Domů
Plynárenství
Gazprom počítá na příští rok s poklesem investic zhruba o 20 procent
Zdroj: Gazprom
Zdroj: Gazprom

Gazprom počítá na příští rok s poklesem investic zhruba o 20 procent

Plynárenství
Bez komentáře
23. listopad 2023, 15:27
ČTK

Ruská společnost Gazprom chystá na příští rok investice za 1,57 bilionu rublů (397 miliard Kč), což je zhruba o 20 procent méně, než s jakými investicemi počítá plán na letošní rok. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Gazprom je největší plynárenskou společností na světě a na vývoz plynu sítí potrubí má v Rusku monopol.

Firma uvedla, že peníze využije na financování prioritních projektů, jako je produkce plynu na poloostrově Jamal a ve východní části Ruska. Počítá i s dalším rozvojem plynovodu Síla Sibiře do Číny a zařízení na zpracování plynu.

Plán investic podle firmy zajistí, že rozpočet se nedostane do deficitu. K plánu se ještě musí vyjádřit správní rada.

Gazprom, který ztratil většinu svého podílu na evropském trhu, když ruská vojska loni koncem února napadla Ukrajinu, se snaží přeorientovat export plynu do Číny a do Turecka. To ale vyžaduje rozsáhlé finanční injekce do výstavby infrastruktury pro přepravu plynu.

Evropská unie se po začátku války na Ukrajině rozhodla dovoz plynu z Ruska co nejvíce omezit. Analýza organizace Global Witness ale v létě ukázala, že EU dováží mnohem více ruského plynu než před válkou na Ukrajině ve zkapalněné formě po moři jako LNG.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se