Domů
Plynárenství
Vodíková strategie EU by měla být zveřejněna začátkem července
Vodíková palivová nádrž
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Vodíková strategie EU by měla být zveřejněna začátkem července

Evropská komise by měla 8. července zveřejnit připravovanou vodíkovou strategii, která je součástí připravované strategie pro integraci energetických systémů. Cílem vodíkové strategie by podle komisařky pro energetiku Kadri Simsonové mělo být „plné využití potenciálu tohoto slibného nositele energie“.

Vodíková strategie je jedním z prostředků pro dosažení cíle EU být v roce 2050 uhlíkově neutrální. Právě vodík by přitom měl pomoci s dekarbonizací sektorů, u kterých je snižování emisí CO2 prozatím problematické.

„Dnes je jeho podíl v našem [evropském] systému menší než 1 % a využívá se primárně jako vstupní surovina v chemickém sektoru. Mohl by být využit v sektorech, které je těžké dekarbonizovat, jako jsou těžký průmysl a doprava,“ uvedla v květnu Simsonová.

Podle závěrů z neformální videokonference, které se účastnili ministři energetiky členských států EU, je vodík, vyrobený zejména při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů, jednou z klíčových inovativních technologií, které pomohou dekarbonizovat hospodářství EU a zároveň zajistí udržení jeho konkurenceschopnosti.

Ministři energetiky z Rakouska, Belgie, Francie, Německa, Lucemburska a Nizozemska se společně se švýcarským ministrem energetiky zavázali ke spolupráci při podpoře rozvoje evropské vodíkové infrastruktury a budoucího likvidního trhu s touto komoditou.

Všichni ministři se dále zavázali k prozkoumání role ceny emisí CO2 při tvorbě trhu s vodíkem a dále role daní a poplatků při plánovaném propojování energetických sektorů, například sektoru elektřiny a plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Josef Novák
18. červen 2020, 15:45

Zakážeme nejefektivnější zdroje energie a nařídíme zvýšení spotřeby energie. To by ani Orwell nevymyslel.

Josef
19. červen 2020, 00:58

EU nezklamala vymysleli nový způsob jak z lidem tahat peníze kapes. Připomíná mi to revoluci typu Mao - vysokou pec do každé vesnice. Dnes budeme nesmyslně vyrábět vodík ať to stojí co to stojí a běda kdo řekne, že je to nesmysl....

energetik
19. červen 2020, 08:26

Jo to pamatuji, to už tady bylo před spuštěním Temelína, akce přímotopy.

Josef
19. červen 2020, 10:38

A co mají přímotopy společného s vodíkem ? Krom toho musíte se na to podívat z hlediska doby. Byla polovina 90tých let- V té době byly přímotopy jedinou možností ekologizace vytápění rod. domků. Budování sítí zemního plynu bylo na začátku a tepelná čerpadla byla prakticky nedostupná a automatické kotle na uhlí neexistovaly. Na druhou stranu byl určitý přebytek el. energie, která se modla buď vyvážet a nebo využít pro vytápění domů. To ,že pak cena vzrostla také v důsledku odstavené 2GW výkonu v uhelných el a kvůli masivní ekologizaci bylo možné předvídat a že si někteří k el. kotli pak ze stejných důvodů pořídili plynové kotle, aby se pak když skončily reklamní ceny plynu vrátili k uhlí je spíše o lidské blbosti než o chybách státu v energetické politice.

Asd
19. červen 2020, 15:28

Sorry ale ty přímotopy a vytápění zemním plynem nebyla blobost těch lidí ale jejich důvěra ve slova mnohých, kteří to v té době vehementně prosazovali.

