USA jsou čistým vývozcem plynu již déle než rok, plyn ze země proudil i během letošních hlubokých mrazů

DomůPlynárenstvíUSA jsou čistým vývozcem plynu již déle než rok, plyn ze země proudil i během letošních hlubokých mrazů

S rostoucí domácí těžbou ve Spojených státech roste i vývoz zemního plynu ze země, který tak v jednotlivých měsících období od loňského do letošního února překonal jeho dovoz. Plyn Spojené státy vyvážely i na začátku letošního roku, kdy zemi zasáhlo extrémně chladné počasí s teplotami hluboko pod bodem mrazu.

V letošním únoru dosáhl čistý vývoz plynu ze Spojených států podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v průměru přibližně 130 milionů metrů krychlových denně, vývoz plynu ze země tak převýšil jeho dovoz již 13. měsíc v řadě.

Většina plynu z USA směřuje do Kanady a Mexika, kam proudí plynovody. V posledních letech však stabilně roste vývoz ve formě zkapalněného plynu (LNG), který může putovat i do vzdálenějších oblastí na evropském či asijském trhu.

S růstem domácí těžby a rozšiřováním exportních kapacit vývoz plynu z USA během posledních let výrazně vzrostl. Zdroj: EIA

Vývoz plynu do Kanady, který je vzhledem k využívání pro vytápění spíše sezónní, stoupl zejména na podzim loňského roku se zprovozněním nových plynovodů. V průběhu mrazivého února do Kanady putovalo z USA průměrně 93 milionů kubíků plynu denně, tedy dvě třetiny čistého vývozu v daném měsíci. V měsíčním měřítku se jednalo o historicky nejvyšší vývoz plynu z USA do Kanady.

V případě Mexika je vývoz plynu stabilnější, jelikož je využíván zejména k výrobě elektrické energie či pro průmyslové procesy. V loňském roce USA exportovaly do Mexika v průměru téměř 150 milionů metrů krychlových plynu denně, téměř o čtvrtinu více než v roce 2017. Za vyšším vývozem stojí zejména prudký růst těžby plynu v oblasti Permské pánve na západě Texasu. Na konci letošního března se spotové ceny plynu v západním Texasu dokonce propadly do záporných hodnot.

Podle krátkodobého výhledu EIA by se vývoz plynu z USA měl v letošním roce pohybovat na úrovni 133 milionů kubíků denně, v roce 2020 by měl s ohledem na k rozšiřování kapacit pro vývoz skrz plynovody i LNG terminály vzrůst o více než polovinu na zhruba 212 milionů kubíků denně.