Domů
Plynárenství
Ruský plyn začne proudit do Číny plynovodem Power of Siberia už na konci roku

Ruský plyn začne proudit do Číny plynovodem Power of Siberia už na konci roku

Ruská společnost Gazprom má v plánu zahájit provoz plynovodu Power of Siberia (Síla Síbiře) na začátku prosince 2019. Původní plán hovořil o zahájení provozu na konci prosince 2019. Roční přepravní kapacita nového plynovodu má být 38 miliard metrů krychlových.

Po rozhovorech se svým čínským partnerem CNPC v Pekingu generální ředitel společnosti Gazprom Alexej Miller uvedl, že provoz plynovodu Power of Siberia (Síla Síbiře) začne 1. prosince 2019. Původní plán hovořil o zahájení provozu 20. prosince 2019.

Nový plynovod Power of Siberia (Síla Sibiře) bude mít celkovou délku okolo 3000 kilometrů. Průměr potrubí plynovodu je 1420 milimetrů a pracovní tlak bude 9,8 MPa. Maximální roční přepravní kapacita plynovodu se má pohybovat na 38 miliardách metrech krychlových zemního plynu.

„Výstavba plynovodu Power of SIberia je v předstihu. Gazprom začne dodávat plyn Číně dříve než podle plánu – od 1. prosince 2019,“ řekl Alexej Miller.

Plynovod bude zpočátku naplněn zemním plynem z pole Chayanda. Následně bude k novému plynovodu připojeno pole Kovykta.

Export zemního plynu do Číny na vzestupu

Gazprom uvedl, že očekává zahájení vývozu zemního plynu do Číny na úrovni 5 miliard metrů krychlových pro rok 2020. V roce 2021 se má navýšit vývoz na 10 miliard metrů krychlových. Mezi roky 2022 a 2023 se má vývoz zvýšit na jmenovitou kapacitu plynovodu.

Rusko má také v úmyslu v budoucnosti posílat dalších 30 miliard metrů krychlových za rok západní cestou. Jednání o budoucích dodávkách byla obnovena na nejvyšší úrovni poté, co byla dříve zastavena.

Gazprom dodal, že Čína se v roce 2018 stala největším dovozcem zemního plynu na světě. Dovoz činil celkem 125,7 miliard metrů krychlových. To představuje meziroční nárůst o 31 %.

Zdroj úvodní fotografie: Power of Siberia

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Loudil
17. únor 2019, 17:55

Dobrá zpráva pro všechny ! Rusko tak dále přeorientuje svůj export energetických surovin na Východ , když Západ stále - "zlobí s nějakými sankcemi". Rusové dokončí plynovod o délce 3000 km v předstihu o 3 týdny. Dobrá práce stavbařů v podmínkách zimy při mínus 50 stupňů. 38 miliard kubíků ročně je pro Čínu málo , takže jistě Rusko bude Číně dodávky navyšovat. Čína s Ruskem dnes brání USA stát se jediným světovým policajtem a nechutným hegemonem, který všem všechno diktuje , neposlušné okupuje a vraždí ve velkém. Moskva a Peking brání multipolární svět před hegemonií jediného policajta , a to je jen dobře.

jirkaproutek
17. únor 2019, 19:15

No,tak jednoduché to nebude.Nezapomeňte ,že USA vytáhla Evropu ze srabu už 3x.Zdá se že vaše červená stranická knížkase hlásí ke slovu

Bohuslav.
17. únor 2019, 21:33

Vykašli se Pepku Vyskoči na nějakou červenou knížku. S tím co napsal Loudil se dá jen souhlasit. Nejde o komunisty a nebo demokraty. Jde o to že by svět neměl bejt pod nohou jednoho pána, pak by to všude vypadalo jako v Iráku, kde se vyloženě lhalo o ZHN a nebo v Afghanistanu odkud ted USA chce utéct, bez toho aby se něčeho dosáhlo. A měl by jsi Pepku vědět, že v Rusku dávno nevládne komunismus, ale kapitalismus, ze kterého by jsi se v této zemi sociálního systému uplně podělal. USA se dneska chová, jako Starej Řím, chce vládnout a parazitovat a druhé jen mordovat válkou, popřípadě sankcema. Takže přemejšlej, než začneš zvracet o rudejch knížkách.

Loudil
17. únor 2019, 21:56

To "vytahování ze srabu" v časech Hitlera bylo od USA přinejmenším "vychcané" ! Vylodili se v Normandii až v červnu 1944, kdy už Stalin stál na hranicích Polska, rozbil dávno nejlepší německé divize a k osvobození celé Evropy až do Španělska mu už nic nebránilo. A "záchrana Evropy" v První válce ? Vždyť naši čeští vojáci byli v rakouské armádě spojenci Německa, takže USA bojovaly v I.válce také proti nám Čechům ! Každopádně se USA na obou válkách super napakovaly a byly pro USA přímo požehnáním ! Na jejich území se nebojovalo , takže USA půjčovaly peníze nejdříve na rozbití Evropy a poté na její znovuvybudování. Taková taktika hodně vynáší ! USA vynesla do pozice supervelmoci. SSSR také, ale ten v bojích přišel o 50 krát více občanů i vojáků jak USA. To bychom nikdy neměli zapomenout. Za svobodu Evropy zemřelo 22 milionů obyvatel SSSR.

