Domů
Plynárenství
Tok zemního plynu z EU na Ukrajinu zesílil, západní obchodníky láká volná kapacita v podzemních zásobnících
Podzemní zásobník plynu Rehden
Zdroj: astora GmbH

Tok zemního plynu z EU na Ukrajinu zesílil, západní obchodníky láká volná kapacita v podzemních zásobnících

S rekordním zaplněním evropských zásobníků plynu roste apetit po volné skladovací kapacitě na Ukrajině, kterou někteří evropští obchodníci začali v posledních měsících využívat. Od začátku srpna tok plynu na Ukrajinu dále stoupl, a to především díky fyzickému toku plynu ze Slovenska. Ukrajinské zásobníky sice někteří obchodníci využívali již loni, pro jiné však může být míra rizika vzhledem k probíhajícímu válečnému konfliktu stále příliš vysoká.

Relativně mírná minulá zima a silné dodávky zemního plynu způsobily, že po konci zimy zůstaly evropské zásobníky plynu naplněné na nezvykle vysokých hodnotách. Omezená skladovací kapacita je tak jedním z hlavních důvodů, proč se krátkodobé kontrakty obchodují hluboko pod cenami na příští zimu.

Cenový spread mezi krátkodobými kontrakty a následující zimou se nizozemském obchodním bodě TTF v poslední době pohyboval běžně mezi 15 až 20 EUR/MWh, což by mělo být dostačující pro pokrytí přepravních nákladů a rizika skladování plynu na Ukrajině. Vzhledem k riziku předčasného naplnění zásobníků ve zbytku Evropy, který by mohl následně vést ke krátkodobému kolapsu spotových cen před začátkem topné sezóny, tak není překvapením, že zásobníky plynu na Ukrajině jsou již nyní využívány.

"EP Commodities přepravuje zemní plyn na Ukrajinu a využívá ukrajinské zásobníky plynu. Věříme ve spolehlivost ukrajinské přepravní soustavy a tamních zásobníků plynu, které se osvědčily i v tak nesmírně obtížné válečné situaci," uvedl dle Reuters Miroslav Hasko, předseda představenstva společnosti EP Commodities.

Zatímco některé společnosti již ukrajinské zásobníky aktivně využívají, další tuto možnost aktivně zkoumají. Pro jiné však může být míra rizika příliš vysoká.

"Skladování plynu na Ukrajině považujeme za jednu ze zajímavých obchodních příležitostí, které v současné době zvažujeme," sdělili Reuters zástupci slovenské státní společnosti SPP s tím, že slovenské zásobníky plynu jsou zaplněny již z více než 90 %.

"Představte si, že dobře mířená střela zasáhne kompresorovou stanici nebo jinou infrastrukturu. Takové riziko musíte podstoupit," sdělil k možným rizikům skladování plynu na Ukrajině šéf tradingu u společnosti MND Martin Pich, aniž by poskytl podrobnější informace o obchodních aktivitách společnosti, včetně případného skladování plynu na Ukrajině.

Ukrajina již dříve nabídla evropským obchodníkům až 10 miliard metrů krychlových skladovací kapacity, jelikož Ukrajina dlouhodobě disponuje nadbytečnou kapacitou ve svých zásobnících. „Vidíme pozitivní trend ve vtláčení plynu do našich zásobníků zahraničními obchodníky,“ uvedla ukrajinská státní společnost Ukrtransgas.

Tok plynu ze Slovenska značně posílil

Vyšší aktivita v oblasti skladování plynu na Ukrajině je patrná zejména z vyššího toku plynu na Ukrajinu ze Slovenska. První virtuální reverzní tok skrz předávací bod Velké Kapušany na hranici Slovenska a Ukrajiny se začal objevovat již v červnu a nadále sílil v červenci. Od začátku srpna však plyn teče ze Slovenska na Ukrajinu i fyzicky skrz bod Budince – s více než 180 GWh denně se jedná o nejsilnější tok tímto bodem od léta 2020.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Roman Kosařík
10. srpen 2023, 09:58

Skladovat plyn v zásobnících na UA by mohlo být rizikové i vzhledem k loňskému ničení UA energetické infrastruktury Ruskem. Nuzákům z Chudobince nic nebrání to zopakovat i letošní zimu.

Tomáš Foldyna
10. srpen 2023, 16:27

Všechno se může stát. Nicméně je to taková riziková "šachová hra" i na to, do jaké míry bude chtít ruský režim přímo ničit majetek západních obchodníků a případně tak více naštvat nebo nenaštvat cynicky pragmatické hráče, kteří na druhé straně mohou třeba tlačit vlády na nějaké takzvané "mírové" řešení.

Celá věc má mnoho rovin pohledu ...

De Carbon
10. srpen 2023, 22:49

Plyn v zasobnicich v ohrozeni nebude. Pokud by agresor znicil infrastrukturu, nebylo by nejakou dobu mozne plyn dopravit zpet. Ale plyn by zustal na pozdejsi uziti. Takze riziko je jen v tom, ze by nemusel byt k dispozici v ten spravny moment. Nemoznost realizovat zisk z rozdilu ceny ted a ceny v zime tu existuje, ale kdyz by se ten plyn neuskladnil na uzemi UA, tak by take zadny zisk nebyl, protoze by ten plyn take nebyl k dispozici. To riziko je asi dost nizke.

Zdeves Pavel
11. srpen 2023, 16:36

Oni ten plyn spotřebují na Ukrajině a ven nepůjde nic. Pokud bude zima, tak na vlastní mít nebudou

Martin P
15. srpen 2023, 08:43

Přijde vám divné, že v době válečného konfliktu se jede podle jiných pravidel než když vládne volný obchod a klid zbraní ? Ještě v roce 2020 nabízela Ukrajina 10 mld. m3 volných kapacit, pro sebe chtěli cca 20 mld. m3.

Michal K.
14. srpen 2023, 12:27

tu tvrdia standard. sk/411378/zima-bude-strasna-tvrdia-ukrajinci-zo-zniceneho-energetickeho-systemu-neopravili-takmer-nic, ze 75% tepelneho vykonu Ukrajiny bolo znicenych. A podarilo sa opravit cca 1,6%.

Ak sa s tym do zimy nieco zasadne nespravi, tak sa v zime bude kurit kadecim. Taky naplneny plynovy zasobnik moze prist vhod.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se