Domů
Plynárenství
Lukašenko zopakoval hrozbu, že zastaví tranzit energetických zdrojů z Ruska
Zdroj: Gazprom

Lukašenko zopakoval hrozbu, že zastaví tranzit energetických zdrojů z Ruska

Plynárenství
3 komentáře
1. prosinec 2021, 11:10
ČTK

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes zopakoval svoji hrozbu, že přeruší tranzit ruských energetických zdrojů přes Bělorusko na západ. V rozhovoru poskytnutém tiskové agentuře Rusko dnes řekl, že tak učiní, pokud Polsko uzavře společnou hranici.

Vztahy Lukašenkova autoritářského režimu s Evropskou unií, ale především s Polskem a pobaltskými zeměmi jsou už delší dobu mimořádně napjaté kvůli migrační krizi, která se na podzim vystupňovala. Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko, ale i další unijní státy Lukašenka obviňují, že krizi vyvolal záměrně ze msty za sankce uvalené na běloruský režim kvůli porušování lidských práv. Minsk to popírá.

Polská vláda kvůli četným pokusům skupin migrantů dostat se ilegálně na polské území vyhlásila v pásmu podél hranice s Běloruskem výjimečný stav a poslala vojáky na pomoc pohraničníkům. Chystá se navíc postavit na problematické hranici vysokou zeď a dala najevo, že je připravena zavřít všechny hraniční přechody, pokud Minsk krizi na hranici nezastaví.

„Když mě budou dusit Poláci, nebo nějací jiní tam, budu brát ohled na nějaké kontrakty? Zapomeňte, o čem to mluvíte?“ citovala běloruská vládní agentura BelTA dnešní Lukašenkovo vyjádření.

„Poláci se rozhodli uzavřít hranici s Běloruskem – dobře, zavřete. Do Evropské unie moc často nejezdíme. Naše zájmy jsou dnes nejvíc v Rusku, v Číně a na Východě,“ dodal.

Evropské zboží se podle Lukašenka do Ruska nyní nemůže dostat jinak než přes Bělorusko. „Proto před tím, než budou dělat svá prohlášení, bylo by třeba, aby vzali své slepičí mozky do hrsti, jak se říká, a popřemýšleli nad tím, čím hrozí. Komu uzavřením uškodí? Sami sobě. A potom, když vy zavřete, pak se zamyslete nad tím, jak budete nakupovat energetické zdroje v Rusku,“ pohrozil běloruský autoritářský vládce.

Lukašenko už podobnou výhrůžku pronesl v polovině listopadu. Pohrozil, že by v odvetě za nové sankce ze strany EU mohl zastavit tranzit plynu a dalšího zboží přes Bělorusko. Ruský prezident Vladimir Putin, jehož podpora pomáhá Lukašenkovi udržet se u moci, ale příliš pochopení pro něco takového najevo nedal.

Šéf Kremlu v rozhovoru poskytnutém ruské státní televizi řekl, že teoreticky to Lukašenko nařídit může, avšak „nepomohlo by to rozvoji našich vztahů s Běloruskem jako tranzitní zemí“. „Pokud to nepronesl v afektu ve vyhrocené situaci, proberu to s ním,“ dodal Putin.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Evropské zásobníky plynu se plní rekordním tempem
27. květen 2022, 05:00
Afrika místo Ruska? Němci a Italové nacházejí nové dodavatele plynu
26. květen 2022, 13:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
PETR
1. prosinec 2021, 16:13

Vzkazte Lukasenkovi,ze se bez nej obejdu.Ale p.Putin nebude mit zisk...Krb na smolnate vetve mi bohate vystaci...

josef
1. prosinec 2021, 21:54

Jo a to myslíte že v takové situaci si budete jezdit nakupovat do supermarketu, poslouchat TV a používat internet že jo....

Nefi
2. prosinec 2021, 01:13

Dnes podepsal Gazprom se zástupci Běloruska smlouvu o dodávkách na rok 2022 za 128,5 USD za 1000m3. Gazprom původně začal handlovat na 400 dolarech mínus politická sleva. Výhružky zastavením jsou jen pokusem manipulovat ceny v Evropě a pomstít se. Infrastrukturu v Bělorusku vlastní Gazprom.

Denní export Jamalem do Polska je 50 mil. m3, Alžírsko posílá 90, LNG různě mezi 250-350, Norsko 350-360, NS1 teče 170, Ukrajina 120, přes Turkstream 30. Do Pobaltí a Finska taky asi 30.

Jamal by zvládnul i více než dvojnásobek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se