Vloni o pětinu víc. Rusko zvýšilo export LNG do Evropy, Němci zvažují zákaz jeho dovozu
Dovoz ruského LNG do Evropy v loňském roce vzrostl o pětinu, vyplývá z údajů platformy Eikon citovaných agenturou Reuters. Evropská unie jeho dovoz zatím nezakázala, a Rusko díky tomu částečně nahrazuje snížený dovoz plynovody. O zákazu jeho dovozu nicméně nyní uvažuje Německo.
Zatímco celkový dovoz ruského plynu do Evropy je na historických minimech, v jedné jeho části došlo k nárůstu. V loňském roce totiž vzrostl dovoz ruského plynu ve zkapalněné podobě (LNG).
Dovoz ruského plynu ve zkapalněné podobě je sice dosud povolen, ale brzy může dojít ke změně. Na evropské úrovni se sice zákaz zatím nechystá, ale členské státy mohou jednat samostatně. Například německé ministerstvo hospodářství již údajně varovalo průmyslové podniky, které zkapalněný plyn z Ruska odebírají, že k omezení nebo dokonce zakázání jeho dovozu hodlá přistoupit.
V Evropě zakázalo dovoz ruského zkapalněného zemního plynu Spojené království. Hlavní dovozci LNG v Evropské unii jej ovšem stále dováží. Jedná se právě o zmíněné Německo, Francii, Belgii nebo Nizozemsko.
Dovoz ruského LNG do Evropy v loňském roce dosáhl celkem 17 mil. tun LNG, což je v přepočtu cca 23 mld. m3. Podle prvních odhadů loňské spotřeby plynu se jedná o 6-7 % celkové spotřeby zemního plynu v Evropské unii.
V roce 2021 Evropská unie dovezla z Ruska 155 miliard metrů krychlových zemního plynu, což představuje přibližně 45 % dovozu plynu do EU a téměř 40 % její celkové spotřeby.
Celkový vývoz LNG z Ruska v roce 2022 vzrostl o 8,6 % na zhruba 33 milionů tun (přibližně 45 mld. m3). Více než polovina tedy byla dodána do Evropy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se