na palubě instalačního plavidla Castoro Dieci (C10). Zdroj: © Nord Stream 2 / Paul Langrock

Schválení zákona a budoucnost pod vedením Bidena

Očekává se, že NDAA bude schválena Sněmovnou reprezentantů USA v tomto týdnu a brzy poté Senátem. Má to však jeden háček, Trump se zavázal vetovat jakýkoliv návrh zákona, který bude požadovat přejmenování vojenských základen nazvaných po hrdinech Konfederace z občanské války.

Avšak vetování masivního zákona by s sebou přineslo značné politické riziko. Pokud Trump vetuje legislativu a Kongres jeho veto potvrdí, ukončilo by to 59letou sérii schvalování NDAA.

Tak či tak, USA se proti projektu Nord Stream 2 staví již od Obamovy administrativa a očekává se, že nastupující Bidenova administrativa tuto politiku zachová.

Nord Stream 2, společnost původně založená jako konsorcium za účelem plánování, výstavby a provozu plynovodu Nord Stream 2 a následně zcela odkoupená Gapzormem minulý měsíc uvedla, že sankce přímo nebo nepřímo zasáhnou přibližně 120 společností z více než 12 evropských zemí a že je na vládách a Evropské komisi, aby je chránily před „nezákonnými extrateritoriálními sankcemi“.

Zdroj úvodní fotografie: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Heap
7. prosinec 2020, 23:41

Že rovnou nepřihodili i únosy dětí, nebo znásilňování manželek všech zůčastněných? Na to by se Trump určitě těšil.

PetrV
8. prosinec 2020, 00:23

V us je jedno kdo je v bílém domě. Kolonie evropa na tom bude tak i tak prabídně. Ještě chvíli bude skomírat a pak dojde k probuzení s rukou v nočníku.

Josef
8. prosinec 2020, 00:48

USA ztratily ekonomickou moc a tak používají mafiánské praktiky. Na světě je téměř 8 mld. lidí z toho 330 milionů Američanů, kteří žijí v představě že se před nimi mají všichni klanět, teď je tato víra vyřazuje z dodavatelských řetězců v Asii a za takových 5 let už budou ne na druhé, ale třetí koleji.

Dušan
9. prosinec 2020, 09:16

USA môžu takto lobovať/vydierať lebo majú ekonomickú moc ....

Robia to všetky ekonomicky silné krajiny pre svoje záujmy a až sa len môžeme baviť o tom či svoju silu využívajú, alebo zneužívajú.

Také slabučké Rusko tiež pravidelne používa ekonomické páky na svojich susedov ... s Lukašenkom sa "naťahujú" každý rok ... takže to nie je výsada len najsilnejších, ale robia to všetci ... mimo tých najslabších, lebo tí žiadne ekonomické páky nemajú ...

Richard Vacek
8. prosinec 2020, 06:46

Možná by se EU měla inspirovat Tureckem. Těm USA pohrozily sankcemi když Turci koupí systém protivzdušné obrany od Rusů. No a Turecko jim na oplátku slíbilo zavřením vojenské základny.

Dušan
9. prosinec 2020, 09:18

Dosť blbý príklad ...

Práve pre také "šaškovanie" stratili Turci výrobu Superbu ... čo je len jeden prípad ...

Stanislav Klimek
8. prosinec 2020, 08:29

Nevím, proč se ČR vůči tomuto projektu více neangažuje. Pokud bude uskutečněn a dále rozvíjen, stane se z Německa hlavní distributor plynu pro nás. Však my ještě Němcům a Rusům zaplatíme tu stavbu plynovodu, aby se jim řádně vyplatila, namísto toho, aby Rusové platili nám za tranzitní poplatky.

V budoucnu odstavíme uhelky a postavíme plynové elektrárny. S novým jádrem a přístupem vlád ČR to nevypadá nijak oslnivě.

Nyní jsme ještě do značné míry (co se týče elektrické energie) soběstační, v budoucnu již budeme velmi silně závislí na Německu a Rusku.

Pavel K
8. prosinec 2020, 09:43

Jinou moznost nepripoustite?

Jiří Trn
8. prosinec 2020, 14:18

Pane Klimek, než vypustíte z úst nějakou hloupost, tak si zjistěte alespoň základní informace.

www . idnes . cz/ekonomika/zahranicni/nord-stream-2-cesko-bude-hrat-zasadni-roli-pri-transportu-plynu.A190414_122619_eko-zahranicni_lre

energetik II
8. prosinec 2020, 14:07

Němci patrně zkusí jednu zajímavou možnost. US sankce nemůžou postihovat přímo západní státy, ale jen soukromé firmy zapojené do projektu. Němci tak proto vytvoří " umělou fiktivní státní firmu" a do ní převedou majetek a činnost těch firem, co NS II staví. USA by potom musely vést sankce přímo na německý stát , což je zatím nemožné. Když se u nás 1989 zhroutil socialismus a o SSSR jsme se konečně dozvěděli plnou pravdu, mnozí jen kroutili hlavami, jsem na 100 % přesvědčen, že až se po nějaké době budou podobně hodnotit USA - a to je jisté !!! - tak opět někteří občané nebudou vycházet ze samého údivu, jaké jsou USA ksindlové a moloch. Ta doba přijde.

Dušan
9. prosinec 2020, 09:20

Tá doba už je dávno tu ....

Každý má xy-zdrojov o každom štáte ... môže ho precestovať (samozrejme dnes trochu nie : ), takže informácie sú .... už je len otázka či človek chce poznať realitu, alebo mu stačí nejaký povrchný facebookový pohľad čiernobieleho typu ...

Josef
8. prosinec 2020, 20:33

Američané se chovají jako nepřátelé EU. Arogantní prasata a ne spojenci.

Ivan Novák
8. prosinec 2020, 23:06

Jde o prostor pro odběr jejich LNG v EU, čili velký kšeft, v tom byli vždy tvrdí. Politika je jedním z prostředků. Kdyby to investorské konsorcium nepotřebovalo externí služby závislé na jiných amerických obchodech, nebylo by možné ho vydírat.

Podobně naivní bylo Aero s L159. Namontovali do něj americkou a izraelskou avioniku a pak chtěli dostávat souhlasy s prodejem na konkurenčních nebo rizikových trzích.

Dušan
9. prosinec 2020, 09:22

Bez západnej elektroniky by bola nepredajná väčšina ruskej techniky v mnohých štátoch .... to nie je "naivita" ... to je nevyhnutnosť.

Jirka Trn
9. prosinec 2020, 19:19

"Západná elektronika"?

To nie je nevyhnutnosť, to je jen tvoja naivita.

Nejvýstižněji a hlavně pravdivě to řekl jeden herec ve filmu Armagedon, "Ruská elektronika, Americká elektronika? Dyť je to jedno, všechno to je Taiwan".

Luděk Brož
9. prosinec 2020, 21:31

Cituji:

"Příkladem jsou různé názory na plynovod Nord Stream II. Už zprovoznění Nord Streamu I. přineslo snížení cen plynu i emisí CO2 při tranzitu. Díky vyšším přepravním tlakům klesla energetická náročnost přepravy v porovnání s plynovody vedoucími přes Ukrajinu nebo Polsko o třetinu. Další pokles přinesla i výrazně kratší přepravní vzdálenost severní trasy. Podobně přínosné by mělo být i zprovoznění Nord Streamu II."

Zdroj: článek "Evropa potřebuje zemní plyn", Komeční příloha MF Dnes 3.11.2020, str.8

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se