Domů
Plynárenství
USA jsou čistým vývozcem plynu již déle než rok, plyn ze země proudil i během letošních hlubokých mrazů
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

USA jsou čistým vývozcem plynu již déle než rok, plyn ze země proudil i během letošních hlubokých mrazů

S rostoucí domácí těžbou ve Spojených státech roste i vývoz zemního plynu ze země, který tak v jednotlivých měsících období od loňského do letošního února překonal jeho dovoz. Plyn Spojené státy vyvážely i na začátku letošního roku, kdy zemi zasáhlo extrémně chladné počasí s teplotami hluboko pod bodem mrazu.

V letošním únoru dosáhl čistý vývoz plynu ze Spojených států podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v průměru přibližně 130 milionů metrů krychlových denně, vývoz plynu ze země tak převýšil jeho dovoz již 13. měsíc v řadě.

Většina plynu z USA směřuje do Kanady a Mexika, kam proudí plynovody. V posledních letech však stabilně roste vývoz ve formě zkapalněného plynu (LNG), který může putovat i do vzdálenějších oblastí na evropském či asijském trhu.

S růstem domácí těžby a rozšiřováním exportních kapacit vývoz plynu z USA během posledních let výrazně vzrostl. Zdroj: EIA
S růstem domácí těžby a rozšiřováním exportních kapacit vývoz plynu z USA během posledních let výrazně vzrostl. Zdroj: EIA

Vývoz plynu do Kanady, který je vzhledem k využívání pro vytápění spíše sezónní, stoupl zejména na podzim loňského roku se zprovozněním nových plynovodů. V průběhu mrazivého února do Kanady putovalo z USA průměrně 93 milionů kubíků plynu denně, tedy dvě třetiny čistého vývozu v daném měsíci. V měsíčním měřítku se jednalo o historicky nejvyšší vývoz plynu z USA do Kanady.

V případě Mexika je vývoz plynu stabilnější, jelikož je využíván zejména k výrobě elektrické energie či pro průmyslové procesy. V loňském roce USA exportovaly do Mexika v průměru téměř 150 milionů metrů krychlových plynu denně, téměř o čtvrtinu více než v roce 2017. Za vyšším vývozem stojí zejména prudký růst těžby plynu v oblasti Permské pánve na západě Texasu. Na konci letošního března se spotové ceny plynu v západním Texasu dokonce propadly do záporných hodnot.

Podle krátkodobého výhledu EIA by se vývoz plynu z USA měl v letošním roce pohybovat na úrovni 133 milionů kubíků denně, v roce 2020 by měl s ohledem na k rozšiřování kapacit pro vývoz skrz plynovody i LNG terminály vzrůst o více než polovinu na zhruba 212 milionů kubíků denně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Petr
5. květen 2019, 15:22

Jasně plynovody jsou nesrovnatelně výhodnější než to extrémně drahé zkapalňování, a jak se ukazuje tak i v Americe.

Zdeněk Blahna
5. květen 2019, 16:26

Čím více vytěží plynu frakováním,tím dříve si kompletně zničí podzemní zásoby pitné vody.Čím dříve to bude,tím dříve budou mít jiné starosti,než

rozeštvávat jiné národy a válčit tam,kde je nikdo nezval.Já to vidím jako

velice pozitivní.Ameriko, vaše ropa a plyn jsou světlou budoucností pro zbytek světa.

