Ukrajina požaduje po Rusku nižší cenu za plyn

DomůPlynárenstvíUkrajina požaduje po Rusku nižší cenu za plyn

Ukrajina požaduje po ruské straně snížit cenu za dodávaný ruský plyn. Plyn je od nového roku ochotna nakupovat pouze za cenu nižší než 200 dolarů (přibližně 4960 korun) za 1000 m³. S tímto prohlášením přišel ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčysyn. Od října, kdy byly dodávky obnoveny, platí Ukrajina Rusku 227 dolarů za 1000 m³.

Před necelými třemi měsíci obě strany podepsaly dohodu o dodávkách plynu na Ukrajinu na nastávající zimu. V listopadu ovšem opět přišel zvrat, když Rusové opět přerušily dodávku plynu na Ukrajinu, dokud ukrajinská strana nezaplatí za další dodávku předem. Gazprom vyžadoval, aby mu byla poskytnuta záruka na množství plynu, které hodlá Ukrajina do konce března 2016 koupit.

Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčysyn nyní přišel s novou podmínkou. Požaduje z ruské strany snížení ceny za dodávaný plyn.

„Rusové chápou, že pokud mají být konkurenceschopní, musí snížit cenu na méně než 200 dolarů. Nejde tady o slevu, ale o situaci na trhu.“
ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčysyn

Ukrajinské potřeby má uspokojit Evropská unie

Ukrajinský Naftogaz uvedl, že hodlá požádat o snížení ceny na dodávaný plyn na první čtvrtletí příštího roku. Ukrajinská vláda je ale proti takovému kroku a vyzvala podnik, aby veškeré smlouvy s ruskou stranou ukončil. Kyjev údajně pokryje své potřeby dovozem z Evropy.

Ukrajina spotřebovává kolem 50 miliard m³ plynu ročně, z  vlastních zdrojů je schopna pokrýt asi polovinu spotřeby (51%), ruský dovoz činil přibližně třetinu (36%) a zbytek pocházel z Evropské unie (14%). Podíl EU by se ale měl zvyšovat díky novým dohodám a technickým úpravám plynovodů.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují