Ukrajina chce navýšit domácí těžbu plynu, do aukce na průzkum a těžbu ložisek pustí i zahraniční společnosti

DomůPlynárenstvíUkrajina chce navýšit domácí těžbu plynu, do aukce na průzkum a těžbu ložisek pustí i zahraniční společnosti

Ukrajina chce zvýšit svou energetickou bezpečnost a omezit závislost na dovozu zemního plynu navýšením domácí těžby. Ve čtvrtek tak vůbec poprvé spustila mezinárodní aukci na práva k průzkumu ložisek ve zhruba 30 licencovaných lokalitách.

Ukrajinská státní geologická služba uvedla, že v prvním kole aukcí, které proběhne 6. března příštího roku, se bude soutěžit o celkem 10 bloků, průzkum a těžba ve zbylých 20 blocích se bude soutěžit později. Na podání nabídek mají zájemci 90 dní.

Domácí těžba plynu se na Ukrajině v posledních dvou dekádách pohybuje na úrovni 20 miliard metrů krychlových (bcm) za rok. Ukrajina však disponuje rozsáhlými zásobami zemního plynu na pevnině i v oblasti Černého moře, které zatím nevyužívá.

Země by se v nadcházejících letech chtěla stát v oblasti zásobování zemním plynem zcela samostatnou. Svou roční těžbu by tak musela navýšit o zhruba polovinu na 30 miliard kubíků, aby byla schopná pokrýt veškerou domácí poptávku.

Ukrajině se v posledních 5 letech podařilo značně omezit spotřebu zemního plynu. Přesto dovoz stále pokrývá zhruba 40 % domácí poptávky. Zdroj: NAFTOGAZ

Ukrajina se však v posledních letech potýká s problémy přilákat zahraniční investory do průzkumu a těžby ložisek plynu, a to rovněž kvůli současné bezpečnostní situaci na východu země. Již na počátku současného desetiletí se o rozvoj těžby z nekonvenčních ložisek na Ukrajině podle serveru Platts pokoušeli mezinárodní hráči jako Shell a Chevron, avšak žádná ze společností neuspěla.

Poslední eskalace vztahů s Ruskem by rovněž mohla mít negativní dopad na snahy Ukrajiny přilákat do země zahraniční investory, Ukrajina i tak plánuje aukce uspořádat. V první kole nabídne 20leté licence na průzkum a těžbu v 9 lokalitách, v poslední lokalitě bude licence pouze na 5 let.

Podle oficiálních odhadů by se v těchto 10 lokalitách mělo skrývat 86,25 miliard metrů krychlových plynu. 8 těžebních bloků se nachází na východě Ukrajiny v Poltavské a Charkovské oblasti, jeden v okolí Oděsy a jeden na západě země.