Domů
Plynárenství
Senátní výbor USA podpořil sankce proti plynovodu Nord Stream 2
Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Senátní výbor USA podpořil sankce proti plynovodu Nord Stream 2

Plynárenství
2 komentáře
31. červenec 2019, 20:43
ČTK

Zahraniční výbor Senátu USA dnes podpořil návrh zákona o sankcích proti jedincům a společnostem zapojeným do stavby plynovodu Nord Stream 2. Sankce by nicméně vešly v platnost až tehdy, pokud by pro ně hlasoval celý Senát, Sněmovna reprezentantů a zákon podepsal také prezident Donald Trump. Informovala o tom agentura Reuters. Trump minulý měsíc znovu varoval Německo před závislostí na ruských energetických dodávkách a potvrdil, že kvůli stavbě plynovodu vedoucího z Ruska do Německa po dně Baltského moře uvažuje o sankcích.

Návrh zákona o ochraně energetické bezpečnosti Evropy ve výboru prošel v poměru dvacet ku dvěma hlasům. Dokument tak podle agentury Reuters odráží obavy některých amerických zákonodárců z ruského vlivu v Evropě.

Obdobný návrh zákona schválil již v červnu zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů, a to jednomyslně, a nyní ho posuzuje sněmovní justiční výbor.

„Rusko v minulosti používalo energii jako zbraň,“ prohlásil republikánský senátor Ted Cruz, který za návrhem v Senátu stojí.

Podobných návrhů, které proti projektu Nord Stream 2 vystupují, je v Kongresu několik, poznamenal Reuters. Ten Cruzův navrhuje zařadit na černou listinu lodě, které se podílejí na pokládce potrubí do hloubky nejméně 30 metrů, sankcionovány by také mohli být ti, kteří tyto lodě pro výstavbu ruských produktovodů poskytují, napsal portál The Hill.

Senátor Bob Menendez, který je nejvýše postaveným demokratem v zahraničním výboru Senátu, řekl, že návrh podpořil, zároveň ale považuje za důležité posílit vztahy s Berlínem. Proti návrhu se naopak vyslovili republikánský senátor Rand Paul a jeho demokratický kolega Tom Udall. Paul kritizoval to, že sankce by zatížily americké spojence a poškodily mezinárodní společnosti zaměstnávající tisíce Američanů.

„Trestat ty, co nám pomáhají vytvářet tlak na Rusko a také v jiných oblastech, nedává smysl,“ řekl Paul.

Plynovod, který má zejména podporu Německa, vyvolává opakovaně také silnou kritiku Varšavy i některých dalších východoevropských zemí. Trasa plynovodu po mořském dně totiž obchází jejich území. Ruský prezident Vladimir Putin o něm naopak prohlásil, že prospěje Evropě, ale není v zájmu těch, „kdo trvají na výjimečnosti a svévoli“.

Český prezident Miloš Zeman koncem května prohlásil, že nevidí důvod, proč by se Spojené státy měly k plynovodu Nord Stream 2 vyjadřovat. Podle Zemanovy analýzy je projekt pro Česko ekonomicky výhodný.

Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho evropskými partnery jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Provoz plynovodu by mohl být zahájen až v příštím roce namísto doposud předpokládaného konce letošního roku. Důvodem jsou průtahy při získávání potřebných povolení od Dánska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jaroslav Loudil
31. červenec 2019, 23:02

Nikdy bych si býval v minulosti nepomyslel, že se největším propagátorem svobodného světového obchodu bez zbytečných překážek, cel a sankcí stane komunistická velmoc Čína a naopak státem, který bude házet klacky pod nohy volnému světovému obchodu , bude vymýšlet nejrůznější omezení ,cla , sankce a pod., že budou USA. Ovšem stalo se. I když je to k nevíře. Přitom to byly právě USA ,kdo stál před 20 až 30 lety u "rozjezdu světové globalizace" ,která měla obřím US firmám přinést parádní byznys. Dnes jako by USA poznávaly, že jim globalizace škodí . USA mají dnes politiku : "Pokud sám nestíhám a nedokážu konkurovat, tak zavedu sankce.,cla, omezení , politické pomluvy soupeřů,.....

Jan Veselý
1. srpen 2019, 09:56

USA dnes bohužel mají politiku "co je dobré pro byznys ropy a plynu (resp. pro vojensko-průmyslový komplex), to je dobré pro USA". V Rusku, Saudské Arábii a dalších zemích je to velmi podobné. V USA je to bohužel důsledkem causy "Citizens united", politiky lze legálně kupovat. Přeji proto hodně úspěchů všem, kteří se to v USA pokoušejí změnit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se