Státy východního Středomoří usilují o urychlení regionální spolupráce v oblasti plynárenství

DomůPlynárenstvíStáty východního Středomoří usilují o urychlení regionální spolupráce v oblasti plynárenství

Ministři energetiky z celého východního Středomoří se sešli tento týden na diskuzním fóru, jehož cílem je urychlení rozvoje obrovských zdrojů plynu v regionu. Fórum chce připravit cestu pro udržitelný trh s plynem.

Ministři z Kypru, Egypta, Řecka, Izraele, Itálie, Jordánska a Palestinské národní správy se setkali v Káhiře v rámci v lednu založeného Východního středomořského fóra o plynu (EMGF-East Mediterranean Gas Forum).

Při vysokém napětí v politicky citlivém regionu je cílem fóra zajistit, aby se zdroje plynu ve východním Středomoří mohly ekonomicky rozvíjet. Dalším cílem je rozvíjet regionální energetickou spolupráci.

Zasedání ministrů EMGF přišlo ve velmi kritickém období. Izrael má do konce roku zahájit vývoz plynu do Egypta a Turecko provádí průzkumné vrty ve vodách, které jsou mezinárodně uznávány jako součást Kypru.

Setkání se také zúčastnil americký ministr energetiky Rick Perry a generální ředitel Evropské komise pro energetiku Dominique Ristori. Oba zdůraznili mezinárodní zájem o stabilní trh s plynem ve východním Středomoří.

Úspěšná mezinárodní spolupráce

Kyperský ministr energetiky Georgios Lakkotrypis uvedl, že zakládající členové EMGF podnikli solidní kroky k jejich závazku spolupracovat na energetických záležitostech ve východním Středomoří.

„Ministři projednali způsoby spolupráce na rozvoji plynárenské infrastruktury k urychlení zpeněžení stávajících zásob plynu, využití stávající infrastruktury a rozvoji infrastruktury k usnadnění využívání budoucích nálezů,“ uvádí závěrečné sdělení.

Podle sdělení se ministři rovněž dohodli na umožnění účasti soukromého sektoru na fóru zřízením poradního výboru pro plynárenství. Ve východním Středomoří působí mnoho největších světových hráčů v energetice. Mezi tyto společností patří americký ExxonMobil, britsko-nizozemský Shell, italský Eni, francouzský Total, americký Noble Energy a katarský Qatar Petroleum.

Ministři souhlasili se svoláním příštího ministerského zasedání v Káhiře v druhé polovině ledna 2020.

Kypr, Egypt a Izrael provedly v posledním desetiletí významné objevy zemního plynu ve východním Středomoří. Zpeněžení těchto ložisek zemního plynu se ukázalo jako velice problematické.

Klíčovým projektem v tomto regionu má politickou podporu od Kypru, Řecka, Izraele a Itálie. Plánovaný plynovod EastMed má celkovou délku 2100 kilometrů a bude disponovat přepravní kapacitou 10 miliard metrů krychlových za rok. Projekt má být hotový do roku 2025 a má propojit ložiska plynu z Kypru a Izraele a umožnit jeho přepravu do Řecka a Itálie.šé