Josef
19. červen 2020, 21:42

Jo a kdo to prosazoval ? Pokud vím udělali se jen sazby žádná reklama neprobíhala. Jediný sýr, který dostanete zadarmo je ten v pasti. Ceny vytápění domu jsou podle výhodnosti zdroje tj. nejdražší je el. energie přímotop, druhá je akumulace, pak je plyn následuje uhlí a dřevo. Proč - kvůli pohodlnosti daného paliva při spotřebě, kdyby bylo dřevo dražší jež elektřina nikdo by tím netopil. Kdo nechápe tento princip a myslí si , že přechodem na plyn nebo el. kotel bude topit za cenu uhlí nebo dřeva, pak tvrdě narazí. Ale narazí na sebe i zdroje jako se to stalo v USA ,kde pokračuje útlum uhelného průmyslu, protože cena plynu padla a uhlí, které je problematičtější ve spotřebě je najednou nekonkurenceschopné. Dokud se cena plynu nezvýší, tak bude uhlí vytlačováno z trhu a protože horníci volí Trumpa, který si to samozřejmě uvědomuje, pak jediný způsob jak uchovat v současné podobě uhelný průmysl je plyn z USA vyvážet a tím zvednout jeho cenu, proto jsou sankce na NS2, který dodá do EU tak levný plyn, že Američani k nám nevyvezou prakticky nic.....

St
22. červen 2020, 07:54

Pokud si to dobře pamatuji, když tam mě opravte, ale v TV i tisku byla spousta informací o tom, jak topit EE je výhodné, jak je to ekologické (žádný bordel, žádné emise) a hlavně báječně levné. Všelijací odborníci radili a lidé jim prostě a zkrátka uvěřili. Tak to bylo jak s přímotopy, kde se dokonce celé panelové domy odpojovali od stávajících zdrojů tepla a přeházeli na vytápění elektřinou. Co se týče plynu, tak tam masírka byla ještě větší, všude se budovali plynové přípojky, lidi si kupovali nové kotle. Ti chytřejší si ten svůj starý pro jistotu ponechali.

Tak prosím nenadávejte na lidi, že jsou hloupí. Jen uvěřili tehdejším autoritám. I dnes mnozí lidé věří politikům a "odborníkům".

Energetik 007
19. červen 2020, 06:21

Výroba vodíku je ekonomický nesmysl. Pokud ale vezmeme v úvahu teorie Mendělejeva že zemské jádro je tvořeno vodíkem vázaným v kovech, který proniká k povrchu a vzniká Ch4 a další uhlovodíky.

Na Havaji Sibiři... proniká vodík až k povrchu tohle ale soudružka komisařka na mysli neměla nejspíše ji jde zase o nějaké dotace...

St
19. červen 2020, 10:27

Mám pocit, že dříve lapkové kradli s mečem v ruce. A dnes se tak děje pod pláštíkem ekologie. Jen s tím rozdílem, že okradení se dříve tomu zpěčovali, kdežto dnes někteří oslavně hýkají jak je to skvělé.

petr
19. červen 2020, 19:26

Dobrý večer, obávám se, že tyto nápady z EU za hranicí normálního IQ jednou nahrají v referendu takovým šílencům jako je Okamura a pomatení lidé pak odhlasují v referendu výstup z EU, konečně v GB to bylo obdobné...

Je to strašné, když se k moci dostávají eko - pomatení šílenci v radě EU a rozhodují za nás...

Josef
19. červen 2020, 22:00

Proč je Okamura šílenec, je to jediná strana u nás, která je v nacionální frakci evropského parlamentu ,která tyto nesmysly odmítá. Tyto návrhy jsou důsledkem Vaší šílené volby, kdy jste si zvolili strany, který měli právě tento program ,který se teď realizuje. Z tohoto důvodu jsem do EP volil právě Okamuru, protože všichni ostatní chtějí více méně pokračovat v současném trendu a více méně ho i podporují, včetně ANO a ODS o ostatních ani nemluvím. Takže si příště přečtěte co vlastně volíte. Navíc takto volit a pak nazvat jediného politika, který toto u nás odmítá šílencem je dosti troufalé, protože pokud Okamura je šílenec, pak kolik rozumu mají ti ostatní ? Krom toho kdyby bylo referendum, pak v EU ČR končí většina lidí si nepřeje propagaci LGBT, zelené ideologie a multikulturalismu.

petr
19. červen 2020, 23:12

Okamura opravdu pane Josefe není normální, dělá to pouze pro prachy a je to asi ruský troll.

