Rusko posiluje energetické vazby s Íránem
Ruský plynárenský gigant, společnost Gazprom, podepsal v tomto týdnu memorandum o porozumění se svým íránským protějškem, společností National Iranian Gas Company (NIGC) v oblasti možných dodávek plynu z Ruska. Posílit se má rovněž spolupráce mezi zeměmi v ropném sektoru, kdy ruské společnosti deklarovaly zájem investovat do íránských ropných polí.
Rusko posiluje vazby s Íránem. Za tímto účelem navštívil výkonný ředitel Gazpromu, Alexey Miller, Teherán a sešel se s íránským ropným ministrem, Javadem Owji. Šlo již o druhou návštěvu v letošním roce. Podle prohlášení Gazpromu se jednalo o prioritizaci kroků, které povedou k implementaci nově podepsaného memoranda a rozvoji další spolupráce.
"Strany pokračují v rozvíjení dlouhodobé a vzájemně výhodné spolupráce," citovala ruská tisková agentura Interfax prohlášení Gazpromu.
Ve stejné době se sešel ruský prezident Vladimir Putin s čínskými státními představiteli. Analytici si Millerovu absenci na těchto jednáních vykládají tak, že dosažení dohody mezi Ruskem a Čínou v ohledu dodávek plynu skrze chystaný plynovod Síla Sibiře 2 není aktuálně na pořadu dne.
Čína se snaží využít současné geopolitické situace na maximum a požaduje výraznou slevu na dodávky plynu skrze plánovaný plynovod, přičemž se rovněž brání zavázat se k odběru objemu odpovídajícímu plánované přepravní kapacitě.
Přestože v procentuálním vyjádření dodávky plynu z Ruska do Číny výrazně rostou, v absolutním vyjádření není v dohledné době Gazprom schopen nahradit množství, které kdysi dodával do Evropy. V loňském roce se export Gazpromu do Evropy skrze plynovody propadl vůči roku 2022 o 55,6 %. Výsledkem je první ekonomická ztráta Gazpromu za posledních 23 let.
Mohlo by vás zajímat:
Rusko posiluje vztahy s většinou světa , naposled to bylo s Vietnamem a KLDR. Před tím s Indií a Čínou. Desítky zemí se chtějí s Ruskem integrovat v BRICS. Naposled žádalo Thajsko. Od roku 2025 by měl přistoupit Pákistán. Dalším Kandidátem je Nigérie. O členství v Brics v době Ruského předsednictví má zájem slovy svého ministra zahraničí ze 4 června i Turecko. Zásadní zlom byl ale letošní vstup států středního východu Iránu , SAE , Pro západ je to geopolitická katastrofa. Pro Irán jako člena BRICS nemají Americké sankce vážnější dopad , protože ekonomicky se mu otevírá největší trh na světě v kterém navíc dominuje Čína a Indie což jsou velcí dovozci ropy pro Irán klíčový.
Pre zapad to nieje ziadna geopoliticka katastrofa, cele BRICS je na smiech a ,,clenskym,, statom neprinasa ziadne vyhody.
pokud by se jim podařilo vyvázat se s používání usd pro obchody s komoditami tak to nebudeme my kdo se bude smát naposled
Zatím Indové nějaký čas nakupovali ropu od Rusů za rupie. A Rusové následně zjistili, že to není volně konvertibilní měna, že je nemůžou vyvézt z Indie, že si za ně vlastně ani nemůžou koupit co chtějí a že Indové ty rupie vlastně ani nechtějí zpět.
Rusové už rupie za ropu odmítají.
proto chtějí obchody sjednotit do měny čínské
Ale Saudská Arábie juany za ropu ne. SA odmítla prodloužení smlouvy s USA o výlučném obchodování ropou za USD, tskže ta přestala platit.
A Rusko nakoupilo od Indů ua rupie hliník. Má vlastní, ale proč by si ho nešetřilo...
Tak to jim fakt přeju. Obchodovat v asi státem nejmanipulovanější měně na světě, kterou ani Číňani nechtějí.
youtube . com / watch?v=LiR54FPQiCs
Naposled dedolarizaci zažili občané RF když jim centrální banka omezila výběry v dolarech a nějak z toho nadšení nebyli, ale vždy když si přečtu, že je dolar "na kolenou" tak vím, že svět je v pořádku, tato pohádka se vypráví spoustu let....
smíchu ? BRICS bude v roce 2026 patrně integrovat většinu světové populace a drtivou většinu světového růstu HDP. Pro srovnání EU integruje 5,6% světové populace. USA ještě méně.
Ukazatel životní úrovně je HPD na hlavu a tak je BRICS daleko a při růstu, který predikujete, zapomínáte i na růst ostatních.
V OSN je prakticky celá světová populace, ale že by to z toho dělalo nějakou mocnou instituci, to se fakt říct nedá.
Rozhodují činy. Co konkrétního ony slavné BRICS vyprodukovaly? Nějaké obchodní dohody nebo něco podobného? Vždyť ty hlavní země tam nemají ani žádný pořádný společný zájem.
KLDR a Vietnam nejsou většina světa. A o "obratnosti" ruské zahraniční politiky nejlépe svědčí právě ona návštěva KLDR. Rusům se podařilo pořádně nakrknout Jižní Koreu, která má velice pokročilou vojenskou výrobu a jako jedna z mála zemí na světě má rozjeté výrobní kapacity na nejmodernější tanky a dělostřelecké systémy. Doposud se drželi zpátky, ale po té návštěvě jasně deklarovali, že tohle končí a dodávkám zbraní na Ukrajinu nebudou více bránit. A nebudou to 30-40 let staré Bradleye.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se