Domů
Plynárenství
Němcům od října zdraží plyn kvůli poplatku na ochranu dovozců této suroviny

Němcům od října zdraží plyn kvůli poplatku na ochranu dovozců této suroviny

Plynárenství
3 komentáře
15. srpen 2022, 15:36
ČTK

Berlín 15. srpna (zpravodaj ČTK) – Lidem v Německu od října zdraží zemní plyn zhruba o 2,4 centu (59 haléřů) za kilowatthodinu, což může u domácností činit ročně i stovky eur (tisíce Kč). Důvodem je nový poplatek na ochranu klíčových dovozců plynu, jehož výši dnes oznámila společnost Trading Hub Europe. Ta má na starosti německou oblast trhu s plynem. Poplatek má uchránit dodavatele plynu, kteří nyní kvůli nejistotě dodávek ruského plynu nesou dodatečné náklady za alternativní zdroje této důležité energetické suroviny.

Dodavatelé plynu se zavázali, že budou dodávat objednanou surovinu svým odběratelům. Kvůli zajištění dodávek ale musejí vykrývat chybějící ruský plyn nákupem z jiných zdrojů za výrazně vyšší ceny. Doposud tyto vícenáklady nesly dodavatelské společnosti, což vede k jejich ztrátám i k ohrožení jejich existence. Německá vláda proto v souladu se zákonem o energetické bezpečnosti nařídila poplatek na zajištění plynu, který bude platný od 1. října.

Výše poplatku 2,419 centu za kilowatthodinu, tedy 24,19 eura (591 Kč) za megawatthodinu, byla sice zveřejněna už dnes, přesto ale nemusí být konečná. Ministerstvo financí uvedlo, že poplatek může být upraven každé tři měsíce. Pokud by Rusko plně obnovilo dodávky plynu, které jsou nyní v souvislosti s válkou na Ukrajině a vzájemným sporům s Moskvou utlumené, může být poplatek snížen na nulu.

Přenesením poplatku na zákazníky chce Německo uchránit nejen dodavatele před insolvencí, ale také svůj rozpočet. Pokud by totiž dodatečné náklady dodavatelům hradila země ze státní kasy, znamenalo by to pro rozpočet značnou zátěž. Německá média rovněž poukazují na to, že německá vláda poplatkem dává najevo, že šetřit plynem se lidem finančně vyplatí.

Poplatek pro čtyřčlennou rodinu s roční spotřebou 20 megawatthodin plynu znamená dodatečných 483,80 eura (11.800 Kč). Spolková vláda uvedla, že už pracuje na novém souboru opatření, která by lidem od rostoucích cen ulevila. Ministr financí Christian Lindner před týdnem oznámil, že chce snížit daně. Na 48 milionů lidí by tak podle něj na daních ušetřilo asi deset miliard eur (244,3 miliardy Kč).

Zatím není jasné, zda bude poplatek zatížen daní z přidané hodnoty (DPH). Spolková vláda již požádala Evropskou unii, aby se na poplatek daň nevztahovala, v opačném případě by ji museli zaplatit spotřebitelé. Ministerstvo financí uvedlo, že unie zatím neodpověděla.

Poplatek většina spotřebitelů nezačne platit od října, ale projeví se až v listopadovém či prosincovém vyúčtování.

Hlavní ekonom bankovního ústavu Commerzbank Jörg Krämer dnes na twitteru napsal, že poplatek by mohl zvýšit inflaci o jeden procentní bod. „Společně se zrušením devítieurového lístku a tankovací slevy se míra inflace v říjnu a listopadu zřejmě zvýší na více než devět procent,“ uvedl. V Německu nyní od června do konce srpna platí nižší daň na pohonné hmoty a celoněmecká měsíční jízdenka na regionální a městskou dopravu za devět eur (220 Kč).

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu sice v červenci zpomalilo na 7,5 procenta z červnových 7,6 procenta, nadále je ale rekordně vysoké. Inflaci zvyšují především vysoké ceny energií, které kvůli energetické nejistotě související s ruskou invazí na Ukrajinu neklesají.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Rejpal
16. srpen 2022, 00:13

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jak je vidět energetická krize přiměla většinu Němců myslet racionálně a najednou jsou proti zavírání jaderných elektráren. Ale teď už je pozdě, je to stejné jako smutnit kvůli II světové na Norimberském procesu. Celé Německo teď čeká zelený marasmus a oprávněně. A my se svorně svezeme s nimi, protože jsme podepsali nesmysly jako Lisabonskou smlouvu a hlavně Green deal , tím jsme ztratili veškerou suverenitu a jsme na tom ještě hůře než před rokem 1989 k tomu se dá dodat jen to, že dobrovolně lidi se chovali jako tupé stádo volili tak , že prakticky zmizely konzervativní strany a zůstali jen moderní socialisté a pravdoláskaři - principiálně naprosto stejné strany ( FIALA BABIŠ), které spolu vedou falešný politický souboj přitom jejich světonázor je stejný a praktická politika se liší jen v parametrech, ale jinak je totožná. A v tom je právě zakopaný pes. Oni totiž věří v řízenou společnost a ne přirozený vývoj a tak chtějí všechno regulovat kontrolovat ( dnes už i teplotu v obýváku... ) atd. jenže to samozřejmě vede ke ztrátě příležitostí , protože regulace je vždy daleko za vývojem. Takže jaderný průmysl se přesunul do Ruska a Číny do které se také přestěhovala většina výroby , protože kvůli eko-nesmyslům se to tady vyrábět nevyplatí . S výrobou tak přišel i vývoj ,takže Čína je dnes v mnohých oblastech na rozdíl od západu na světové špičce a to včetně technologie OZE. Naše společnost je díky regulacím navíc neakceschopná . Čína letos otevře více než 100 nových dolů na uhlí a tím se normálně přirozeně vyrovná s nedostatkem energie navíc masivně staví všechny ostatní zdroje včetně přehrad a tím mění celé regiony na zemědělsky využívané plochy. Prudký rozvoj GMO potravin způsobuje rychlý růst výnosů ( například letošní nové odrůdy rýže + 40% výnosu což je nejvýznamnější objev v oblasti GMO , předpoklad že to samé nastane u pšenice ) - Čína tímto přístupem prakticky vyřešila problém drahých energií i potravin. EU , není schopná využít ani nekonvenční plyn , kterého má stejně jako USA ani GMO potraviny a to díky zelené ideologii souhra pravdoláskařství zelené ideologie a pocit vlastní nadřazenosti západu je vražedný koktail , který nás vede k zaostávání.
.

RosMar
17. srpen 2022, 07:28

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Svoboda menší než před rokem 89. No tak určitě. Rudý bolševický noku, Rusko má možná plyn, ale dlouhodobou genetickou selekcí (vyvražďováním inteligence a následná emigrace), tam přežili pouze bezpáteřní tvorové jako jsi ty. Běž tam, bude ti dobře.
.

Ivan Švančara
16. srpen 2022, 09:58

bolsevik tak dlho reguluje trh, az to dopracoval do tejto katastrofy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se