Světová banka poskytne Ukrajině garance na půjčky na plyn za 500 milionů dolarů

DomůPlynárenstvíSvětová banka poskytne Ukrajině garance na půjčky na plyn za 500 milionů dolarů

Světová banka v úterý schválila garance pro Ukrajinu, které zemi umožní půjčit si až 500 milionů dolarů (12,3 miliard Kč) na dovoz zemního plynu. Ukrajina se již téměř rok musí spoléhat na dovoz plynu z Evropy, jelikož kvůli sporům o ceně Rusko pozastavilo své dodávky.

Garance umožní ukrajinské státní společnosti Naftogaz získat u zahraničních bankovních institucí úvěry pro nákup plynu. Garance budou pro zemi velmi důležité, zejména v nadcházejících měsících, kdy bude muset spoléhat na dovoz z plynu z Evropy.

„Vítám dnešní rozhodnutí rady Světové banky poskytnout Naftogazu garance, které mu umožní půjčit si 500 milionů dolarů pro nákup plynu. Nyní budou ukrajinské domácnosti plně zásobeny teplem během zimy,“ cituje server Platts vyjádření ukrajinského ministra financí Oleksandra Danyliuka.

Ukrajina k polovině října naakumulovala ve svých zásobnících 14,7 miliard kubíků plynu. Zásoby tak nedosáhly plánu Naftogazu uskladnit 15,1 miliard kubíků do začátku topné sezóny, přičemž vládní návrh počítal až se 17 miliardami pro případné pokrytí výpadků v zásobování elektráren uhlím.

Ukrajina v současné době dováží veškerý plyn skrz své západní hranice. Zemní plyn přestal do země proudit z Ruska již na konci loňského listopadu, kdy se země nedokázaly dohodnout na ceně a systému placení. Ukrajina tak musí k dovozu téměř naplno využívat kapacitu slovensko-ukrajinského záložního plynovodu.

Podle Ihora Prokopiva, prezidenta státního provozovatele přepravní soustavy UkrTransGaz, se bude denní dovoz plynu pohybovat v rozmezí 40 až 42 milionů metrů krychlových.