Domů
Plynárenství
Rozepře s Běloruskem neohrozí tranzit plynu do Evropy, ujišťuje Gazprom

Rozepře s Běloruskem neohrozí tranzit plynu do Evropy, ujišťuje Gazprom

Zástupci ruského Gazpromu a Běloruska se ve čtvrtek setkali, aby probrali současné spory mezi zeměmi ohledně dodávek zemního plynu. Obě strany se již delší dobu nedokáží shodnout na ceně dodávaného zemního plynu. Rusko protistraně také vyčítá dluh za plyn odebraný v letošním roce.

Na jednání zúčastněné strany probíraly probíhající spolupráci v oblasti dodávek a přepravy plynu. Gazprom podle svého vyjádření poskytuje Bělorusku spolehlivé dodávky, kdy v průběhu prvních sedmi měsíců letošního roku dodal tamním zákazníkům 10,3 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Během shodného období Gazprom přepravil dále do Evropy přes území Běloruska celkem 24,2 miliard kubíků plynu. Podle společnosti budou dodávky ruského plynu do Evropy skrz běloruskou přepravní soustavu pokračovat i v nadcházejícím období podzimu a zimy.

Na jednání se setkali generální ředitel Gazpromu Alexei Miller a vicepremiér Běloruska Vladimir Semashko. Zdroj: Gazprom

V současné době dodává Gazprom do Běloruska plyn s cenou 132 USD za tisíc kubíků. Podle Běloruska je cena příliš vysoká a při současných tržních podmínkách by férová cena činila téměř polovinu, 73 dolarů. Rusko nicméně poukazuje na mezivládní dohody a dluh za již odebraný plyn ve výši přes 200 milionů dolarů.

„Nakupujeme více než 20 miliard kubíků plynu a země za ně utrácí zhruba 3 miliardy dolarů ročně. Jsem přesvědčen, že můžeme a musíme udělat vše pro to, abychom tyto výdaje omezili.“

Alexandr Lukašenko, prezident Běloruska

Podle Lukašenka se Bělorusko snaží omezit svou závislost na ruském plynu, který by měla z části nahradit lokální paliva. Další snížení závislosti na plynu by měla přinést první běloruská jaderná elektrárna, jejíž výstavba musela být v červenci po pádu reaktorové nádoby dočasně pozastavena.

Na počátku července Rusko rovněž oznámilo snížení dodávek surové ropy do Běloruska o 40 % ve srovnání s letošním druhým čtvrtletím. Hlavním důvodem jsou spory ohledně ceny plynu a dluhů Běloruska za již odebraný plyn.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.