Domů
Plynárenství
Východoněmecké země jsou proti zastavení plynovodu Nord Stream 2
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Východoněmecké země jsou proti zastavení plynovodu Nord Stream 2

Plynárenství
16 komentářů
18. září 2020, 12:37
ČTK

Berlín 18. září (zpravodaj ČTK) – Šéfové vlád východoněmeckých spolkových zemí nechtějí kvůli případu otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného pozastavit projekt německo-ruského plynovodu Nord Stream 2. Uvádí to podle informací deníku Bild závěr dnešního jednání představitelů zemí této části Německa. Přerušit dostavbu takřka dokončeného plynovodu v odvetě za otravu Navalného požaduje v Německu řada politiků. Kancléřka Angela Merkelová sice předem nevylučuje žádnou odpověď, diskutovat o konkrétních krocích zatím ale považuje za předčasné.

Premiéři Meklenburska-Předního Pomořanska, Braniborska, Saska-Anhaltska, Durynska a Saska se dnes sešli s berlínským primátorem Michaelem Müllerem, aby projednali záležitosti týkajících se takzvaných nových spolkových zemí, tedy regionů, které tvořily někdejší Německou demokratickou republiku. Za jedno z hlavních témat byl sice označen víceletý finanční rámec EU pro roky 2021 až 2027, předmětem rozhovoru se stal očividně i případ Navalného.

Navalnyj se po převozu z Ruska zotavuje na berlínské klinice Charité. Německá vláda tvrdí, že opoziční předák byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz. Moskva jakékoli spojování s otravou odmítá. Berlín požaduje od Ruska vyšetření incidentu a hrozí reakcí, pokud událost nebude objasněna.

Trasa Nord Stream 2
Ilustrační foto

Možné zastavení dostavby plynovodu, kterým má po dně Baltského moře proudit do Německa ruský zemní plyn, ale východoněmecké země podle Bildu považují za nepřiměřenou reakci. Místo toho požadují transparentní a nezpochybnitelné vysvětlení a uvádí, že případ otravy není jen německou záležitostí.

Podobně odmítavě se k zastavení projektu staví i ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který se uchází o vedení kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale také zástupci průmyslu. Zdůrazňují, že plynovod je hospodářský, nikoli politický projekt. Na to upozorňuje i Moskva.

Naopak někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz či předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, kteří o vedení CDU rovněž usilují, chtějí Nord Stream 2 zablokovat. Zdůvodňují to tím, že ruský prezident Vladimir Putin rozumí jen jedinému jazyku, kterým je obchod s plynem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
energetik II
18. září 2020, 17:49

Plynovod je skutečně hospodářský a nikoli politický projekt. Je naprosto ubohou šaškárnou zatahovat případ nějakého jedince, který se musí za všech okolností jenom zviditelňovat, do budování obřích energetických projektů. Podobné je to i se sportem. Komu prospělo, když Západ nejel do Moskvy 1980 na LOH ??? kvůli Afganistánu ? a poté Sojuznici zase 1984 bojkotovali LOH Los Angeles ? Sportovci dřeli v přípravě jak mourovatý, a pak jim najednou politici řekli, že se nikam nejede. Nebo červenec 1914, jakýsi vrah zabil v Sarajavu dva lidi. Politici na nejvyšších místech se toho chopili a vyvolali světovou válku s 10 000 000 mrtvých nevinných. Je třeba se střežit idiotských politiků, současná Západní Evropa jich má totiž doslova přehršel ! Aby jsme to zase neodskákali my obyčejní lidé jako toho roku 1914. Někdo odkrouhnul dva zbytečné páprdy a politici ten případ nafoukli jak skákací hrad do globálních rozměrů , až tekly potoky krve a rvali se všichni se všemi ! Funus pak něměli jenom ti dva naondlulovaní manekými ze Sarajeva ,ale rovnou celé národy. Počítám, až zase dostane nějaký disident v Číně tři dny domácího vězení, že se přestanou stavět oba 1,65 GW reaktory Hinkley Point - C , protože tento projekt přeci ze 30 % platí Čína !! A brzy už možná bude úplně stačit i to, když tento disident dostane "nevysvětlitelnou zácpu" , kterou mu mohli způsobit tamní komunisti nějakými sušenými švestkami ,aby se nekonaly ZOH Peking 2022 s účastí Západu. Panebože, kam až to Západ dokázal klesnout !

Jiří Trn
18. září 2020, 18:07

Svět se přepóloval nebo na tom zásadně pracuje. Ale s naší vrozenou setrvačností nám to docvakne tak za 50-60 let.

Bizon
19. září 2020, 00:38

Svět se spíš multi-póloval. Ale vím na co narážíte, souhlasím aspoň částečně, někdy mám velice podobný pocit.

Mně hlavně štve že musíme jít ode zdi ke zdi, ať jsme v jakémkoliv týmu tak se najdou lidi kteří jsou papežštější než papež, hlavně co nejvíc podkouřit spojencům a co nejvíc poplivat protivníky. Jsme relativně blízko rozhraní východu a západu, proč nemít plné obchodní a rozumné politické vztahy s oběma stranama? Stejně žádné "hodné" mocnosti nejsou. Business ještě nikoho nezabil, a politicky musíme být opatrní se všema mocnostma.

