Německu v zimě při silných mrazech hrozí nedostatek plynu, varoval svaz INES
Berlín 12. října (zpravodaj ČTK) – Německé zásobníky plynu jsou takřka plné, přesto o nadcházející zimě hrozí Němcům v případě extrémně nízkých teplot nedostatek této energetické suroviny. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Heinermann, podle kterého potřebuje Německo zprovoznit další terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG). Za klíčové označil také úspory domácností, které mají při silných mrazech velký podíl na spotřebě.
„Pokud se nám nepodaří před zimou otevřít další plovoucí terminály na LNG, bude možné vyhnout se předpokládanému nedostatku plynu při extrémně nízkých teplotách jen s pomocí dalších úsporných opatřeních,“ řekl Heinermann.
Varoval, že případný nedostatek plynu bude znamenat opětovný růst cen na burze a omezení spotřeby v průmyslu a v plynové energetice.
Možné velké úspory při silných mrazech vidí Heinermann u domácností. „Značný podíl na spotřebě plynu má za velmi chladných teplot vytápění domácností a podniků. Při extrémně nízkých teplotách mohou být velkým přínosem dodatečná úsporná opatření především v této skupině zákazníků.“
Německý zákon o energetické bezpečnosti vyžaduje, aby zásobníky plynu byly k 1. listopadu plné z 95 procent. Tento limit Německo splnilo již na konci září, podle aktuálních údajů naplněnost zásobníků přesáhla 97 procent. Zmíněný zákon rovněž stanoví, že k 1. únoru musí zůstat zásoby na nejméně 40 procentech. To podle INES může být během nadcházející zimy výzvou i při normálních teplotách. Pokud udeří extrémní mrazy, mohou být zásobníky na přelomu ledna a února zcela vyčerpány.
Aby Německo nahradilo dodávky plynu z Ruska, na kterých bylo závislé, začalo po ruské invazi na Ukrajinu budovat terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG). Prozatím byla uvedena do provozu dvě zařízení na objednávku státu, a to v dolnosaském Wilhelmshavenu a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. V Lubminu v Meklenbursku-Předním Pomořansku vznikl také jeden komerční terminál.
Na začátku příštího roku se očekává spuštění státem financovaného terminálu na LNG u německého ostrova Rujána v Baltském moři. O baltský terminál, jehož potřebu zpochybňují ekologové a místní obce, se zajímá Česká republika, která je s regionem infrastrukturně propojena.
Mohlo by vás zajímat:
A proto Německo postaví 25GW plynových elektráren, aby nedostatek plynu mohlo nahradit elektřinou! :-)))
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se