Domů
Plynárenství
Španělsko nabízí EU volnou kapacitu LNG terminálů, bude ovšem nutné další propojení s Francií
Zdroj: LNG Croatia

Španělsko nabízí EU volnou kapacitu LNG terminálů, bude ovšem nutné další propojení s Francií

Španělsko může nabídnout kapacitu až 20 mld. m3 v zařízeních na znovuzplyňování zemního plynu (tzv. regasifikaci). Tato kapacita by mohla Evropské unii pomoci nahradit část dodávek plynu z Ruska, uvedla v úterý společnost Enagas, provozovatel španělské přepravní soustavy.

Zvýšený dovoz zkapalněného zemního plynu z různých zdrojů má být pro Evropskou unii hlavním nástrojem, jak se zbavit závislosti na ruském plynu. Nicméně Evropská unie nedisponuje takovými kapacitami terminálů, aby ruský zemní plyn nahradila.

Určitou pomoc může poskytnout Španělsko, které podle svého provozovatele přepravní soustavy disponuje dostatečnou kapacitou LNG terminálů.

"Ve Španělsku máme optimální kapacitu pro zplyňování zemního plynu, která umožňuje dovážet plyn za konkurenceschopné ceny z celého světa, takže jsme povinni na ni upozornit," řekl Arturo Gonzalo, výkonný ředitel společnosti Enagas, analytikům při prezentaci průběžných výsledků firmy.

Španělsko ovšem bude potřebovat posílení propojení soustavy s Francií, aby přispělo k evropským plánům na zbavení se závislosti na ruském plynu. Společnost Enagas v tomto ohledu uvedla, že "úzce spolupracuje" se svým francouzským protějškem na realizaci posílení propojení obou soustav.

Dvě existující propojení přepravních soustav s Francií - Irun a Larrau - před válkou obvykle fungovala s omezenými toky. Nyní fungují na plnou kapacitu, přičemž toky směřují právě ze Španělska do Francie.

Španělsko v Evropské unii disponuje největší dovozní kapacitou pro zkapalněný zemní plyn. Celkem má v provozu 6 LNG terminálů o kapacitě přesahující 60 mld. m3 zemního plynu ročně. Sedmý LNG terminál v zemi není v provozu.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Zemní plyn na příděl a návrat k uhelným elektrárnám? Evropské země zvažují alternativy odklonu od ruských energií
23. červen 2022, 14:04
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se