Řecko: Dohoda o vybudování plynovodu EastMed bude podepsána v lednu

DomůPlynárenstvíŘecko: Dohoda o vybudování plynovodu EastMed bude podepsána v lednu

Řecká vláda v neděli 22. prosince prohlásila, že během příštího měsíce podepíše dohodu o vybudování obrovského projektu společně s Kyprem a Izraelem. Předmětem dohody bude vybudování plynovodu přepravujícího zemní plyn z východního Středomoří do Evropy. Dohoda je z velké části motivována politickým děním v oblasti, a to konkrétně spory týkajících se Kypru. Informoval o tom portál Euractiv

Řecká vláda prohlásila, že během příštího měsíce podepíše dohodu o vybudování plynovodu EastMed společně s Kyprem a Izraelem. Plynovod bude přepravovat zemní plyn z východního Středomoří do Evropy. Rozhodnutí o podepsání dohody přišlo v období existujícího politického napětí v regionu díky vlastním aktivitám Turecka v oblasti a nedávno podepsané dohodě mezi Tureckem a Libyí, která zvětšuje nároky Turecka ve Středomoří s bohatými zásobami zemního plynu.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotaki řekl, že dohoda o vybudování plynovodu EastMed bude podepsaná s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem 2. ledna v Aténách. Plynovod bude dlouhý 2 000 km a povede z východního Středomoří, z oblasti mezi Izraelem a Kyprem, do Řecka a dále do Itálie a dalších zemí v jihovýchodní Evropě. Jeho kapacita je plánována na 9 až 12 miliard m3 plynu ročně.

Plánovaná trasa plynovodu EastMed. Zdroj: Tekmor

Plynovod jako reakce na snahy Turecka posílit svůj vliv ve východním Středomoří

V návaznosti na dlouhotrvající politický spor mezi Kyprem a Tureckem, kdy na konci 20. st. díky invazi tureckého vojska vznikl stát Severní Kypr, jež ale není uznáván jiným státem než právě Tureckem, objevení zásob zemního plynu v této oblasti vyvolalo další spory mezi těmito dvěma státy. V současnosti EU na Turecko uvalilo sankce. Důvodem sankcí jsou průzkumy vod tureckými loděmi v blízkosti Kypru, kde se snaží nalézt zásoby ropy a plynu. Podle Turecka má totiž Severní Kypr nárok prozkoumávat moře kolem celého ostrova.

Plynovod EastMed má tedy nejen posílit roli Kypru, Řecka a Izraele v energetickém řetězci dodávek do EU, ale má také zabránit tureckým snahám posílit svou roli ve východním Středomoří.

„Je velmi důležité, že země ukazují, že umí rychle reagovat na provokativní postoj Turecka,“ řekl Stelios Petsas, mluvčí řecké vlády.