Domů
Plynárenství
Srbsko souhlasí se svojí účastí na plynovodu Turkish Stream
Turkish Stream

Srbsko souhlasí se svojí účastí na plynovodu Turkish Stream

Srbský ministr pro zahraniční záležitosti Ivica Dacic v pátek pro místní noviny ohlásil, že Srbsko je otevřené projektu Turkish Stream. Podle něj není možné, aby Evropa fungovala bez ruského plynu, na kterém je tak závislá. „Nyní můžeme potvrdit, že jsme připraveni spolupracovat na Turkish Stream, protože potřebujeme dodávky plynu, na které se můžeme spolehnout,“ dodal Dacic na tiskové konferenci po schůzce se Sergeyem Lavrovem.

Původně přitom Srbsko oznámilo, že projekt nepodpoří.

Obrat svědčí o tom, že si ruský projekt získává v Srbsku podporu. Tím získává Rusko výhodu v „energetické přetahované“ o dodávky plynu do Evropy, která je většinově závislá právě na dodávkách z Ruska. Evropská Unie a Spojené státy americké chtějí pro Evropu zajistit jiný plyn než ten Ruský, aby se zvýšil dopad sankcí uvalených na Rusko za účast v ukrajinské krizi. Z postoje Srbska je vidět, že se nehodlá podřídit evropské politice, při nejmenším v energetické problematice.

Turkish Stream pipeline
Trasa plynovodu Turkish Stream zdroj: Gazprom

Přes Ukrajinu je v současnosti jediná cesta, kterou se do Srbska dostává ruský plyn.

„Neradi bychom se za několik let dostali do situace, kdy budeme hledat viníky toho, že nemáme v zimě dostatečné množství plynu proudícího přes Ukrajinu“
Ivica Dacic, ministr zahraničí Srbska

Turkish Stream je výsledkem zrušení projektu South Stream (plynovod, jehož projekt si společně odsouhlasilo Rusko a Turecko, ale byl zrušen kvůli nesouhlasu Evropské Komise). Evropská Komise projekt South Stream zastavila hlavně proto, že projekt nebyl ve shodě s legislativou EU. Plynovod měl přepravovat plyn do jihovýchodní Evropy přes Bulharsko a dodávat jej na Slovensko, do Srbska, Maďarska a Itálie.

Ankara a Moskva se shodly na trase plynovodu dlouhé přes 1 100 km v minulém týdnu. Plynovod by mohl začít dodávat Ruský plyn v prosinci roku 2016 a povede přes Černé moře na hranici Turecka a Řecka.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se