Domů
Plynárenství
Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken

Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro energetické zabezpečení Evropy, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na jednání se svým německým protějškem Heikem Maasem se zástupci obou států shodli, že budou společně i nadále stát proti ruským „provokacím“ vůči Ukrajině.

„Chceme se ujistit, že Rusko nepoužije Nord Stream 2 jako donucovací prostředek vůči Evropě nebo Ukrajině,“ sdělil Blinken, který je na návštěvě Německa.

Odpoledne ho přijme i kancléřka Angela Merkelová.

„Německo a Spojené státy budou i nadále tvořit společnou frontu proti všem hrozbám a provokacím z Ruska, ať se bude jednat o zabírání území Ukrajiny“ nebo „uvěznění Alexeje Navalného či dezinformace v našich demokraciích“, citovala Blinkena agentura AFP.

Takřka dokončený plynovod Nord Stream 2 má už brzy přivádět zemní plyn z Ruska přímo do Německa po dně Baltského moře. Stavba plynovodu, jehož větev povede i do Česka, se však stala předmětem sporů mimo jiné proto, že obchází státy jako Polsko, pobaltské země a také Ukrajinu, které tak přijdou o tranzitní poplatky. Washington již dříve zmínil své obavy z toho, že plynovod zvýší ruský ekonomický a politický vliv na Evropu; podle některých kritiků dokonce bude představovat bezprostřední hrozbu pro mír v Evropě.

Blinken dnes ujistil, že Washington je plně rozhodnutý z těžké situace vykřesat pozitiva a posílit energetické zabezpečení Evropy.

Ministři zahraničí se na jednání v Berlíně také shodli, že Írán a světové mocnosti jsou na dobré cestě k návratu k jaderné dohodě z roku 2015. V cestě však stále stojí významné překážky, uvedl Maas.

„Děláme pokroky, ale je to stále velmi složité,“ dodal šéf německé diplomacie, podle kterého je stále možné dospět s Teheránem k dohodě i poté, co si Íránci minulý týden za nového prezidenta zvolili ultrakonzervativního Ebrahíma Raísího.

Komentáře

(9)

Lukas

23. červen 2021, 21:12

NS2 podrýva bezpečnosť Ukrajiny tvrdia američania, ale že USA podrýva bezpečnosť celého sveta to už nepovedia :D

Aj tak nejaká Ukrajina už nikoho nezaujíma, stratená krajina či sa prikloní na východ, alebo na západ.

Josef

23. červen 2021, 21:35

NS2 je výhodný pro Rusko i Německo, protože ani jedna strana nechce platit poplatky za transit, to že se to nelíbí těm co desítky let parazitují na Rusko-Německém obchodu a zvykli si, že dostávají peníze za nic je vcelku logické. Jinak Ukrajina je ekonomicky zhroucený stát a tím zůstane dokud se nerozdělí na funkční celky což není na pořadu dne, protože Rusku slabost Ukrajiny vyhovuje a Američanům také.

Jaroslav Novák

23. červen 2021, 21:54

kdo Ukrajinu ovládá z největší části, těm se asi špatně nevede, a zbytek trpí , jako i jinde na světě!

Energetik 007

24. červen 2021, 06:47

Ukrajina ohrožuje energetickou bezpečnost celé Evropy protože neinvestuje do výměny 50 let starého potrubí

energetik II

24. červen 2021, 14:31

Jak může nějaká trubka, co vede po dně moře, 500 km od území Ukrajiny, ohrožovat její bezpečnost ,tak to nechápu. To se opravdu snad může zrodit jenom v "americké hlavičce !" A že by NS II snad měl vyvolat světovou válku ?? K smíchu ! Nevím proč ! Rusko bude dodávat plyn Německu , které si ho objednalo. Nic víc.

Omega

24. červen 2021, 19:10

No já bych to dokázal vysvětlit.

V současné době rusové platí nákup amerických zbraní Ukrajinou poplatky z tranzitu ruského plynu. Ovšem jakmile plyn nepůjde, nebudou penízky na nákup zbraní, takže vojenská síla Ukrajiny bude klesat. Jakmile poklesne vojenská síla Ukrajiny, poklesne její bezpečnost.

No a USA pochopitelně je bezpečnost nějaké Ukrajiny jedno, ale přijít o platícího zákazníka jim jedno není.

Mimo jiné stejný scénář platí i pro Polsko, které když přijde o tranzit, tak bude muset americké vojáky platit přímo z rozpočtu, takže na ně bude muset vydělat.

markusaurelius

24. červen 2021, 14:54

To víš,,Toník blikač,, je v jádru

Humorista !!!!!

Vlada

26. červen 2021, 08:38

Ukrajina, dnes země "holého zadku", zjevně nepochopila, že ve snaze inkasovat peníze za tranzit už dávno přetáhla strunu. Už NS1 jasně ukazoval, že pro producenta je koneckonců levnější a pohodlnější mít plynovod pod hladinou moře přímo, než platit náladovým vládcům Ukrajiny 3 miliardy USD, které pak nejchudší stát v Evropě použije na zbraně. NS2 jenom ukazuje, jak se dělá desourcing. Nic víc. S napětím sleduji aktivitu pokládky potrubí na druhé lince. Vypadá velmi reálně, že se to podaří dokončit do německých voleb, zbývá položit 60 km.

Proti NS jdou USA, Poláci a Ukrajinci, proti nim stojí němečtí realisté, byznysmeni a odhodlaná Manuella Schwesig z Meklenburska-Předního Pomořanska.

Jan Kálecký

3. červenec 2021, 00:08

problém plynovodu Nord Stream 2 je v tom že by odstavil plynovod který je součásti ropovodu Družba ze kterého Ukrajinci odčerpávali plyn a neplatili o tom se ale nikde nemluví vědí o tom jen ti co si pamatují zprávy z minulosti a nejsou zaslepeni proti ruskou propagandou

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.