Josef
20. červen 2020, 00:37

Víte já si o něm nedělám žádné iluze, ale před volbami do EP to byl jediný kandidát co byl ve frakci, která nezastává zcestné názory. Co se týče Ruska pak, dnešní Rusko není SSSR. Za komunistů jsem poslouchal svobodnou Evropu a hlas Londýna, protože u nás byla jen komunistická propaganda. Pak jsme byly svobodní jenže po vstupu do Nato a EU u nás začala neomarxistická propaganda střídaná s propagandou CIA, která v současné době je už prakticky na úrovni 80 tých. let 20. století, za názor ,který se nelíbí můžete jít sedět a vyhodí vás z dobře placeného místa ve státní zprávě a nebo i ve velké firmě a stále se omezuje co smíte a nesmíte říkat. Bohužel už to dospělo tak daleko, že většina národa čte raději Sputnik nebo Protiproud, vlastenecké noviny , pravdivě eu a další lžou tam také jasně , ale alespoň slyšíte informace z druhé strany a můžete si to vyhodnotit stejně tak se lhalo na svobodné Evropě za komunistů a všichni to poslouchali. Když VK před 10 lety říkal že to tam směřuje, tak jsem chápal že má pravdu, ale že trochu přehání a že to ve výsledku nebude tak hrozné, ale není to tak, ten vývoj k totalitě jde mnohem rychleji než jsem čekal.

Bizon
20. červen 2020, 23:47

Já to beru tak jak to je, civilizace mají docela neúprosné cykly, všechna impéria upadají po podezřele konzistentní době prosperity. Stejně jako vy se ale dobře bavím propagandou obou stran. Ono je těžké bojovat proti Ruské propagandě, když jsou lidi zvyklí odmala konzumovat tu naši propagandu. Nic proti tomu, je to součást médií, dokážu i ocenit dobrou PRopagandu, ale ta naše je často už trochu trapná, zoufalá. To je podle mně důvod který lidi žene na Sputnik a Protiproud.

Nechci být Euroskeptik, chci silnou Evropu, ale když zrovna naše komisařka "bojuje proti dezinformacím"(=cenzura) tak vždy trochu pochybuji. Proti dezinformacím se bojuje bohatou, zdravou společností kde je přípustné se bavit o všech tématech!

Carlos
19. červen 2020, 23:29

Ano, okamurovci jsou šílenci. pokud se rozsype EU, tak to bude Sodoma Gomora hadra. EU je jedna z mála věcí která nás tu drží od toho abychom si tu navzájem řezali zase krky, sám víte že jsme to dotáhli až na průmyslovou úroveň. Ta druhá je naše pohodlnost, ale pokud půjde het EU, půjde het trh, země zchudnou a pak se zase vytáhne instantní nacionalismus, který to domrvil v prvé řadě. Bez hrátek s nacionalismem by nebylo celé peklo 20. století. Jediné co se tak s EU dá dělat je federalizace. Nebo se rozpadne jako Říše Římská na dvě, možná, ale i ty se budou muset federalizovat jinak si tu zase někdo zkusí vyrobit předpolí a lézt kam nemá.

Zkuste definovat zelenou ideologii... Jestli je to cokoliv jiného než ekonomistické rozhodování, tak ano, EU frčí na zelené ideologii.

Jaká většina? Ta uřvaná "většina" zakomplexovaných prelátů co si ani nepřečtou dokument o kterém káží? Já jej schválně četl a ani při nejdivočejším zpití se červeným jsem to tam nenašel. Většině lidí je nějaké LGBT+ jedno. Kde chcete najít hranici co je propagace a co není? Tady se musí našlapovat pomaloučku, od Stonewallských nepokojů se ušel kus cesty a pro ty lidi bolestivé, republiky jsme zavedli od toho aby se nemohlo stát že se zrovna většině zamane že LGBT jsou zlo, tak je začne věšet na kandelábry, republiky máme od toho aby se to nestávalo.