Energetik 007
19. září 2020, 07:34

Nepatří to sem ale... podle některých historiků němci (Vilém II a Tirpitz) atentát na F.F. dEste vyprovokovali, protože F.F. byl zásadní odpůrce války proti Rusku.

Dušan
19. září 2020, 09:57

To je smiešna fabulácia. Atentát bol len zámienkou. Keby nebol, tak sa nájde nejaká iná. Vždy sa niečo stane čo sa dá "využiť".

Mimochodom ten atentát bol avizovaný, "papaláši" boli na riziko upozornení, tajná služba RU fungovala, ale zodpovední to podcenili.

Dušan
19. září 2020, 09:53

Západ "klesol" čím ? ... že Vám umožní bez strachu šíriť svoje myšlienky ... čo by za to v Číne dali ...

Tam je taká kontrola bežných ľudí o akej sa Vám ani nesníva ....a je fakt "vtipné", že Čína masovo prenasleduje a "prevychováva" svojich odporcov ...

A s čínou nemá problém len "zlý" západ, ale prakticky všetci susedia - Filipíny, Japonsko, Taiwan, India, Vietnam .... takže asi to bude reálny problém s jej ambíciami.

Pokým v USA sa firmy súdia s vládou, tak čínske firmy sú jej predĺženou rukou ... a nik pri zmysloch to nemôže ignorovať.

Energetik 007
19. září 2020, 07:28

Němci v 1917 poslali do Ruska vlak plný profesionálních revolucionářů v čele s Leninem ten jim to oplatil že jim umožnil okupaci Běloruska, Ukrajiny....

Nyní si vymysleli Navalného aby šli na ruku nepřátelům NS II.

Dušan
19. září 2020, 09:46

To sú už komické konšpirácie ...

V Rusku sa príliš často stáva, že nepohodlní politickí protivníci a novinári končia smrťou ....

Energetik 007
19. září 2020, 12:57

To všude J.F. Kennedy, Robert Kennedy, Martin Luther King ...tak mi připadá že v USA toho bylo víc...

Bizon
19. září 2020, 13:26

I kolem manželů Clintonových je dlouhodobě podezřele vysoký počet "sebevražd". Oficiálně jde o konspirační teorii, může to být náhoda, může to být tím že jsou opravdu tak nesnesitelní, ale některé případy jsou hodně podezřelé, hlavně ti kteří měli brzo nato svědčit před soudem...

petr
19. září 2020, 09:41

Dobrý den, ono je to trochu jinak.

Ten plynovod má jediný cíl vyšachovat Polsko v duchu dohod Hitler-Stalin.

Není pro nás v EU nic horšího, než když se začne paktovat Rusko s Německem to vždy přineslo velký průšvih...

Jiří Trn
19. září 2020, 09:54

Díky těmto ideologickým blábolům novodobých svazáků nás čeká pouze růst ceny plynu.

Bizon
19. září 2020, 13:19

Přesně tak. Obchod není žádné paktování, obchod je krví národů. Když někomu vadí blbá trubka v zemi, tak je zřejmé že to s tou ideologií přehání.

Navíc odpůrci jsou proti zájmům České Republiky, pro plyn z NS2 budeme částečně tranzitní zemí. Nehledě na to že diverzifikace nabídky pravděpodobně zlepší ceny plynu pro celou Evropu.

energetik II
19. září 2020, 21:20

K české hranici pro další tranzit přes naše území bude přivedeno 45 mld. kubíků ročně z celkových max. 55 mld. kubíků v NS II. S tím spojené investice v ČR dosáhnou 18 mld. Kč. Minulý týden jsem jel okresem Plzeň Sever a sledoval jsem pokládání roury o velkém průměru do země , která povede plyn z NS II dál na jih. Jde o položení zcela nových 150 km plynovodu z oblasti Kateřinského potoka na Mostecku na Přimdu na Tachovsku. Zprovoznění NS II je tak v zájmu ČR , je pro nás silně výhodné. A vůbec by přitom nemělo záležet na tom, jestli se nějakému neznámému pošukovi udělalo blbě někde na hajzlu v letadle nad Sibiří !!

Hawkie
21. září 2020, 14:12

Psal jsem k tomu Navalnému komentář na Patrii. Je to celé divné a přiznám se, že ani beze zbytku nevěřím údajnému průkazu v laboratořích.

Někdo v téhle diskuzi psal o přepólování světa. Sdílím tento pocit. Z hlediska bezpečnosti nejen politické, ale i ekonomické, pokládám výlučnou orientaci na USA za špatnou. Rizika jsou

1/ Lodní doprava (počasí, případné kolapsy dopravců)

2/ Vnitropolitická rizika (kolaps státu, ani převzetí totalitní mocí nelze zcela vyl.)

Bizon
21. září 2020, 20:23

Vidím to podobně. Nechci být moc za konspiračního pošuka, ale jsu inženýr chemie, o chemické zbraně se zajímám douhodobě, a v případě Skripal byla obrovská spousta pochybných okolností. Případ Navalný je ještě moc čerstvý na trochu objektivní hodnocení, ale žádné ani nepřímé důkazy doteď nikdo nezveřejnil, a už zase je to mega zpolitizované..

Všechny velmoci jsou bastardi, a USA je velká velmoc:D Uplně ignorovat je nemůžeme, na to jsou moc silní a spojenectví s nima má i svoje výhody. Ale občas bych ocenil kdyby naše zahraniční politika víc reflektovala naše zájmy a trochu méně ty Americké.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516