Ruský Novatek, který provozuje na poloostrově Jamal terminál pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), při příležitosti návštěvy čínského prezidenta v Rusku uzavřel spolu s Gazprombank a čínskou Sinopec předběžnou dohodu o vytvoření joint venture. Tato spolupráce má za cíl rozvinout obchodování s LNG a dodávky zemního plynu odběratelům v Číně.

Podle Leonida Mikhelsona, předsedy představenstva společnosti Novatek, čínské společnosti investují do rozvoje LNG projektů Novateku v arktické oblasti Ruské federace.

Vytvoření joint venture pro obchodování s LNG a zemním plynem na čínském domácím trhu podle něj zajistí nejen prodej produkce LNG, ale také otevře nové příležitosti pro investice do segmentu koncových zákazníků na jednom z největších a nejrychleji se rozvíjejících trhů s plynem a LNG na světě.

„Toto představuje další krok v implementaci naší dlouhodobé strategie napříč celým hodnotovým řetězcem od těžby a zkapalňování zemního plynu po prodej LNG zákazníkům,“ uvedl Leonid Mikhelson.

Novatek plánuje výrazně navýšit vývoz LNG

Finanční ředitel Novateku Mark Gyetvay se na konferenci Flame pořádané v květnu v Amsterdamu nechal slyšet, že společnost chce zvýšit svůj současný cíl exportní kapacity pro rok 2030 na 70 milionů tun LNG za rok. Oproti současnému cíli 57 milionů tun ročně se tak jedná o 20% navýšení.

Novatek v Rusku provozuje terminál na zkapalňování a vývoz zemního plynu na severozápadu Sibiře na poloostrově Jamal. Dokončení první části projektu na konci roku 2017 zajistilo Rusku přístup na světový trh s LNG, na kterém chce země získat 15 až 20% podíl. CEO Novateku tehdy uvedl, že tohoto cíle je možné dosáhnout do roku 2020. Od té doby společnost v terminálu zprovoznila další dvě linky.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *