Ruský Gazprom Neft se připravuje na zahájení provozu prvního ruského importního terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Kaliningradu. První testovací dodávka LNG bude dodána ze Singapuru.

Ačkoliv je Rusko země s největšími zásobami zemního plynu na světě a zároveň největším dodavatelem této komodity do Evropy, dodávky do oblasti Kaliningradu nejsou snadné. Tato část Ruska s cca 1 milionem obyvatel leží mezi Polskem a Litvou a je zcela odříznuta od zbytku Ruska územím a vodami jiných států.

Poptávka po plynu v Kaliningradu roste. V září byl uveden do provozu první blok nové paroplynové elektrárny Pregolskaja o celkovém instalovaném výkonu 454 MW, zbývající tři bloky budou uvedeny do provozu na začátku příštího roku.

Podle analytiků agentury Platts je kapacita současného plynovodu vedoucího do Kaliningradu z běloruského Minsku často plně využita a namísto navýšení jeho kapacity se Kaliningrad rozhodl pokrýt dodatečnou poptávku po zemním plynu srze dodávky LNG.

Trasa plynovodu Minsk – Vilnius – Kaunas – Kaliningrad. Zdroj: Gazprom

„Předpokládáme, že terminál v Kaliningradu začne fungovat v lednu 2019. Jedná se o první dovozní terminál LNG v Rusku,“ uvedl analytik agentury Platts Andre Lambine.

LNG terminál je budován společností Gazprom na pobřeží Baltského moře jako plovoucí a bude propojen se stávajícím plynovodem poblíž podzemního zásobníku plynu Kaliningradskoje. To umožní dodávat plyn místním spotřebitelům i do zásobníku, a zároveň zajistí soběstačnost regionu v případě přerušení dodávek z plynovodu.

Dokončení terminálu s importní kapacitou až 2,7 bcm (miliard metrů krychlových) zemního plynu za rok bylo původně plánováno na konec roku 2017, ale bylo přesunuto na konec letošního roku, uvedl zdroj agentury Platts.

První testovací dodávku zajistí plavidlo Marshal Vasilevski dokončené v říjnu 2018. LNG bude pocházet z LNG terminálu v Singapuru, kde jej plavidlo obdrželo 16. listopadu.

Tato dodávka bude jedinečná, jelikož putuje v opačném směru tradičních dodávek LNG z Atlantiku do Asie. Je tak využito zpětné plavby lodi, která by jinak proběhla bez užitečného využití.

Gazprom pravděpodobně obstaral tuto dodávku LNG za atraktivní cenu, když se mu dodávka do Evropy vyplatila, uvedli singapurští obchodníci. Mnoho obchodníků podle nich disponuje nadbytečným plynem na plavidlech nebo v zásobnících v okolí Singapuru, jelikož zásoby koncových uživatelů jsou dostatečné. Tito obchodníci se tak snaží tento plyn udat, aby snížili své ztráty.

„Činnosti pro uvedení terminálu do provozu jsou aktuálně v plném proudu, zvláště po všech zpožděních, kterým čelilo plavidlo [Marshal Vasilevski] během své výstavby. Rusové už nechtějí ztrácet čas,“ uvedl zdroj agentury Platts a dodal, že zařízení je navrženo tak, aby samo o sobě zajistilo bezpečnost dodávek regionu.

Zdroj úvodní fotografie: pgegreenenergy, Flickr

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *