Domů
Plynárenství
Ziskovost německých černouhelných elektráren je na svém letošním maximu
Zdroj: Vattenfall, černouhelná elektrárna Moorburg.

Ziskovost německých černouhelných elektráren je na svém letošním maximu

Marže černouhelných elektráren v Německu jsou na svém letošním maximu. Pokles ceny emisních povolenek převážil nad poklesem ceny elektřiny. Meziročně ovšem největší přírůstek výroby zaznamenaly elektrárny využívající zemní plyn. Data vychází z analýzy agentury Platts.

Clean dark spread (CDS) německých černouhelných elektráren pro dodávku elektřiny na příští rok dosáhl svých letošních maxim. Pro elektrárny s 35% účinností vzrostl na 0,76 euro/MWh (20,2 koruny/MWh). Po propadu do záporných čísel na začátku roku se již déle než měsíc drží v kladných číslech.

Clean spark spread (CSS) pro plynové elektrárny s 50% účinností vzrostl na hodnotu -5 euro/MWh. Rozdíl mezi CDS pro nejstarší uhelné elektrárny a CSS pro moderní plynové elektrárny zůstává okolo hodnoty 6 euro/MWh. Přitom v prosinci minulého roku dosahoval rozdíl výše 1 euro/MWh, nejmenší hodnoty od roku 2011.

Clean dark spread představuje cenu elektřiny sníženou o náklady na palivo a cenu produkovaných emisí oxidu uhličitého pro uhelné elektrárny, zohledňuje rovněž účinnost elektrárny. Nezahrnuje investiční náklady, náklady na provoz a údržbu a další náklady provozovatele. Clean spark spread představuje totožný ukazatel pro elektrárny využívající zemní plyn.

Rozdíl mezi maržemi starých černouhelných elektráren a moderních plynových v Německu činil před třemi lety 20 euro/MWh, provoz většiny plynových elektráren byl v té době neekonomický. Od té doby zaznamenaly ceny plynu významný pokles, který vyústil k vytlačování nejstarších uhelných elektráren z trhu moderními plynovými elektrárnami.

Modernizace černouhelných elektráren, klesající ceny povolenek a uhlí

Flotila německých černouhelných elektráren ovšem v průběhu času doznala významné obměny. V loňském roce bylo spuštěno nových 7 GW instalovaného výkonu vysokoúčinných uhelných elektráren s účinností okolo 45 %, zatímco poslední odstavované elektrárny disponovaly účinností okolo 38 %.

CDS pro moderní černouhelné elektrárny s účinností 45 % dosahuje momentálně 6,05 euro/MWh, rovněž nejvyšší letošní hodnoty. Rentabilita provozu je tak vyšší než v druhé polovině roku 2016 ačkoliv ceny černého uhlí od té doby posílily.

Forwardové ceny černého uhlí na rok dopředu poklesly na 63 dolarů za tunu, nejnižší hodnotu od března. Euro je přitom vzhledem k dolaru na šestiměsíčním maximu s kurzem 1,09 dolaru za euro.

Ceny evropských emisních povolenek EUA poklesly poprvé tento rok pod hranici 4,4 euro za tunu.

Zatímco uhlí si drží stále nejvyšší podíl na výrobě elektřiny v Německu, plynové elektrárny zaznamenaly za dosavadní část roku meziročně nejvyšší nárůst výroby ze všech konvenčních zdrojů.

Podíl plynových elektráren na výrobě elektřiny v Německu meziročně vzrostl více než o třetinu – z 3,1 % na 4,4 %. Zdroj: oenergetice.cz/energostat

Úvodní fotografie: Černouhelná elektrárna Moorburg. Zdroj: Vattenfall

Komentáře

(1)

Martin Hájek

15. květen 2017, 12:11

Ano, v Německu se aktuálně děje to, co se dalo očekávat. Jadernou energii nahrazuje dovážený zemní plyn. Namísto sektoru, který zaměstnával značné množství vysoce kvalifikované síly Německo zvolilo sektor s minimem pracovní síly (výroba elektřiny v plynových elektrárnách znamená proti jádru asi o 2 řády nižší zaměstnanost) a závislost na dovozu primární suroviny. Gratulujeme...

A také si dovoluji upozornit, že očekávaná životnost 7 GW uhelných elektráren nově uvedených do provozu je 40 let. :-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.