Domů
Plynárenství
Ukrajina se připravuje na možné ukončení tranzitu ruského plynu
Regulační stanice, plynový zásobník. Zdroj: RWE Gas Storage
Zdroj: RWE Gas Storage

Ukrajina se připravuje na možné ukončení tranzitu ruského plynu

S blížícím se koncem současné smlouvy na přepravu ruského plynu přes Ukrajinu, která vyprší na konci letošního roku, se ukrajinský provozovatel přepravní soustavy připravuje na možné ukončení tranzitu ruského plynu dále do Evropy. Přestože smlouva vyprší již za několik měsíců, stále není jasné zda a případně za jakých podmínek bude tranzit přes Ukrajinu pokračovat.

Společnost Ukrtransgaz, která zajišťuje přepravu plynu na Ukrajině, podle agentury Reuters v tomto týdnu uvedla, že modernizovala několik kompresních stanic, aby zajistila zásobování oblastí na východě a jihovýchodě země v případě, že dojde k přerušení dodávek plynu z Ruska.

Ukrajina podle agentury Reuters běžně využívá část plynu tekoucího z Ruska, jenž je určený pro další evropské zákazníky, k zásobování svých východních oblastí, přičemž tento úbytek kompenzuje dodávkami ze zásobníků ležících na západě země.

Po případném ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu se tak některé části země mohly uprostřed zimy ocitnout bez dostatečných dodávek plynu, na což Ukrtransgaz reagovala posílením domácí soustavy.

„K dnešnímu dni společnost Ukrtransgaz implementovala všechna potřebná technická i regulační opatření pro vytvoření spolehlivého reverzního schématu, které je připraveno k běžnému provozu a v případě potřeby může být okamžitě aktivováno,“ uvedl provozovatel ukrajinské přepravní soustavy.

Ukrajina musela řešit problémy se zásobování plynem již před 10 lety, kdy Rusko zastavilo veškeré dodávky přes Ukrajinu kvůli sporům mezi zeměmi o platby za dodávaný plyn.

Pokračování tranzitu přes Ukrajinu i po Novém roce je však stále ve hře. V uplynulém měsíci se Rusko chtělo s Ukrajinou dohodnout na krátkodobém kontraktu, avšak země požaduje po Rusku záruku dlouhodobé přepravy. Ukrajina tak stále spoléhá na uzavření 10letého kontraktu s minimálním objemem roční přepravy.

Ukrajina však z důvodu potenciálních problémů s dodávkami plynu v příštím roce navýšila cíl pro zásoby plynu na 20 miliard metrů krychlových, které by tak letos měly být o 18 % vyšší než před začátkem loňské zimy. K 10. srpnu se podle společnosti Naftogaz nacházelo v ukrajinských zásobnících 16,6 miliard kubíků plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se