Josef Novák
18. únor 2019, 10:36

Dunkerque, Bitva o Britanii, operace Torch...o kvalite divizi na zapade a vychode si neco najdete sam. Take o vybiti dustojnickeho sboru Stalinem, o smlouve Molotov - Ribbentrop a o podpore Hitlera Stalinem az do operace Barbarossa, o rozsahu spojeneckych dodavek Rusku. Informaci je dostupnych dostatek.

Petr
18. únor 2019, 14:34

Kdežto informace o tom jak dlouho a intenzivně USA podporovali Hitlera, aby mohli definitivně zbavit Evropu zvláště Francii a Británii kolonií, jsou v mainstreamových médiích zamlčovány.

Loudil
18. únor 2019, 16:26

To : Novák

Vy si najděte informace o kvalitě divizí SS Das Reich, Totenkopf, Leibstandate ,...atd. zcela zdecimovaných při tažení na Východ. A také o žádosti SSSR ministra zahraničí Molotova už 16.3.1939 , když Hitler obsadil Prahu, na uzavření společné koalice proti Hitlerovi /Londýn,Moskva,Paříž,Varšava/. Stalin byl Západem odmítnut a proto ve svém vlastním zájmu /dozbrojení armády, vybudování opevnění, .../ uzevřel pak smlouvu o neútčení s Hitlerem. Smlouva s Hitlerem byla až ve druhém pořadí, když byl odmítnut Západem.

Martin Pácalt
18. únor 2019, 12:15

Loudile, nepřijde vám divné, že samopal s kulatým zásobníkem tolikrát zobrazovaný na válečných sochách a obrazech Rudoarmějců měli už ve třicátých letech kdejací gangsteři v USA? Nezaráží vás, že ruská auta z 50 let jsou tolik podobná vozům let 30tých a 40tých z Ameriky? A proč měl SSSR i tankové brigády složené ze Shermanů? Je to tím, že USA Rusku poskytovaly technologickou a materiální pomoc dávno před vyloděním v Normandii. A nezapomeňte, že před Západní frontou USA bojovaly na jižní frontě v severní Africe spolu s Angličany.

Petr
18. únor 2019, 14:43

A vám nepříjde divné, že s koncem druhé světové války se obří část světového zlata přesunula z bývalé Britské říše do nového nejbohatšího globálního hegemona USA?

USA ve válce získalo nejmodernější továrny a své bývalé svobodné obyvatelstvo konečně donucené k minimálně polototálnímu nasazení, většinu světového zlata, a přístup k už většině světových trhů. Británie zaplatila ztrátou veškerého svého staletí hromaděného zlata a kolonií, no a Rusko podle vás jen těmi trapnými zdaleka největšími miliony bílých křesťanských mrtvol.

Loudil
18. únor 2019, 16:34

TO :Pácalt

Západní pomoc Lend- lease SSSR nikdo nezamlčuje , ovšem začala výrazněji až po sovětském vítězství u Moskvy 1941 . Její podíl dle druhů zbraní na ruské výzbroji během války byl většinou 10 až 20 %. Jak "tvrdě" museli Američané bojovat dokládá jeden fakt a to ztráty. USA měli 400 000 padlých celkem na všech frontách /Japonsko, Itálie, Severní Afrika, Normandie/ , kdežto v SSSR v jediné bitvě u Stalingradu zemřelo na 1 000 000 lidí, vojáků SSSR, Německa i civilistů. Tedy během jediné bitvy trvající asi 5 měsíců padlo 2 kráte více lidí ,než Američanů za 4 roky války 1941-45.

frank
18. únor 2019, 08:30

ano, podobné plky jak slouhovsky prouské tak ruské komentáře jsme hojně slýchávali před několika lety ale najednou vyvstala potřeba postavit další trubky do EU :)

Problém Gazpromu je to, že " poprvé dějinách exportu ruského plynu" poznal, co je to opravdu tvrdé vyjednávání, zaplatit si trubku a práce z vlastního a oproti tomu nemít uzavřený dlouhodobý kontrakt, ale krátkodobý cenový mechanismus navázaný na cenu ropy, kterou Rusko už prakticky nedokáže ovlivňovat, tak ziskově varchlatý kontrakt ještě Gazprom v jeho historii neuzavřel.

