Vodíková strategie EU by měla být zveřejněna začátkem července

DomůPlynárenstvíVodíková strategie EU by měla být zveřejněna začátkem července

Evropská komise by měla 8. července zveřejnit připravovanou vodíkovou strategii, která je součástí připravované strategie pro integraci energetických systémů. Cílem vodíkové strategie by podle komisařky pro energetiku Kadri Simsonové mělo být „plné využití potenciálu tohoto slibného nositele energie“.

Vodíková strategie je jedním z prostředků pro dosažení cíle EU být v roce 2050 uhlíkově neutrální. Právě vodík by přitom měl pomoci s dekarbonizací sektorů, u kterých je snižování emisí CO2 prozatím problematické.

„Dnes je jeho podíl v našem [evropském] systému menší než 1 % a využívá se primárně jako vstupní surovina v chemickém sektoru. Mohl by být využit v sektorech, které je těžké dekarbonizovat, jako jsou těžký průmysl a doprava,“ uvedla v květnu Simsonová.

Podle závěrů z neformální videokonference, které se účastnili ministři energetiky členských států EU, je vodík, vyrobený zejména při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů, jednou z klíčových inovativních technologií, které pomohou dekarbonizovat hospodářství EU a zároveň zajistí udržení jeho konkurenceschopnosti.

Ministři energetiky z Rakouska, Belgie, Francie, Německa, Lucemburska a Nizozemska se společně se švýcarským ministrem energetiky zavázali ke spolupráci při podpoře rozvoje evropské vodíkové infrastruktury a budoucího likvidního trhu s touto komoditou.

Všichni ministři se dále zavázali k prozkoumání role ceny emisí CO2 při tvorbě trhu s vodíkem a dále role daní a poplatků při plánovaném propojování energetických sektorů, například sektoru elektřiny a plynu.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují