Ruský premiér Dmitrij Medveděv specifikoval podmínky, za kterých bude Rusko po roce 2019 pokračovat v tranzitu plynu přes Ukrajinu – stabilní politická situace a komerčně příznivé podmínky, uvedla v pondělí ruská zpravodajská agentura TASS. Ukrajina však v uzavření dohody nevěří a připravuje se na ukončení tranzitu plynu.

„Jsme připraveni po roce 2019 pokračovat v tranzitu plynu přes ukrajinský přepravní systém. Samozřejmě, že existuje několik podmínek. Krátce řečeno mezi ně patří vyřešení problémů mezi zainteresovanými společnostmi, přínosné ekonomické a obchodní parametry obchodu a stabilní politická situace,“ řekl Medveděv v rozhovoru s listem Luxemburger Wort před svou návštěvou v Lucemburku.

Medveděv uvedl, že po dokončení výstavby projektů Nord Stream 2 a Turkish Stream Rusko nepřestane využívat stávající plynovody na Ukrajině i v dalších zemích s cílem diverzifikovat své dopravní trasy.

„Jako dlouhodobý a velký dodavatel paliv se Rusko snaží diverzifikovat své trasy pro dodávky plynu na evropský trh. Čím více dopravních cest, tím spolehlivější budou dodávky,“ uvedl Medveděv.

Ruský premiér upozornil na důležitost Evropy jako spotřebitele ruského plynu navzdory dynamickému rozvoji obnovitelných zdrojů energie a trhu se zkapalněném zemním plynem (LNG). Dodal, že tento stav přetrvá, dokud jsou rozhodnutí založena na ekonomických podnětech, nebo dokud nedojde k průlomu v energetických technologiích.

Medvědev rovněž připomněl, že dodávky ruského plynu na rostoucí evropský trh se trvale zvyšují a vyhlídky jsou pro Rusko nadále příznivé.

„Vyhlídky jsou spíše dobré z řady objektivních důvodů, včetně poklesu produkce ropných ložisek v Severním moři nebo částečného odmítání využívání uhlí a jaderné energie v některých zemích. Dalším důvodem je samozřejmě záloha pro obnovitelné zdroje energie. Proto si myslím, že v dohledné době bude ruský plyn pokrývat největší podíl energetických potřeb evropských zemí,“ tvrdí Medveděv.

Ukrajina se připravuje na konec přepravy ruského plynu

Podle Jurije Vitrenka z Naftogazu, ukrajinské státní ropné a plynárenské společnosti, se Ukrajina již připravuje na konec přepravy ruského plynu od roku 2020, kdy má být již dokončen plynovod Nord Stream 2 a zároveň vyprší současná tranzitní smlouva.

Vitrenko, výkonný ředitel Naftogazu zabývající se spory s ruským Gazpromem, uvedl, že ukončení přepravy plynu přes Ukrajinu neohrozí dodávky plynu do Evropy.

Rusko může dodávky ve špičkách v zimním období pokrýt plynem uskladněným v evropských zásobnících, spíše než přepravou malých objemů přes Ukrajinu, uvedl Vitrenko.

„Po dokončení Nord Stream 2 již Rusko nebude potřebovat ukrajinskou trasu,“ uvedl Vitrenko.

V roce 2018 Rusko přes Ukrajinu do Evropy přepravilo 87 miliard metrů krychlových plynu (bcm) a uvedlo, že po dokončení plynovodu Nord Stream 2  bude pravděpodobně přepravovat přes Ukrajinu 10-15 bcm ročně.

Evropská komise usiluje o udržení ukrajinské tranzitní cesty jako součást širšího úsilí EU o podporu Ukrajiny při integraci do evropského energetického trhu.

Komise zprostředkovala schůzky mezi Ruskem a Ukrajinou, aby došlo k projednání nové smlouvy o tranzitu po roce 2019. Vitrenko ovšem pochybuje o tom, že do konce tohoto roku dojde k jejímu podepsání.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *