Domů
Plynárenství
Využívání zásobníků plynu na Ukrajině je dle předsedy GIE příliš rizikové. Západní obchodníci je však plní již měsíce
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Využívání zásobníků plynu na Ukrajině je dle předsedy GIE příliš rizikové. Západní obchodníci je však plní již měsíce

Podzemní zásobníky plynu jsou napříč celou EU takřka naplněné, což v posledních měsících motivuje obchodníky hledat dodatečnou skladovací kapacitu. Tu podobně jako v přechozích letech nabídla Ukrajina, která disponuje výrazně vyšší skladovací kapacitou, než jakou sama potřebuje. Předseda organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) Torben Brabo se včera nechal slyšet, že využívání ukrajinských zásobníků plynu je velmi rizikové. Tamní zásobníky se nicméně v posledních měsících plní plynem, který je určený pro následný reexport zpátky na západ, což potvrzují jak samotní obchodníci tak provozovatel ukrajinské přepravní soustavy.

"Víme, že mají obrovské zásobníky, ale posoudili jsme to s (Evropskou) komisí a mnoha komerčními prodejci a riziko je nyní příliš velké," řekl včera dle serveru Montel Torben Brabo na výroční konferenci v Paříži pořádané organizací Francegaz.

"Kdo by kupoval plyn na západoevropském trhu a převážel ho do ukrajinských zásobníků? Nevíte, jestli ho můžete dostat ven," dodal Brano s tím, že ani největší pojišťovací společnosti tento plyn nepojistí.

Zásobníky se plní "plynem ze západu" již měsíce

Komentářem Braboa byl zaskočen mluvčí ukrajinského provozovatele přepravní soustavy, podle kterého jsou tamní zásobníky aktivně využívány evropskými obchodníky již několik měsíců.

"Ukrajinské úřady, GTSOU a Ukrtransgaz (provozovatel ukrajinských zásobníků plynu, pozn. red.) vynaložily značné úsilí na zajištění bezpečnosti všech zásob plynu uložených na Ukrajině. Evropští obchodníci důvěřují spolehlivosti našeho systému a od letošního června do ukrajinských zásobníků vtlačili přibližně 2 mld. metrů krychlových plynu," uvedl mluvčí ukrajinského provozovatele přepravní soustavy (GTSOU).

Míru rizika skladování plynu určeného pro následný reexport z Ukrajiny nevidí nijak závratně Yuriy Onyshkiv, analytik společnosti LSEG. Podle Onyshkiva provozovatelé přepravní soustavy a zásobníků provedli zátěžové testy, které potvrdily robustnost těchto soustav. Většina z ukrajinské skladovací kapacity se dle něj nachází v západní části země, hluboko v podzemí.

"Dokonce i když během minulé zimy došlo k rozsáhlým výpadkům dodávek elektřiny v důsledku ruského útoku na energetickou infrastrukturu, provoz zásobníků nebyl přerušen. Neexistuje žádné riziko ztráty fyzického přístupu k těmto zařízením," řekl podle serveru Montel Onyshkiv.

Využívání zásobníků potvrzují i samotní obchodníci

V rozporu s komentáři předsedy GIE je například i vyjádření společnosti EP Commodities ze skupiny EPH. Ta v minulém měsíci potvrdila, že plyn na Ukrajinu přepravuje a tamní zásobníky využívá. Vzhledem k objemu uskladněného plynu dle vyjádření mluvčího GTSOU lze předpokládat, že se nejedná zdaleka o jedinou společnost.

"EP Commodities přepravuje zemní plyn na Ukrajinu a využívá ukrajinské zásobníky plynu. Věříme ve spolehlivost ukrajinských soustav přepravy a skladování plynu, které se osvědčily i v tak nesmírně obtížné válečné situaci," uvedl na začátku srpna podle agentury Reuters Miroslav Haško, předseda představenstva společnosti EP Commodities.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se