Domů
Plynárenství
Podíl ruského plynu na dodávkách do ČR letos zatím dosáhl 3,8 %, roste od října
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Podíl ruského plynu na dodávkách do ČR letos zatím dosáhl 3,8 %, roste od října

Plynárenství
Bez komentáře
27. prosinec 2023, 17:10
ČTK

Podíl plynu, který do Česka teče přes Slovensko zřejmě z Ruska, tvořil na celkových dodávkách do ČR od ledna do konce listopadu 3,8 procenta. Většinu roku přitom do ČR netekl, zvyšovat se začal od října. I přesto je zatím podíl plynu z Ruska nejnižší v novodobé historii Česka. Na sociální síti X to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Zásobníky plynu jsou v současné době naplněny z 89 procent, což je více než ve stejnou dobu v minulosti.

Za prvních 11 měsíců zatím do Česka přiteklo přes sedm miliard metrů krychlových plynu. Největší podíl se dováží přes Německo, kam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn LNG z Nizozemska. Téměř tři čtvrtiny roku přitom do České republiky netekl žádný plyn z Ruska, to se však změnilo na podzim, kdy dodávky přes Slovensko začaly postupně stoupat.

„Vyšší dovoz nyní vyplývá z tržních podmínek, ne z nutnosti ho dovážet. Obchodníci v létě uskladnili plyn na a nyní ho prodávají levněji,“ uvedl Síkela k nárůstu dovozu plynu z Ruska v posledních týdnech.

„Nemá ale smysl zpochybňovat, že jsme závislosti na plynu z Ruska zbavili,“ podotkl ministr.

Síkela dále připomněl, že v tuzemských zásobnících plynu je k dnešnímu dni přes tři miliardy metrů krychlových plynu. Jsou tak naplněny z 89 procent. „Zásoby plynu jsou stále výrazně vyšší než v minulých letech. Během vánočních svátků díky teplému počasí dokonce mírně vzrostly,“ dodal ministr.

Zemní plyn
Ilustrační foto

Výrazně vyšší podíl mají dodávky ruské ropy. Podle statistik za letošní první pololetí činil podíl ropy dovezené prostřednictvím ruského ropovodu Družba kolem 65 procent. Loni byl okolo 56 procent a v předchozích letech ještě nižší. Podíl ruské ropy je tak nejvyšší minimálně od roku 2012.

Státní podnik Mero v současné době připravuje rozšíření ropovodu TAL z italského Terstu. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má od roku 2025 zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. ČR by se tím měla stát nezávislou na ruské ropě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se