Domů
Plynárenství
Rusko uvalilo sankce na divize společnosti Gazprom Germania
Gazprom může nyní plynovod Opal využívat pouze z 50 %.

Rusko uvalilo sankce na divize společnosti Gazprom Germania

Plynárenství
Bez komentáře
11. květen 2022, 22:30
ČTK

Rusko uvalilo sankce na divize německé společnosti Gazprom Germania, v níž ruský státní plynárenský gigant Gazprom ukončil svou účast, i na firmu EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu Jamal. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na seznam sankcionovaných subjektů zveřejněný ruskou vládou, na kterém je 31 podniků.

Podle agentury Interfax seznam zahrnuje společnost EuRoPol Gaz, firmu Gazprom Germania a 29 jejích divizí z různých zemí, například Francie, Švýcarska, Bulharska či Británie. Společnost Gazprom Germania a její divize se zabývají skladováním a distribucí ruského plynu.

Seznam neupřesňuje podobu uvalených sankcí. Dekret ruského prezidenta Vladimira Putina ze začátku května nicméně stanoví, že žádný ruský subjekt nesmí se sankcionovanými podniky uzavírat dohody ani plnit své závazky plynoucí z dohod, které s nimi uzavřel již dříve. Dekret výslovně zakazuje dodávky výrobků a surovin sankcionovaným subjektům, napsala agentura Reuters.

Ruský Gazprom začátkem dubna oznámil, že se stahuje z Německa a že ukončil účast v německé divizi Gazprom Germania. Rozhodnutí však nezdůvodnil. Německo následně uvedlo, že správcem společnosti Gazprom Germania se stane spolková agentura pro síťové služby Bundesnetzagentur (BNetzA).

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí, včetně České republiky. Západní země po útoku ruských vojsk na Ukrajinu zintenzivnily snahu o snížení závislosti na ruskému plynu.

Plynovod Jamal vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa. Plynovod, který obvykle přepravuje ruský plyn do západní Evropy, dnes opět fungoval v obráceném režimu. Dodávky z Německa do Polska však byly mírně nižší než v úterý.

Zatím není jasné, jaký vliv by ruské sankce mohly mít na dodávky plynu do Evropy. Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že oznámení o sankcích zkoumá, ale nemá k dispozici žádné podrobnosti. Německé úřady již podle ministerstva pracují na potřebných preventivních opatřeních a připravují se na různé scénáře.

pmh mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se