Domů
Ropa
Nizozemský premiér se vyslovil proti přerušení dodávek ropy a plynu z Ruska
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Nizozemský premiér se vyslovil proti přerušení dodávek ropy a plynu z Ruska

Ropa
21 komentářů
9. březen 2022, 17:40
ČTK

Nizozemský premiér Mark Rutte se dnes vyslovil proti zákazu importu ruské ropy a zemního plynu do EU, pro členské země bloku by to podle něj bylo neudržitelné. Záměr zastavit dodávky ropy a plynu z Ruska v reakci na invazi Moskvy na Ukrajinu ohlásily tento týden Spojené státy a Británie, Německo však podobný krok odmítlo.

„Musíme hovořit o našich zranitelných místech co se týče naší závislosti na ruské ropě a ruském plynu. Nezastával bych se v tuto chvíli odříznutí našich dodávek ropy a plynu z Ruska, není to možné, protože ty dodávky potřebujeme a to je nepříjemná pravda,“ řekl Rutte při tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

„Ale můžeme udělat více pro to, abychom rozjeli zelenou agendu, abychom dekarbonizovali naši ekonomiku,“ dodal.

Západní lídři již řadu dní zvažují možnost přerušení dodávek ropy a plynu z Ruska jako prostředek dalšího zvýšení ekonomického nátlaku na Moskvu. Státy EU ze svých sankcí vůči Rusku energetický sektor dosud vynechávaly, řada z nich je totiž na ruských fosilních palivech do značné míry závislá.

„V současné době nelze dodávky energie pro zajištění výroby tepla, mobility, zásobování elektřinou a běhu průmyslu v Evropě zajistit jiným způsobem. (Energie z Ruska) má proto zásadní význam pro poskytování veřejných služeb a každodenní život našich občanů,“ řekl v pondělí německý kancléř Olaf Scholz.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes řekla, že EU nakoupila dostatek zkapalněného zemního plynu (LNG), aby byla až do konce zimy nezávislá na dovozu z Ruska.

Spojené státy oznámily zákaz dovozu ropy, zemního plynu a uhlí z Ruska v úterý, Británie ve stejný den informovala, že do konce letošního roku postupně ukončí dovoz ruské ropy a ropných produktů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
energetik
10. březen 2022, 00:16

Dodávky ropy a plynu měli být ukončeny první den útoku Ruska na Ukrajinu. Už mohlo být po válce a méně mrtvých na obou stranách. EU a NATO zklamalo. Zelenskyj má pravdu, naco se cpát do takové neschopné organizace která stále ještě více podporuje teroristu Putina než napadenou Ukrajinu. Ten šílenec měl být dávno úplně izolovaný.

Martin
10. březen 2022, 06:47

JJ a jsem zvědavý jestli by všem těch desítkám tisíců lidí taky nevadilo, že by nějaký ten měsíc od svých zaměstnavatelů nedostávali výplatu, když by nemohli vyrábět.

Spíše by se ale měla položit otázka, proč to amíci nechali zajít tak daleko, když už v říjnu (jak tvrdí), měli podrobné plány toho co se chystá .....

Maly Jarda
10. březen 2022, 09:32

protože američani celou tuhle situaci záměrně vyprovokovali slibováním členství v NATO Ukrajině aby co nejvíce zničili jak Rusko, Evropu i Ukrajinu a nejlépe vyprovokovali 3. světovou válku v Evropě

Jimi
10. březen 2022, 09:43

Prosím redakci aby odstranila konspirační teoretiky. Děkuji.

Richard Vacek
9. březen 2022, 17:43

Když embargo zvládne Amerika, tak to snad EU zvládne levou zadní.

Martin
10. březen 2022, 06:41

Amerika odebírá z Ruska nula nula nic. Z jejich strany to byly jen takové ty populistické řeči.

Jaromír Ambrož
10. březen 2022, 07:48

Aha, proto je Rusko 3. největší dodavatel ropných produktů do USA. Když nemáš co říct, tak raději mlč

Martin
10. březen 2022, 08:01

Denní spotřeba ropy v USA se odhaduje na 19 mil. barelů. Z toho 15 milionů si jsou amíci schopni vyprodukovat sami. Takže těch 600 tisíc barelů od Ruska je opravdu pro USA likvidační. Navíc pro ně není problém si to buď vytáhnout z Mexického zálivu nebo zvýšením dodávek z kanady nebo jižní ameriky nebo dohodou se saudy.

Vojvodik Petr
9. březen 2022, 17:47

Stažená zadnice.

Michal
9. březen 2022, 18:08

Holanďani by především měli alespoň na dva roky opustit plán na zavření plynového pole Groningen.

