Domů
Plynárenství
Země EU žádají po Komisi posouzení dopadů plánovaných sankcí na ruské LNG
LNG Tanker Alto Acrux
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Země EU žádají po Komisi posouzení dopadů plánovaných sankcí na ruské LNG

Možné sankce zaměřené na zkapalněný zemní plyn (LNG) ruského původu se v posledních týdnech opět dostávají do centra pozornosti. Podle diplomatů oslovených agenturou Reuters však může trvat řadu týdnů, než bude dojednán nový balíček sankcí.

Podle oslovených diplomatů mají navrhovaná opatření širokou podporu, a to včetně omezení vztahujících se na ruský zkapalněný zemní plyn. Některé země, včetně Belgie, Německa či Francie, nicméně podle informací agentury Reuters požádaly Evropskou komisi o zhodnocení, jestli by omezení překládek ruského LNG v evropských terminálech mělo větší dopad na ekonomiku Ruska než EU.

"Existuje široká podpora, ale hlavně otázky. Tento balíček jsou jen stehy – nikdy předtím jsme nic takového nedělali," řekl podle Reuters jeden z diplomatů k diskutovaným opatřením na poli LNG.

Žádná z oslovených zemí, ani Evropská komise, se podle Reuters k těmto otázkám nevyjádřily. Vyjednavači se podle Reuters nyní snaží finalizovat další balíček sankcí, než se předsednictví EU ujme od července Maďarsko. To se totiž v minulosti stavělo proti některým sankcím zaměřeným na Rusko. Evropské sankce přitom vyžadují jednomyslný souhlas.

S táhnoucí se válkou se EU snaží ještě více omezit příjmy ruské ekonomiky, například snahou zabránit obcházení současných sankcí. Rusko před nedávnou dobou uvedlo, že se bude pokusit najít jakoukoliv cestu okolo nelegálních sankcí proti tamnímu LNG sektoru.

"Byli jsme skutečně překvapeni odolností ruské ekonomiky, ale ta byla poškozena... Rusko se transformuje na jistou podobu válečného hospodářství," dodal diplomat.

Země EU dále podle agentury zvlášť jednají o balíčku sankcí proti Bělorusku, hlavně o jejich sjednocení se sankcemi proti Rusku. To by mělo zabránit či omezit reexport evropských produktů do Ruska přes Bělorusko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Richard Vacek
22. květen 2024, 19:21

Věřil bych tomu, že evropská komise má důkladné rozbory toho, že sankce škodí druhé straně více než nám. Vždyť tam rozhodují ti nejlepší z nás.

Baton David
23. květen 2024, 10:24

že mají lepší žaludek ještě neznamená že budou mít i lepší mysl

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se