Maďarsko: Evropa by měla spíše zvýšit dodávky plynu než snižovat spotřebu
Evropa by se měla soustředit spíše na rozšiřování dodávek plynu než na snižování jeho spotřeby, řekl dnes maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó. Rozšiřování dostupných zdrojů plynu je teď jediným řešením současné situace na evropském energetickém trhu, která zabíjí konkurenceschopnost Evropy, dodal podle agentury MTI.
Szijjártó hovořil na budapešťské konferenci zaměřené na zkapalněný zemní plyn (LNG) a připustil, že LNG by mohl hrát roli v energetické diverzifikaci Maďarska. Dodal nicméně, že je nutné rozšířit příslušnou infrastrukturu, což podle něj bude vyžadovat finance od Evropské unie.
Ministr také upozornil, že Maďarsko dosáhlo politické dohody o dodání 100 milionů krychlových metrů plynu z Ázerbájdžánu v letošním roce. Dohoda podle něj předpokládá, že po podpisu dlouhodobého kontraktu se dodávky zvýší na dvě miliardy krychlových metrů ročně.
Szijjártó rovněž varoval, že podle odborníků by příští topná sezona v Evropě mohla být „mnohem obtížnější“ než ta současná, mimo jiné kvůli chybějícím dodávkám plynu z Ruska a vyšší globální poptávce po plynu v důsledku oživení čínské ekonomiky.
Ministři energetiky členských států EU minulý týden schválili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení dobrovolného patnáctiprocentního omezení spotřeby plynu o jeden rok, které má zajistit dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Proti návrhu byli pouze ministři z Maďarska a Polska.
Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko loni v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Maďarsko je na ruském plynu i ropě silně závislé a v Evropské unii je nejhlasitějším odpůrcem sankcí vůči Rusku.
Předloni Maďarsko s ruskou plynárenskou společností Gazprom uzavřelo dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu. Loni se navíc s Gazpromem dohodlo na dodávkách nad rámec již uzavřené smlouvy. Podle dlouhodobé dohody s Gazpromem má Maďarsko ročně dostávat 3,5 miliardy krychlových metrů ruského plynu přes Bulharsko a Srbsko a další miliardu přes Rakousko. Dohoda byla sjednána na 15 let.
Mohlo by vás zajímat:
Proč se Maďarsko děsí. Oni mají plyn nasmlouvanej takže je nějaká zima trápit nemusí
Proč by se maďaři děsili? Oni jen konstatují, že kdyby se dovolilo, aby se rozšířila nabídka plynu, tak nemusíme šetřit a plyn bude levnější.
kazdy usetreny gram CO2 sa pocita, znizovanie energetickej narocnosti je krok spravnym smerom, cim skor sa s tym zacne, tym lepsie
zaujmave, ze Madari dovazaju plyn na priamo.
Taki Cesi na to idu inak. Norsky plyn, cez Kanadanov. A to sa uz oplati !
Píšu vám to už podruhé. "Kanadská firma" patří Ladislavovi Drábovi. Viz google "Byznysmen s pověstí pohádkáře Ladislav Dráb"...
nieco na tom bude.
"Podle Evidence skutečných majitelů firem je koncovým vlastníkem GNCH Nicole Drábová, tedy dcera Ladislava Drába. Podle oslovených zdrojů z českého plynárenství zmíněnou firmu nikdo nezná"
uff, to by snad ti Kanadania boli este to mensie zlo
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se