Domů
Plynárenství
Německý terminál na LNG v Baltském moři by mohl fungovat od roku 2024
Chorvatský FSRU
Zdroj: LNG Croatia

Německý terminál na LNG v Baltském moři by mohl fungovat od roku 2024

Plynárenství
Bez komentáře
20. září 2023, 13:39
ČTK

Berlín 20. září (zpravodaj ČTK) – Plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) u německého ostrova Rujána v Baltském moři by mohl fungovat od prvního čtvrtletí příštího roku. Dnes to na konferenci pořádané hospodářským deníkem Handelsblatt prohlásil Ulrich Benterbusch, který vede společnost Gascade, což je provozovatel německé plynovodní sítě. O baltský terminál, jehož potřebu zpochybňují ekologové a místní obce, se zajímá Česká republika, která je s regionem už nyní infrastrukturně propojena.

„Všechno jde dobře, budeme schopni zahájit provoz v prvním čtvrtletí,“ citovala Benterbusche agentura Reuters.

Dodal, že rujánský přístav Mukran, kde bude terminál umístěn, je tím správným dopravním uzlem pro zajištění dodávek plynu pro východ Německa a pro jihovýchodní Evropu.

Gascade v srpnu získala povolení ke stavbě podmořského plynovodu mezi Mukranem a Lubminem na pevnině. Z Lubminu, kde ústí nyní nefunkční německo-ruské plynovody Nord Stream, je možné plyn posílat do plynovodů OPAL a NEL. Produktovod OPAL vede plyn do Saska a odtud plynovodem Gazela do České republiky. NEL spojuje Lubmin s Dolním Saskem a tamním hlavním německým zásobníkem v Rehdenu.

LNG Tanker Alto Acrux
Ilustrační foto

Terminál v Mukranu počítá se dvěma plovoucími jednotkami na opětovné zplynování LNG. Zařízení bude na objednávku státu provozovat společnost ReGas, která už teď provozuje jako čistě soukromý projekt plovoucí terminál v Lubminu.

S výstavbou terminálů na LNG začalo Německo loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Díky terminálům se země dokázala zbavit závislosti na plynu z Ruska. Spolková vláda počítá celkem s pěti terminály se státní účastí. Prozatím byla uvedena do provozu dvě zařízení, a to v dolnosaském Wilhelmshavenu a v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Další vzniknou ve Stade a opět ve Wilhelmshavenu. Pátou lokalitou je zmíněný Mukran s propojením do Lubminu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se