Loudil
5. květen 2019, 22:41

Souhlas. Jedna stránka mince je "báječně rostoucí těžba" , druhá ovšem vedlejší účinky těžby na lidi a přírodu. A je jich dost ! V USA se ročně napumpuje do skal v podzemí 500 miliard litrů chemicky kontaminované, dříve povrchové vody, získané z přirozených vodních zdrojů. Na jedno frakovací ložisko je ročně do země napumpováno 19 000 000 litrů kontaminované vody. Při frakování se užívá celkem 692 ! různých chemikálií. V místě těžby se následně do ovzduší uvolňuje třeba benzen, který podporuje vznik rakoviny kostí a sleziny, vznik anémie a leukémie. V oblastech největší těžby přibylo zemětřesení s magnitudem 5 až 6, 5 Richterovy stupnice. Každý si může vybrat, zda se připojí k těm, co frakování oslavují jako obří US technologické vítězství a nebo k těm, co přemýšlejí o zítřku této země a jejích obyvatel. Já se spíše kloním k oné druhé skupině. Tím netvrdím, že je u nás v ČR vše O.K. Chce se mi třeba zvracet při pohledu na současné žluté lány řepky , ve kterých máme smutný světový primát !! Celých 21 % !! obdělávané půdy u nás bylo loni osázeno řepkou = 1.místo na světě. Může za to Agrofert a Babiš ?? Nevím. Důsledky ? Ničení půdy, chemizace přírody, likvidace životně potřebného hmyzu.... čím více řepky, tím méně života.

frank
6. květen 2019, 10:54

Zajímavé a jak tak čtu diskusi tak je škoda, že se ostentativně neví, že se frakuje v Rusku ( zhruba deset procent produkce) , v Číně ( zakoupila přes 200 souprav z USA) , v Saudské Arábii nebo v Holandsku ( tam to mimochodem zavedli němečtí okupanti již za WWII a že by to Holandsku zničilo vodní zdroje se zatím nezdá :)

Navíc když si přečtu litanie o chemikáliích vstřikovaných do podzemí a vzpomenu si, že v ropovodu z Ruska jsou těžebními chemikáliemi znečištěné miliony tun ruské ropy ( dle Běloruského zdroje cca 5 milionů tun) a nikdo neví jak to rychle vyřešit ...

Loudil
6. květen 2019, 17:08

TO : frank

Nikdo jistě netvrdí , že frakovací těžba ropy není využívána i jinde ve světě , ovšem podstatný je onen obří rozsah běžící nyní v USA. Těžba ropy v USA klasickou metodou léta skomírala a spadla po roce 2000 až na nějakých 300 mil. tun , díky frakování bude nyní u úrovně 600 mil. tun ročně , což je růst těžby o 100 % za pár let. USA rychle v těžbě překonaly S. Arábii i Rusko . U plynu je to podobné, za 10 let USA zvýšily svou těžbu plynu o 50 % ,zatímco třeba v Rusku těžba plynu už léta zhruba stagnuje.

frank
7. květen 2019, 09:39

ovšem ta stagnace v Rusku je mírnější právě jen díky frakování, jinými slovy frakování roste i v Rusku. Ale chápu, v Rusku je to v pohodě...

Ing. Bizon
8. květen 2019, 19:07

Určité techniky "frakování" se používají od 50.let, nejde o nic nového nebo strašného.

To co teď letí v USA se oficiálně jmenuje "massive hydraulic fracturing", používají silnější směrové nálože a daleko víc vody pod daleko větším tlakem. (Občas to způsobuje seismickou aktivitu= malé zemětřesení=)

Není ale žádná oficiální hranice velkého frakování, takže v tématu je poněkud bordel. Třeba injektáž vody/CO2 je naprosto běžná i při klasické těžbě.

V Americe jsou pro masivní frakování docela dobré podmínky, problémy s kontaminací jsou jen u malé části vrtů.

V Evropě ale není tak stabilní geologie, masivní frakování by tady mělo daleko tvrdší ekologické důsledky (většina zemí ho taky už zakázala).

V Rusku nevím že by se masivně frakovalo, ale mají obrovské ložiska těch břidlic/nekonvenčního plynu-ropy, určitě na to časem příjde.

Pavel
9. květen 2019, 17:39

a propo tak proč tedy nakupovaly v zimě ti vaši soběstační amerikánci zkapalnělý plyn od rusa

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se