Domů
Plynárenství
Evropské zásobníky plynu jsou plné. Obchodníci proto více využívají zásobníky na Ukrajině
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

Evropské zásobníky plynu jsou plné. Obchodníci proto více využívají zásobníky na Ukrajině

Zásobníky plynu v Evropě byly k 1. listopadu naplněny téměř z 99 %, obchodníci s plynem proto stále častěji využívají skladovací kapacity na Ukrajině, a to i navzdory rizikům plynoucím z pokračující války. Scénáře spotřeby plynu v zimě stále nejsou jisté a v případě výpadku dodávek, nebo velmi chladné zimy, může být stabilita dodávek zemního plynu ohrožena. Před nadcházející zimou tak jako „plovoucí úložiště“ na moři fungují i tankery se zkapalněným plynem (LNG), píše Financial Times.

Po ruské invazi na Ukrajinu a značném poklesu dodávek ruského plynu do Evropy si Evropská unie stanovila cíl naplnit své zásobníky plynu na nejméně 90 % jejich kapacity do počátku topné sezóny, což představuje termín 1. listopadu 2023. Dle údajů GIE jsou nyní zásobníky plné téměř na 99 %, a to zejména díky pokračujícím dovozům zkapalněného zemního plynu a snížené poptávce. Díky tomu je EU méně zranitelná, i když to zdaleka nezaručuje, že bude mít veškerou energii potřebnou pro nadcházející zimu.

„Riziko nedostatku plynu v Evropě je pro letošní zimu nízké, s výjimkou velkých neplánovaných výpadků dodávek nebo dlouhých a hlubokých mrazů, které by zasáhly Evropu a Asii současně. Evropa se zásobila tak dobře, jak jen mohla,“ říká Natasha Fieldingová z agentury Argus, která monitoruje ceny na energetických trzích.

Nicméně i přes současnou dostupnost plynu znamená zvýšená závislost regionu na LNG, zejména po omezení dodávek plynu z Ruska v minulém roce, že Evropa zůstává citlivá na možné přerušení dodávek.

Podle analytiků by další zásoby plynu mohly předcházet výrazným zvýšením cen plynu v Evropě.  Cena ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku  byla během letošního roku velmi nestabilní. Důvodů je několik.  Izrael pozastavil těžbu plynu na jednom z pobřežních ložisek nedaleko Gazy kvůli právě probíhajícímu konfliktu. V září rovněž proběhla stávka zaměstnanců ve dvou závodech společnosti Chevron na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Austrálii. A v Evropě zase došlo k poškození podmořského plynovodu spojujícího Finsko a Estonsko.

Využívání zásobníků plynu na Ukrajině

S ohledem na téměř vyčerpané skladovací kapacity v EU se obchodníci s plynem stále více zaměřují na Ukrajinu, kde se nacházejí největší evropské zásobníky plynu.  Množství zemního plynu drženého v zemi se tak dostalo na nejvyšší úroveň od loňské ruské invaze.

Ukrajina se stala atraktivním místem pro skladování plynu i přes rizika spojená s ruskou invazí. Tato atraktivita je  způsobena  zejména výhodnými skladovacími tarify, ale i pobídkami, jako je například osvobození od cla na tři roky, což umožňuje snadný a levnější zpětný dovoz plynu zpět do EU. Tok plynu ze zemí EU na Ukrajinu stoupá už od léta.

Plynové zásobníky na Ukrajině jsou umístěny převážně hluboko pod zemí na západě země, daleko od frontových linií. Podle státní energetické společnosti Naftogaz obsahují v současné době více než dvě miliardy metrů krychlových plynu, který patří subjektům z EU.

Naftogaz nabídl zahraničním zákazníkům více než 10 miliard metrů krychlových plynu, což představuje třetinu ukrajinské kapacity. Generální ředitel Naftogazu, Oleksij Černyšov, zdůraznil, že evropské společnosti přijímají komerční riziko tím, že skladují svůj plyn v ukrajinských zásobnících, které, i když jsou vzdáleny od bojových oblastí, stále mohou být cílem ruských útoků.

EU a Ukrajina také jednají o možnosti pojistit zásobníky proti poškození v důsledku války. Černyšov zhodnotil, že jakékoli záruky dále zvýší využívání ukrajinských zásobníků, ale dodal, že neočekává, že pojištění bude životaschopné v dohledné budoucnosti.

Plyn na Ukrajinu přepravuje a tamní zásobníky využívá i česká společnosti EP Commodities ze skupiny EPH a věří ve spolehlivost ukrajinské přepravní soustavy, která se osvědčila i v náročné válečné situaci.

LNG tankery jako plovoucí zásobníky

Některé firmy rovněž platí tankery ze zkapalněným zemním plynem (LNG), které fungují jako "plovoucí úložiště" na moři, aby tak zvýšily skladovací kapacitu.

LNG tanker Arctic Princess LNG tanker Arctic Princess. Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0

Podle Alexe Froleyho, tržního analytika poradenské společnosti ICIS, stoupá počet tankerů u pobřeží Evropy, které jsou klasifikovány jako plovoucí úložiště LNG. Na začátku října jich bylo 10, jejich počet pak stoupl na 16 a ke konci října bylo takto klasifikováno 21 tankerů.

 „Pokud současné počasí a podmínky nabídky a poptávky zůstanou stabilní, očekával bych, že v průběhu listopadu bude pokračovat nárůst plovoucích úložišť, které možná dosáhnou až 30 tankerů čekajících u Evropy,“ řekl Froley.

Naplněné zásobníky v EU tak doplňují i zásoby na Ukrajině a plyn uskladněný v LNG tankerech.  Navzdory obrovským rezervám však někteří analytici stále zdůrazňují existenci rizik. Wayne Bryan, ředitel evropského výzkumu plynu v LSEG, řekl, že současné úrovně zásobníků zajišťují krátkodobé dodávky, ale varoval, že problémem může být chladné počasí nebo přerušení výroby v Norsku, které je klíčovým dodavatelem zemního plynu do Evropy.

„Nedostatek alternativ k LNG způsobí, že trh EU s plynem bude vystaven zvýšené volatilitě,“ řekl Wayne Bryan.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se