Domů
Rychlé zprávy
Nizozemsko nepovolí těžbu plynu ve Waddenském moři z ekologických důvodů
Offshore gas
Zdroj: piqsels

Nizozemsko nepovolí těžbu plynu ve Waddenském moři z ekologických důvodů

Nizozemsko nepovolí těžit plyn v části chráněného Waddenského moře, která patří Nizozemsku. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Oznámila to včera vláda. Zablokovala tak firmě NAM plány na průzkum těžby v oblasti.

NAM je společným podnikem firem Shell a Exxon Mobil. Firma objevila v polovině 90. let minulého století ve Waddenském moři zásoby plynu v objemu až 40 miliard metrů krychlových. Předpokládá, že by zde mohla nalézt dalších 30 až 130 miliard metrů krychlových. Pro srovnání v roce 2022 roční spotřeba plynu v Nizozemsku činila 31 miliard metrů krychlových. Od té doby se však těžba plynu v přírodní rezervaci stala citlivým tématem.

Ministr těžařského průmyslu Hans Vijlbrief uvedl, že nové prognózy zrychleného růstu mořské hladiny v důsledku změny klimatu změnily představy o těžbě plynu v této lokalitě a zvýšily rizika, která by těžba mohla představovat pro mořské dno.

Jaderná elektrárna
Ilustrační foto

Nizozemský parlament včera také odhlasoval návrh na výstavbu čtyř nových jaderných elektráren namísto dvou. Již v roce 2022 vláda rozhodla o výstavbě dvou jaderných elektráren do roku 2035. Další dvě jaderné elektrárny by měly být připraveny k provozu do roku 2040. Tyto elektrárny budou mít důležitou úlohu v energetické transformaci země, která usiluje o to, aby její výroba elektřiny byla do roku 2040 uhlíkově neutrální.

Waddenské moře je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Loni OSN varovala, že by oblast o tento status mohla přijít, pokud by tam byla povolena těžba plynu.

Waddenské moře je pobřežní část Severního moře mezi Frískými ostrovy a pevninou Nizozemska, Německá a Dánska. Je to tzv. wattové moře, tedy druh rozlehlé pobřežní písčité a bahnité mělčiny, která je za přílivu zaplavována a za odlivu obnažována.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Luke G
6. březen 2024, 14:08

Za mě je to neskutečné pokrytectví. Nebudem si dělat ekologické škody doma , stačí koupit plyn jinde. Třeba tam, kde ekologii neřeší a všechny peníze navíc využijí na vedení války.

Bob
6. březen 2024, 14:38

Kdyby tam začali těžit, tak by jim ten plyn stačil na 2-6 roků spotřeby.

Místo toho raději budou investovat do nových reaktorů s životností nejméně 80 let. Navíc v nich bude výroba elektřiny bez emisí.

Luke G
6. březen 2024, 14:56

Je to ohromné množství plynu. Je chyba nevyužít domácí zdroj, než budou v roce 2040 v provozu jaderné reaktory. Peníze, které by se dalo využít třeba na stavbu JE, se zbytečně pošlou do zahraničí. Navíc si myslím, že plyn bude mít v evropě stále dost využití i po roce 40.

Jan Veselý
7. březen 2024, 17:17

Doporučuju vám udělat si výlet do Frenštátu pod Radhoštěm (uhlí) nebo do Kašperských hor (zlato) a začít to tam hlásat veřejně. Jestli máte dobré úrazové pojištění, dostanete balík.

Emil
7. březen 2024, 17:26

Nebo do Grünbachu, kde se ospalé lázeňské městečko návštěvou Járy Cimrmana přes noc proměnilo v překrásnou uhelnou pánev. :-D

Jan Veselý
7. březen 2024, 18:56

@Emil: Má to dvě vady, Grünbach a uhelnou pánev si vymyslel Svěrák a stalo se to na přelomu 19. a 20. století, tj. pro současnost irelevantní.

Emil
7. březen 2024, 19:07

Ve skutečnosti to má jen jednu vadu - nedostatek smyslu pro humor.

Martin P
6. březen 2024, 14:52

Není to tak jednoduche. Na Jamalu jsou zemětřesení neškodná, v hustě zalidněnem Nizozemsku ano. Ale obecně souhlasím, Evropa by měla obnovit těžbu na svem území.

(omlouvám se, nefunguje mi dlouhe "e" na klávesnici). :-))))

Jan Veselý
6. březen 2024, 15:50

Problém je v tom, že většina rentabilních ložisek je v EU vytěžená. To je pak těžké. A když je něco chráněné území, tak je to chráněné území.

Jan Veselý
6. březen 2024, 15:52

Fascinuje mě ta gigantická spotřeba plynu v Nizozemsku. Je jich o polovinu více než Čechů a mají 4x větší spotřebu.

Baton David
7. březen 2024, 10:06

patrně nemají polovinu energetiky na hnědém uhlí

Michal K.
7. březen 2024, 10:23

pozeram, ze Holandania maju emisie v energetike horsie este ako nemcuri. co uz je co povedat. Plyn skoro 50%. Uff

Petr
8. březen 2024, 08:13

Co to je za blábol? Nizozemsko jede z valné části na vítr a slunce.

Emil
8. březen 2024, 08:22

Ta "valná část" není dost valná na to, aby byly emise Nizozemí aspoň průměrné v rámci EU.

Baton David
8. březen 2024, 09:33

ta vaše valná část fluktujících zdrojů vede k velké spotřebě zemního plynu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se