Domů
Plynárenství
Rusko i Ukrajina mají výtky k dohodě o Nord Stream 2 mezi USA a Německem
Zdroj: Nord Stream 2

Rusko i Ukrajina mají výtky k dohodě o Nord Stream 2 mezi USA a Německem

Rusko a Ukrajina mají výhrady k dohodě mezi Spojenými státy a Německem o plynovodu Nord Stream 2, EU o ní bude jednat. Kreml dnes uvedl, že nesouhlasí s některými prohlášeními v dohodě, a zdůraznil, že Rusko nikdy nepoužívalo energetiku jako nástroj politického tlaku. Ukrajinský ministr zahraniční Dmytro Kuleba řekl, že Ukrajina má mnoho otázek k tomu, jak může dohoda zmírnit bezpečnostní hrozbu, kterou plynovod představuje. EU zopakovala, že plynovod není ve společném zájmu EU, ale bude o dohodě jednat.

USA a Německo ve středu oznámily, že dosáhly dohody, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 pro přepravu ruského zemního plynu do Evropy bez uvalení dalších amerických sankcí. Obě země se nicméně v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně prohlásil, že Rusko je připraveno jednat o prodloužení dohody o tranzitu plynu přes Ukrajinu i po roce 2024, řekl dnes novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ukrajina se ostře staví proti projektu a dala najevo svoji nelibost formálním zahájením konzultací s EU a Německem. Kuleba uvedl, že není jasné, zda Rusko dodrží své závazky, a Ukrajina by chtěla, aby prohlášení USA a Německa ohledně bezpečnosti bylo silnější.

Dohoda je další ranou pro Kyjev, který se snaží přesvědčit západní spojence, aby urychlili vstup Ukrajiny do vojenské aliance NATO, upozornila agentura Reuters.

Podle Kuleby existuje zásadní problém, který souvisí s tím, že stále není jasné, zda je Rusko připraveno plnit své závazky a zvláště ty, které se týkají energetické bezpečnosti Ukrajiny a zachování Ukrajiny jako tranzitní země.

Ukrajinci na sociálních sítích vyjádřili nad dohodou zklamání. Kulebův předchůdce Pavlo Klimkin uvedl, že se obává, že se Ukrajina dostává na vedlejší kolej, protože jí nikdo nenaslouchá, nehledá se řešení u jednoho stolu s USA, EU a Německem a Ukrajina není součástí celého procesu.

„Budeme o tom jednat se státy EU a našimi sousedy, včetně Ukrajiny,“ řekl k dohodě mluvčí Evropské komise.

Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Spojené státy projekt dlouhodobě kritizují, protože plynovod podle nich zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Kritice čelí projekt také ve střední a východní Evropě. Trasa plynovodu se totiž vyhýbá Polsku a Ukrajině, které tak nebudou dostávat tranzitní poplatky a přijdou rovněž o část svého diplomatického vlivu.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně, plynovod je již hotov z 98 procent. Nynější podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

irl jrm

Komentáře

(8)

frank

22. červenec 2021, 15:38

zatím to vypadá, že nespokojení jsou prakticky všichni, v Německu z toho, že jim Biden " dohodl" že do prvního září musí vstoupit do jednání s Ukrajinou a garantovat jí minimálně 10 leté dodávky plynu a " investovat" miliardu dolarů do zvýšení energetické nezávislosti / zelené ekonomiky na Ukrajině ( první platba již letos 175 milionů). USA i někteří demokraté kteří v tomhle Donalda podporovali. Navíc v pozadí toho jsou němečtí zelení, kteří jsou připraveni potrubí prostě zavřít...

Mimochodem kdyby Donald donutil Německo k těm závazkům vůči Ukrajině co ho donutil Biden, to by bylo řečí o diktátu :)

Michal K.

23. červenec 2021, 18:20

takze sankcie + spehovanie + k tomu musia dotovat banderovcov na ukrajine.

Clovek rozmysla, co si to ti Nemci vyberaju za spojencov ...

markusaurelius

22. červenec 2021, 19:17

Hold budou muset ,,banderovci,, méně bečet a více začat makat, prachy od ,, agresora,, prostě nebudou ....

petr

22. červenec 2021, 21:45

Doporučuji všem čtenářům si zakoupit a hlavně přečíst knihu

Henry Kissinger : Umění diplomacie

Pokud si těchto téměř 1000 stran přečtete, pak pochopíte, že

Rusko bylo, je a bude imperiální agresor

USA s tím kormě plamenných řečí nic neudělá viz 1953 Berlin, 1956 Maďarsko, 1968 Československo a dnes Sýrie

Každá dohoda Rusko Německo je základem velkého problému pro střední Evropu...

Holt naše nacionální hloupost z roku 1918 sklízí stále své trpké ovoce... jak nám bylo dobře těch skoro 400 let... když jsem byli součástí jedné velmoci

markusaurelius

22. červenec 2021, 22:09

Henry k. muže plácat co chce když byl sám představitelem nejagresivnějšího státu na světě, od něho to vyzní ve stylu ,, když zloděj kvičí chytte zloděje...

Vlada

23. červenec 2021, 05:40

Ani Henry nedokáže změnit fakt, že plyn se těží na území Ruské federace, tudíž je třeba za něj platit Rusku. A Rusko má samozřejmě nezadatelné právo si určovat, jakými kanály bude palivo dopravovat. Čistě obchodní rozhodnutí. Takže stejně budou mít okopávači kotníků z Ukrajiny v nedaleké budoucnosti smůlu, přijdou kvůli své vlastní nenažranosti o 3 miliardy dolarů.

Arimatejský

23. červenec 2021, 09:48

Je dobře, že Rusko nikdy nebude používat prodej surovin jako prostředek politiky nebo nátlaku na jiné země, jak veřejně deklaroval V. V. Putin. Kdyby tomu tak nebylo, byl by totiž V.V.Putin usvědčený lhář.

energetik II

23. červenec 2021, 22:52

Ukrajina chce do NATO. Po takových podivných zemích jako je třeba Severní Makedonie, islámská Albánie nebo islámské Turecko , to bude pro NATO další "parádní dáreček" ! V NATO budeme mít také stát , který je rozdělený a na jehož území běží ostrý etnický válečný konflikt s tisíci mrtvými. To bude skutečná " posila". Dále se ještě uvažuje o Gruzii a dokonce Izraeli, který nezákonně okupuje cizí státní území od roku 1967 ! NATO je agresívní prašivá organizace, která právě prohrála válku v Afganistánu. Nedávno zase stála za vyvražděním 300 000 obyvatel v Iráku.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.