Domů
Plynárenství
Plynový kontrakt ČEZ s Gazpromem letos skončí, dodávky zajišťují jen malý podíl

Plynový kontrakt ČEZ s Gazpromem letos skončí, dodávky zajišťují jen malý podíl

Plynárenství
1 komentář
2. květen 2022, 17:10
ČTK

Přímé dodávky plynu od ruského Gazpromu zajišťují pro zákazníky ČEZ Prodej jen velmi nízký podíl. Přímý kontrakt mezi ruským energetickým gigantem a největší českou energetickou firmou letos skončí, řekl dnes ČTK mluvčí polostátní společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Situaci sledujeme a vyhodnocujeme, uvedl.

Ostatní čeští dodavatelé energií plyn nekupují přímo od Gazpromu, ale vesměs na energetické burze v nizozemském Rotterdamu nebo na brokerských platformách. Podle Deníku N čeká ČEZ další platba za plyn koncem května. Kříž pro Deník N uvedl, že rublový účet v Gazprombance si firma dosud neotevřela. Na dotaz ČTK to nekomentoval.

Rusko se minulý týden rozhodlo přestat dodávat plyn do Polska a Bulharska, protože tamní energetické firmy odmítly přistoupit na požadavek prezidenta Vladimira Putina platit za klíčový zdroj energie v rublech. EU podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové s tímto scénářem počítala a obě země začaly dostávat plyn od svých sousedů. Unijní země ruský požadavek rublových plateb označují za porušení smluv.

Gazprom v neděli uvedl, že pokračuje v dodávkách zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu v souladu s požadavky zákazníků. Smluvní závazky Gazpromu na dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu pro letošní rok činí 40 miliard metrů krychlových, což je přibližně 110 milionů metrů krychlových denně, uvedla podle agentury RIA Novosti plynárenská společnost. Za dnešní den má Gazprom v souladu s požadavky zákazníků dodat 97,2 milionů metrů krychlových plynu oproti 71,7 milionu v sobotu.

Ilustrační foto

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Kontrolu nad firmou má Kreml.

ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Západ hodlá omezit nákup ruských energetických surovin, protože nechce takto pomáhat financovat válku na Ukrajině. V případě plynu ale Evropská unie není jednotná. Podle plánů Bruselu by se EU přesto již letos mohla obejít bez dvou třetin dodávek ruského plynu a ropy. Docílit toho chce posílením dovozu z dalších států jako jsou USA či Katar, rychlejším zapojením obnovitelných zdrojů či úsporami energie.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Zemní plyn na příděl a návrat k uhelným elektrárnám? Evropské země zvažují alternativy odklonu od ruských energií
23. červen 2022, 14:04
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Maly Jarda
3. květen 2022, 16:49

Takže od teď budou nakupovat od Gazpromu přes Německo s vysokohorskou přirážkou .. neexistují proti tomuto zákony jako třeba ten o Péči řádného hospodáře ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se