Ruský plyn začne proudit do Číny plynovodem Power of Siberia už na konci roku

DomůPlynárenstvíRuský plyn začne proudit do Číny plynovodem Power of Siberia už na konci roku

Ruská společnost Gazprom má v plánu zahájit provoz plynovodu Power of Siberia (Síla Síbiře) na začátku prosince 2019. Původní plán hovořil o zahájení provozu na konci prosince 2019. Roční přepravní kapacita nového plynovodu má být 38 miliard metrů krychlových.

Po rozhovorech se svým čínským partnerem CNPC v Pekingu generální ředitel společnosti Gazprom Alexej Miller uvedl, že provoz plynovodu Power of Siberia (Síla Síbiře) začne 1. prosince 2019. Původní plán hovořil o zahájení provozu 20. prosince 2019.

Nový plynovod Power of Siberia (Síla Sibiře) bude mít celkovou délku okolo 3000 kilometrů. Průměr potrubí plynovodu je 1420 milimetrů a pracovní tlak bude 9,8 MPa. Maximální roční přepravní kapacita plynovodu se má pohybovat na 38 miliardách metrech krychlových zemního plynu.

„Výstavba plynovodu Power of SIberia je v předstihu. Gazprom začne dodávat plyn Číně dříve než podle plánu – od 1. prosince 2019,“ řekl Alexej Miller.

Plynovod bude zpočátku naplněn zemním plynem z pole Chayanda. Následně bude k novému plynovodu připojeno pole Kovykta.

Export zemního plynu do Číny na vzestupu

Gazprom uvedl, že očekává zahájení vývozu zemního plynu do Číny na úrovni 5 miliard metrů krychlových pro rok 2020. V roce 2021 se má navýšit vývoz na 10 miliard metrů krychlových. Mezi roky 2022 a 2023 se má vývoz zvýšit na jmenovitou kapacitu plynovodu.

Rusko má také v úmyslu v budoucnosti posílat dalších 30 miliard metrů krychlových za rok západní cestou. Jednání o budoucích dodávkách byla obnovena na nejvyšší úrovni poté, co byla dříve zastavena.

Gazprom dodal, že Čína se v roce 2018 stala největším dovozcem zemního plynu na světě. Dovoz činil celkem 125,7 miliard metrů krychlových. To představuje meziroční nárůst o 31 %.

Zdroj úvodní fotografie: Power of Siberia