Proto se Gazprom tak ochotně vrátil k evropskému trhu a o106 přidává další plynovody a ty řeči , že se prakticky kompletně přeorientuje na Čínu z doby před 8-10 lety jsou úplně zapomenuty :) Za pár let by totiž Číně musel prodat i ta pole.

Josef Novák
18. únor 2019, 10:39

Cina si je vezme sama. A zbyli Rusove budou horce proklinat Putina jako nejhorsiho cara v dejinach, ktery nerozeznal, kdo je pritel a kdo nepritel.

markusaurelius
18. únor 2019, 11:03

Další ,,chytrolín,, který byl u podepisovaní smluv mezi Gazpromem a čínu a ví co je ve smlouvách.... A další Hovadina že Gazprom se vrací na evropský trh , když nikdy neodešel a nikdy neodejde dokud bude evropa cálovat...

frank
18. únor 2019, 11:56

Další člověk, který buď nechápe psaný text, nebo vrtí psem :) HOVADINU hlásáte vy, Gazprom uváděl , že se klidně může na vykašlat na výstavbu dalších plynovodů do EU( Evropy), protože má " nové skvělé kontrakty s Čínou" , nu a po pár letech staví další trubky do Evropy.

Náklady Gazpromu významně překročily plánovanou cenu, zatím dosáhly 70 miliard dolarů( plán 55 miliard )a ještě není hotovo , takové vícenáklady by se za 30 let vrátily jen, když by cena ropy byla setrvale nad 110 dolary za barel, navíc v okamžiku kdy by se cena ropy nad 110 dolarů dostala ( což jsme neviděli pět let) tak si Čína prostě nakoupí LNG (klidně ruské )a Gazprom musí splácet úvěry bez ohledu na to jestli plyn tečen nebo ne...

Navíc zdrojová pole Chaynda a Kovykta měla, dle původního projektu, už dávno prodělat modernizace zařízení ,, ale stále k tomu " kvůli úsporám a technologickým problémům" nedošlo, takže ani kapacita není úplně k dispozici .

Tak nějak chybí 800 kilometrů trubky z Kovykty a tak si na navýšení z 5 miliard kubíků Čína spíš počká déle.

Další problém je v tom, že tomuto plynovodu bude přímo konkurovat další ruský projekt, LNG ze Sachalinu, bez nákladů na trubku a Čína dává najevo, že si klidně šáhne jinam....

markusaurelius
18. únor 2019, 12:05

Je potřeba méně číst blesk a jiný bulvárek....

frank
18. únor 2019, 12:37

Nejsou argumenty, takže vysoce pravděpodobně ani nejsou vědomosti o trhu, tak si občas počtěte mezi úkoly prudit v diskusích :)

Loudil
18. únor 2019, 16:46

TO : frank

U některých věcí, které mají strategický státní zájem se nehledí až tak na ziskovost. A tento plynovod je strategický. Nikdo nemůže vyloučit , že někdy v budoucnu "za hodně ostré mezinárodní situace" nějaký magor z Washingtonu nedonutí své evropské loutky skutečně přestat brát zcela ruský plyn a Rusku vyschne Západní zdroj financí. A těch 38 miliard kubíků na Východ se náhle může jevit jako "Mana nebeská" pro vyschlou ruskou státní kasu. Je to podobné, jako když si dnes hodně lid kupuje zlaté investiční slitky. Ony nic nenesou, dokonce je možný i finanční prodělek , ovšem je to 100 % jistota , že hodnotu neztratí nikdy, ať se stane cokoli. O papírových penězích to říci nelze, viz.Německo 1923 či Maďarsko po 1945 nebo Venezuela dnes. Pro Putina je tak tento plynovod onou zlatou cihlou v šuplíku. Tedy jistota pro případný konflikt se Západem.

Lubos Vozar
19. únor 2019, 15:29

Cina v tomto roku od Januara do Oktobra importovala 72, 06 miliona ton LNG (ekvivalent skoro 100 miliard m3) ta trubka naozaj moc nezavazi. A 70 lmld $ budu splacat minimalne 10 rokov dokial na tom vobec cosi zarobia. Frank ma absolutnu pravdu, Projekt bol odsuhlaseny v case ked bola ropa predrazena a snou aj plyn. Nastastie nam vo svete narastla konkurencia.

https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/natural-gas/110918-analysis-china-passes-japan-to-become-worlds-largest-natural-gas-importer

aloiz
17. únor 2019, 20:38

:)) Vypadá to že Evropě bude zastaven kohoutek

Lubos Vozar
19. únor 2019, 15:33

Preto stavaju do europy nove trubky s celkovou kapacitou 86.5 Mld m3/r vsak? Kde ste sa tu vzali, prosim vas? Toto nie je tabloid....

Miri
17. únor 2019, 21:34

No dobry.. A co to znamena pro nas?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se