Domů
Plynárenství
Západní sankce Rusku komplikují plány na masivní navýšení vývozní kapacity pro LNG
Terminál na zkapalněný zemní plyn Yamal.
Zdroj: Yamal LNG

Západní sankce Rusku komplikují plány na masivní navýšení vývozní kapacity pro LNG

Poté, co Rusko v průběhu posledních dvou let snížilo dodávky zemního plynu do Evropy pomocí plynovodů na pouhý zlomek původních objemů, se země snaží zaměřit na rozšíření své exportní kapacity pro zkapalněný zemní plyn (LNG). Ambiciózní plány, které by ze země měly udělat jednoho z největších exportérů LNG na světě, však zkomplikují západní sankce.

Ačkoliv Rusko již v současné době disponuje čtvrtou největší exportní kapacitou pro LNG na světě, ve srovnání s tradičními exportéry jako Austrálie, USA či Katar nedosahuje ani poloviny. Rusko však plánuje v následujících letech svou kapacitu významně navýšit, což má zemi rovněž pomoci nahradit alespoň část příjmů z exportu do Evropy pomocí plynovodů, o které Rusko přišlo.

Rusko v loňském roce sice navýšilo dodávky LNG do Evropy meziročně o 20 %, stále se však jedná o malou část ve srovnání s poklesem dodávek plynovody.

Vývoz LNG hlavních světových exportérů od roku 2015 a predikce IEA do roku 2025 Vývoz LNG hlavních světových exportérů od roku 2015 a predikce IEA do roku 2025. Zdroj: Mezinárodní energetická agentura (IEA)

Aktuálně Rusko podle serveru S&P Global disponuje exportní kapacitou pro LNG o objemu 33 milionů tun ročně, což odpovídá přibližně 45 miliardám metrů krychlových plynu. Podle tamního vicepremiéra Alexandra Novaka by se tato kapacita měla zpočátku rozšířit o dalších 34 milionů tun, země však bude muset rovněž zajistit pro potřeby nových exportních terminálů rozvoj nových ložisek zemního plynu. Ve střednědobém horizontu by však kapacita měla vzrůst ještě více.

„Strategickým cílem a budoucností našeho vývozu zemního plynu je development LNG exportní kapacity, která by ve střednědobém horizontu měla dosáhnout přinejmenším 100 milionů tun ročně,“ uvedl dle S&P Global Alexander Novak.

Současné plány na zdvojnásobení exportní kapacity Ruska spočívají v dokončení LNG projektů ve výstavbě, Ust-Luga a Arctic LNG 2. Jejich dokončení však komplikují západní sankce uvalené na Rusko v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu, kvůli kterým země přišla o přístup k západnímu financování. Dalšími komplikacemi jsou dle Novaka nedostatek kvalifikovaných pracovníků a rovněž potřeba vývoje domácích technologií, jelikož západní technologie země nemůže kvůli sankcím dovážet.

Rusko nyní připravuje strategické plány rozvoje domácího LNG průmyslu. Ty mimo jiné zahrnují plány na navýšení podílu domácích technologií v oblasti produkce a vývozu LNG na 80 % potřeb tamního průmyslu, stejně jako monitorování příležitostí a rizik spojených s vývozem LNG, a to rovněž s ohledem na vývoj globální poptávky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
9. březen 2023, 22:54

Rusko bude velký problém s uplatněním svého plynu a to minimálně ještě takových 5 let. pak už patrně budou vybudované plynovody do Asie a bude po problému. Díky změně orientace Ruska na Asii , získaly státy Asie největší světovou surovinovou základnu a tím do budoucna ohromnou moc. Teď toho bude využívat nejvíce Čína , ale za takových 10 let na tom bude profitovat Indie a další státy. Připojení Ruska k Asii také drasticky reálně zmenšilo Evropu, prakticky jí to vymazalo z geopolitické mapy světa. Rusko naopak získává jako spojence nejsilnější stát na světě - Čínu a geopoliticky značně posílí , protože spolu s Čínou ztvoří supervelmoc , kterou svět ještě neviděl. Navíc oni nemají žádné požadavky na svoje spojence stačí jim když se k nim ten stát chová přátelsky. Rusko je proto kamarád jak s Iránem tak se Saudskou Arábií nebo s Pakistánem i Indií a Čína také. Hegemonie USA ovšem nebyla ukončena Ruskem i když Putin to rád hlásá aby Rusko bylo ve světě více populární , ale západní civilizace si svojí hegemonii ukončila svojí bezohlednou politikou a vydíráním zbytku světa sama. Američané prohráli ekonomickou válku s Čínou kterou naprosto nesmyslně začal Donald Trump a pouze tím urychlil technologický růst Číny a ukázal celému světu totiž to , že USA nechtějí ekonomicky vítězit tím , že budou mít nejlepší produkty ( jako třeba Němci nebo Čína) , ale chtějí vítězit tím , že budou zakazovat produkty svých konkurentů. Výsledkem je, že dnes už Ameriku čeká jen pád dolaru jako rezervní měny. To vyvolá další prudký pokles životní úrovně v Evropě , bude to patrně větší pád než ten, současný.

Karel Salaj
11. březen 2023, 17:20

Ano, EU v čele s USA si myslí, že nastolená embarga Rusko zničí, jenže opak se stává pravdou...Rusku se rozvázaly ruce na spolupráci s Čínou, Indií, Koreou, Iránem a jinými amíky nepohodlnými státy. Místo aby jsme si vážili blízké surovinové, doslova nevyčerpatelné ruské základny, tak jsme skočili na háček USA....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se