Ne, v Česko-Slovensku nemůžeme pochopit LGBT hnutí, nemůžeme pochopit moderní feminismus. Víte proč? Protože u nás neměl důvod vzniknout, i přes vládu KSČ jsme byli jednou z prvních zemí po 2. světové, která homosexualitu dekriminalizovala*, stejně tak jsme zavedli některé výdobytky o kterých byl feminismus ve 20. století dříve než se o ně začalo na západě bojovat. (* Ono se to s tou kriminalizaci a dekriminalizací říká blbě skrz ty různé zvraty a bůh ví jak to bylo za C.K. a jak před tím, jestli za to byly tresty oficiální, jak to bylo ve středověku... Ono se třeba říká že ve středověku bylo reálně jedno církvi s kým š-te, hříšný byl jakýkoliv styk který nebyl ku zplození potomka) Ano nemůžeme tu některé věci pochopit, ale podívejte se jaký trest za románek stihl Alana Turinga. Můžeme stejně tak najít poměrně "moderní" zákon který zaváděl zákaz nocování v lesích mužů a žen spolu, ten je někdy z konce 19. století a hnaný do té doby nevídaným puritánstvím. Před tím to bylo prostě lidem jedno jestli si mladí vyrazí zašpásovat do lesa... něco co se dělalo klidně tisíce let před tím a naráz to vadilo. Stejně tak si pamatuji že jsem četl kdysi útržek nějakých pamětí nějakého emigranta a, překvapivě, bojovníka za práva homosexuálů, který pocházel kdesi z prostoru kousek na východ od nás, že dokud se nedostal do USA tak mu ani nepřišlo že by mělo být divné když spolu kluci obcovali, prostě protože holt holky od nich na vsi drželi, že a nějak se to vybije. (no a jiná statistika z počátku minulého století, nevím kde jsem to už viděl, říkala že nemalé procento mužské populace to poprvé zkoušelo s kozou či obdobným zvířectvem...)

Kde chcete čárat tu hranici propagace? Je propagace když řeknu že je normální když někteří chlapi spí s chlapama? Nebo když řeknu že to není moderní výstřelek, protože to máme doložené po celou lidskou historii? Nebo když řeknu že je špatné těm lidem ubližovat? Kde je ta hranice? Nebo když si myslím že pokud má právo adoptovat si dítě člověk samotný, tak nevidím důvod k tomu toto právo upírat páru homosexuálů? Co reálně je ten rodný list nebo adopční papíry? Krom toho že se z člověka stává položka někde v databázi, tak to také definuje kdo jej do plnoletosti zastupuje. A prosím z tohoto pohledu je jedno jestli styk s úřady zajišťuje za něj matka/otec, matka/otčím, nebo dva chlapi/ženské, nebo třeba krteček s pandou. Co je manželská smlouva? Něco zakládající právní a finanční nároky a povinnosti... Nic víc to dnes není.

Zatím jsem se potkal mimochodem s mnohem větším podílem militantních náboženských fanatiků, než LGBT fanatiků. Vlastně ty jsme viděl jako nějaké zoufalé duše na netu. Zato znám člověka co mu až fanatická víra a anit-LGBT zlikvidovala rodinné zázemí, matka ho zapudila a jeho otce dohnala k několika pokusům o sebevraždu. (A sám mi říkal že si není jistý jestli ten se neoženil jen z musu) A to se bavíme jenom o člověku ze Slovenska.

Jediné co se snad dá nějak brát že je problém je multikulturalismus který nepožaduje nějakou integraci do společnosti, ale zase, ono to jde oběma směry, jak rychle se chytly vodní dýmky, že? Podívejte se na jiné než asi myšlené kultury, ono to jde, ale jenom za předpokladu že to přijmou obě strany jako premisu. Jasně, pokud si to neohlídáte jako Francouzi či Němci a do toho se zamíchá militantní ideologie, je oheň na střeše. Jinak ale? Jde to.