Martin
10. březen 2022, 06:43

Souhlas.

Zatnout zuby, vrátit Groningen před rok 2015, k tomu znovuotevřít jádro v Německo, zrušit zákaz těžby břidlicového plynu na severu Skotska a pak si můžeme dovolit nebrat plyn od rusáka.

mart
9. březen 2022, 20:00

Jenže oni tím riskují zemětřesení.

maly jarda
9. březen 2022, 18:57

Není to tak že když Američané dělají vše proto aby byl zakázán dovoz ruské ropy a plynu do EU tak vlastně sankcionují Evropu? S takovými "přáteli" nepotřebujeme nepřátele.

Michal
9. březen 2022, 19:22

Jardo už si s těmi navážkami do USA trochu směšný. Evropa si hlavu do oprátky strčila sama, když bezhlavě odstavuje energetické zdroje, aniž by měla vlastní adekvátní náhradu. Nakonec můžeme být rádi, že z USA můžeme ten plyn dostat. A že za to zkasírují něco navíc? Bonus za to, že mají prozíravou energetickou politiku.

Jo a nemysli si, že z Ruska teď teče něco levného. Gazprom má dnes většinu dlouhodobých kontraktů cenově navázanou na evropský spotový trh a ten plyn co bnyní dodává stojí dnes taky pěknou raketu.

Maly Jarda
9. březen 2022, 20:31

za zákaz dovozu ruského plynu a ropy do EU nelobbuje Německo ale USA a Británie , a všechny ty zelené strany a Greenpeacy v Evropě jsou placené a řízené z USA aby co nejvíce ničily Evropu pomocí faktu že imbecilní a schizofrenická část populace má také volební právo

koumák
10. březen 2022, 07:58

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Vy jste slušně vymaštěný, USA už potřetí tu Evropu za posledních 100 let zachraňuje už tím, že Ukrajincům posílá zbraně a civilní pomoc! Ta tupá a blbá Evropa se ani neumí sama bránit, bez USA už by byl Rus v Berlíně! Napak už R. Reagan varoval Evropu, že se nemá vázat na ruské energie a má je diverzifikovat ze Severní Afriky a Arabského poloostrova. a co udělala tupá Evropa? Strčila ruskákovu hlavu do oprátky! Třicet let tady řešili hovadiny typu zanení potravin, 87 pohlaví, a různé jiné bykárny ale strategický úsudek nechali v suterénu! Vedli a vedou nás hlupáci, bez vize, na rozdíl od skutečného státu USA!
.

Richard Vacek
10. březen 2022, 08:10

Tuším, že zbraně tam posílala Amerika dávno před tím. A stále chytřejší výzbroj. A své poradce. Někdo by řekl, že právě toto bylo příčinou války, protože se rýsovala skvělá budoucnost pro novou americkou základnu na Ukrajině. Ruska bychom se měli ptát, proč mu mírové americké základny v jeho blízkosti vadí. Americe by zajisté něco takového u nich nevadilo.

Lubos
10. březen 2022, 18:00

Malý Jarda nám tu opakuje oficiálnu propagandu Kremľa, nič viac navyše.

Jaromír Ambrož
9. březen 2022, 21:26

Napíšu to slušně: rád bych vyzval západní demokracie, aby v souladu s evropskými hodnotami držely lajnu, kterou sami nastavili. Jak chtějí kázat polakum a madarum o lidských právech, když jim na ukrajincich nezáleží. Kde jsou ty kecy, že v jednotě je naše síla, když při prvním ohrožení jejich teplých zadnic ustoupí pošukovi z Kremlu? Kdo teda jsou, že chtějí ostatní soudit? Stačí chvíli vydržet a Putina nebude protože jeho slavná armáda vypadá jako jeden velkej Bo.. el. Nebo jsou v zákulisí nějaký jiný cíle?

koumák
10. březen 2022, 07:58

Přesně! Není co dodat!

JVr
10. březen 2022, 08:01

Kde berete tu jistotu, že pokud by EU přestala brát ropu a plyn z Ruska, že to zastaví (nebo změní) válku na Ukrajině?

Co jsem tak četl názory určitých expertů na válku, tak přerušení odběru z Ruska by se muselo udát tak 3-4 roky předtím, než válka začala, aby to mělo vliv.

Nyní je již všechna technika a vybavení nakoupené a válčí se víceméně "ze zásob". Dopad by to mohlo mít pouze v případě, že válka bude trvat roky - protože pak nebude na nákup nového vybavení pro armádu, které se postupně v průběhu války spotřebuje (toho má ale vždy armáda zásoby na určitý časový horizont).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se