V tento moment nevím jestli budeme během půl století slavit lunární nový rok spolu s Asijskými spoluobčany (myslím to začíná v ten samý den všude)? Asi ne. Budeme slavit pravoslavné velikonoce spolu s pravoslavnými? Určitě ne, ale je klidně možné že se po pár dalších vlnách Covidu začneme navzájem uklánět místo podání ruky.

To co se dělá blbě je fungování školství, v momentě kdy člověk neovládne jazyk, tak je problém, to je rozsudek chudoby a problémů. EU nemá problém s rasismem, EU má problém s nedostatečnou výukou jazyka a řekněme málo motivujícím systémem školství/společnosti, dále s přehnanou snahou o antirasismus.

Ale pokud se to rozebere, řekl bych že důvody problémů budou velmi podobné u všech problematických studentů. Akorát někde se prostě hromadí nějaké problémy více.

Josef
20. červen 2020, 00:46

V roce 2004 než jsme vlezli do EU, tak jsme fungovali jako stát a společnost vcelku normálně a žádná EU nám nic dobrého nepřinesla, když z EU odejdeme , tak se rozhodně nezhroutíme přijde ekonomický pokles, ale časem na tom budeme ekonomicky mnohem lepší než jako členové.

Carlos
20. červen 2020, 20:01

POkud jste si nevšiml, jsme skoro o 20 let dále, ekonomika se změnila a zatímco tehdy jsme měli jenom dva sousedy v EU a zbytek bylo mimo, tak teď bychom byli ostrov v euromoři. Zhoršili bychom si pozici a okolní země by se hned vrhli po průmyslu, který by od nás docházel. Nejsme Švýcarsko, které si to může historicky dovolit, má jinou mentalitu a jinou strukturu průmyslu a i energetiky. Víte co by to udělalo třeba s exporty? Máme fakticky pro naši neschopnost nesplavné Labe, jenom kvůli tvrdohlavosti politiků a asi ČEZu, který jediný může mít eminentní zájem na vysokém stupni v Děčíně a elektrárně přes 10MW výkonu. A to jsem se doslechl z dopravních kruhů zkazky že DB se v Německu zasazuje o nesplavné Labe. Poláci nám zase mimochodem sabotují severní spojení do Německých přístavů a Dánska protože Turówský velkolom a z peážní tratě jenom rýžují stejně jako z Glucholazské.

Pokud bychom se měli kdy z EU vyvázat, tak první musíme mít splavné Labe ale tak abychom si ve jménu zastaralých lodí nezničili přírodu. O Labi se ví co dělat, že se dají postavit alternativní vzdouvací schémata že Březenskou úžinu lze řešit krátkým průplavem (který jest možno doplniti elektrárnou asi o 4MW), že se dá postavit jeden nízký jez pod Děčínem a jeden ještě nad ním. Moderní uspořádání by z toho klidně udělalo jenom umělou peřej podél komory. Ale ne, to se nám mocipáni cukají.

Nejsme s to s s těmi problémy poradit ani když jsme v EU, jak myslíte že bychom si s nimi poradili mimo ni? Ještě hůře. Problém je že se naši politici chovají jak malé dědi, nejsou schopní nic vyjednat, ale zato všechno se hází na EU. Problém je u nás, ne v EU.

St
22. červen 2020, 07:59

EU nám přinesla spoustu dobrých věcí. To že spoustu věcí nedovedeme samy využít (např. peníze z EU na výstavbu liniových staveb) je jen a jen naše blbost. Stejně jako, že jsme mnohdy papežtější než sám papež. Netvrdím, že EU je výkvět evropské inteligence pracující pouze a jen pro dobro Evropy. Ale to, že jsme v EU má pro nás nesmírné výhody. Jak na poli hospodářském, tak i pro každého jednotlivého občana. Tak prosím nepiště nesmysly. Ano, pokud bychom vystoupily z EU, tak se nám hospodářství zhroutí. Protože většina průmyslu pracuje v režimu just-in-time, kterému by celní kontroly na hranicích rozhodně neprospěly. Nehledě na spoustu dalších negativních věcí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se